Wiadomości z Świętochłowic

Czy materiał firany i zasłony ma znaczenie?

  • Dodano: 2022-07-08 05:45, aktualizacja: 2022-07-15 11:49

Dodatki w mieszkaniu pełnią bardzo ważną funkcję. Potrafią odmienić wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Szczególnym upodobaniem cieszą się firany i zasłony. Doskonale nadają się do każdego pomieszczenia, a ich różnorodność pozwala na dopasowanie do każdego stylu.

Na rynku dostępny jest ogromny wybór firan. Dzięki temu każdy może znaleźć coś idealnie wkomponowującego się w jego wnętrze. Niektórzy decydują się na firany krótkie, podczas gdy inni preferują te do ziemi. Ponadto można wybierać spośród różnego rodzaju mocowania. W ten sposób samemu się decyduje czy lepsza będzie firana gotowa do zawieszenia bez dodatkowej pracy, czy też lepiej samodzielnie uzyskać upragniony efekt. Jednak najistotniejszy podczas wyboru tych dodatków jest materiał wykonania. Dlatego warto wiedzieć, czym się różnią poszczególne tkaniny i jakie mają właściwości.

Z jakiego materiału firany wybrać?

Wybierając firany oraz zasłony, nie tylko ich wygląd i sposób zakładania ma znaczenie, ale również materiał, z jakiego zostały wykonane. Wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji tych produktów można wyróżnić żakard, woal, tiul i organzę. 

Żakard przepuszcza światło słoneczne, rozpraszając je w pomieszczeniu. Ponadto nie gniecie się i dobrze układa na karniszu bez prasowania. Materiał jest wyjątkowo trwały i można go znaleźć w wielu wzorach. Doskonałą tkaniną na zasłony jest także woal, który świetnie ochrania pomieszczenie przed nadmierną ilością światła słonecznego. Ten lejący się materiał dobrze się układa, dzięki czemu łatwo go upinać. 

Tiulowe firany są bardzo zwiewne i przejrzyste. Dobrze sprawdzają się szczególnie latem w pomieszczeniach, w których nie chce się ograniczać dostępu światła słonecznego. Niestety są delikatne i trzeba je prać ręcznie. Firanka z organzy może zagwarantować większą prywatność. Zawieszona na oknie lekko zasłania przed oczami sąsiadów, tworząc przejrzystą mgiełkę — szczególnie modele kreszowane. Organza dostępna jest w wielu kolorach, niestety wymaga prasowania. Wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i upodobaniami.

Firany mogą ożywić każde wnętrze

Piękna, delikatna firana zawieszona na oknie niewątpliwe może odmienić każde wnętrze. W zależności od potrzeb może dodać szyku i elegancji bądź przytulności. Duża różnorodność modeli pozwala na dopasowanie do każdego stylu. Wybierając firany, należy również zwrócić uwagę na jej wymiary. Dostępne są zarówno gotowe firany, które dopasowane są do uniwersalnych rozmiarów okien, jak i takie, które są cięte na metry. W niektórych przypadkach najlepiej sprawdzą się modele produkowane na wymiar — szczególnie w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach okien. Jednak niezależnie od rodzaju tkaniny i rozmiaru firany niezmiennie pełnią funkcję reprezentacyjną, a także ochronną. Dlatego warto mieć je w swoim domu, aby nadać mu osobistego charakteru.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.