Wiadomości z Świętochłowic

Czy można dobrać soczewki na podstawie mocy okularów?

  • Dodano: 2021-11-22 15:15

Dla niektórych osób okulary są przykrą koniecznością, z którą muszą mierzyć się na co dzień. Mają ochotę wypróbować soczewki kontaktowe, jednak  nie mogą znaleźć chwili, aby udać się do okulisty, w celu badania wzroku i dobrania odpowiedniej mocy soczewek. Czy możemy to zrobić samodzielnie, znając moc naszych szkieł okularowych? Chociaż na pierwszy rzut oka dla laika obie to pomoce optyczne wydają się podobne, to jednak nie powinniśmy stawiać się w roli specjalisty. Przed zmianą okularów na soczewki kontaktowe – lub odwrotnie – konieczna jest wizyta u optometrysty lub lekarza okulisty. W jej trakcie zostaną dobrane określone parametry korekcji wzroku, które wcale nie muszą być takie same w okularach co soczewkach.

Soczewki sferyczne

Soczewki sferyczne przeznaczone są do korygowania krótkowzroczności i dalekowzroczności. Wartość korekcji wskazywana jest w dioptriach i do mocy 3,25 dioptrii będzie taka sama zarówno w soczewkach kontaktowych, co w szkłach korekcyjnych. Powyżej tej wartości pojawiają się już różnice. Inna wartość nie musi więc oznaczać, że nasza wada zmieniła się – jest to związane ze sposobem jej korygowania. W przypadku krótkowzroczności ta moc soczewek kontaktowych będzie mniejsza niż w okularach, zaś w przypadku dalekowzroczności odwrotnie – będzie większa.

Zależności między mocą soczewek kontaktowych i szkieł korekcyjnych można wyliczyć z odpowiednich wzorów, jednak nie traktujmy tego jako wskaźnik do własnoręcznego doboru pomocy optycznej. Parametry soczewek kontaktowych są bardzo ważne, przez co nie możemy dobierać ich sobie dowolnie. W przypadku astygmatyzmu, który korygowany jest soczewkami torycznymi, w grę wchodzą również inne parametry niż moc soczewki, mianowicie moc cylindra i oś.

Rodzaje soczewek kontaktowych

O tym, czy będziemy nosić soczewki sferyczne (przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością), toryczne (używane do korygowania astygmatyzmu) czy progresywne (przeznaczone dla prezbiopów) decyduje wynik badania wykonywanego przez optometrystę lub lekarza okulistę. Natomiast wybór konkretnego typu soczewek według podziału na czas noszenia spoczywa już po naszej stronie. Przynajmniej zazwyczaj, bo może się okazać, że w danym przypadku polecane są wyłącznie soczewki kontaktowe jednodniowe, czy też niezalecane jest noszenie soczewek o trybie przedłużonym dzień i noc. Przejdźmy więc do krótkiego omówienia rodzajów soczewek kontaktowych, posiłkując się informacjami z serwisu http://soczewkidlaciebie.pl/.

Najpopularniejszy podział soczewek to jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Sporadycznie spotyka się też soczewki o dłuższym czasie noszenia, ale nie są one polecane przez specjalistów.

Soczewki jednodniowe noszone są, zgodnie z nazwą, przez jeden dzień. Zakładane rano, zdejmowane wieczorem po czym wyrzucane. Nie wymagają więc wiele zachodu od użytkownika, nie są konieczne czynności pielęgnacyjne. Są one uważane za najbardziej przyjazne i higieniczne dla oka, jednak są droższe niż drugi z najpopularniejszych wariantów – soczewki miesięczne. Te z kolei mogą być używane przez 30 dni. Po zdjęciu wymagają przemycia specjalnym płynem i umieszczenia w pojemniczków, również z płynem, aż do ponownego założenia następnego dnia.

Soczewki miesięczne mogą być jednak przeznaczone również do noszenia w tzw. trybie przedłużonym dzień i noc. Oznacza to, że można w nich drzemać, spać i teoretycznie nie zdejmować ich nawet przez cały miesiąc. Teoretycznie – bo optometryści zalecają, by mimo wszystko zdejmować je co kilka dni i poddać czynnościom pielęgnacyjnym.

Pozostając przy rodzajach soczewek nie sposób nie wspomnieć o takich, które wcale nie mają mocy korygującej. Są to tzw. kolorowe soczewki zerówki, których przeznaczeniem jest jedynie zmiana wizerunku. Może być ona drobna, obejmująca tylko zmianę koloru oczu, albo bardzo znacząca, gdy stosujemy soczewki sprawiające, że oczy wyglądają np. jak u wampira czy świecą w promieniach UV.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.