Wiadomości z Świętochłowic

Czy Poczta Polska wymaga do wysyłki specjalnych rodzajów opakowań?

  • Dodano: 2024-02-02 11:15, aktualizacja: 2024-03-11 14:06

Poczta Polska została założona w 1558 roku przez króla Zygmunta Augusta. Funkcjonowała wtedy jako poczta królewska i to właśnie z tej instytucji wywodzi się obecna forma tej państwowej placówki publicznej. Poczta Polska ma więc bogatą historię i szczyci się największą popularnością wśród przewoźników funkcjonujących w kraju. Czy w związku ze swoimi królewskimi korzeniami, Poczta Polska wymaga do wysyłki specjalnych rodzajów opakowań? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się najważniejszych informacji na temat wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Poczta Polska – wymiary przesyłek

Poczta Polska określa minimalne i maksymalne wymiary przesyłek, które mogą być wysyłane za jej pośrednictwem:

  • Format S: 20x230x160 mm;
  • Format M: 20x325x230 mm;
  • Format L: suma długości, szerokości i wysokość paczki nie mogą przekroczyć 900mm, natomiast długość nie może być większa niż 600 mm;
  • Gabaryt A: 600x500x300 mm;
  • Gabaryt B: suma długości, szerokości i wysokość paczki nie mogą przekroczyć 3000mm, natomiast długość nie może być większa niż 1500 mm.

Jakie rodzaje kartonów można wykorzystać do wysyłki Pocztą Polską?

Do wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej można wykorzystać zarówno kartony klapowe, jak i fasonowe. Ich rodzaj nie ma znaczenia, najważniejsze, by były dobrze zabezpieczone i odpowiednio dopasowane do rodzaju wysyłanego towaru. Kartony muszą też mieścić się w wymiarach ustalonych przez Pocztę Polską, a ich ciężar nie może być większy niż dozwolona przez przewoźnika waga. W przypadku Poczty Polskiej jest to 20 kg.

Kartony przeznaczone do wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej znajdziesz na Grembox.pl.

Jakie przedmioty można wysyłać za pośrednictwem Poczty Polskiej?

Za pośrednictwem Poczty Polskiej można wysyłać wszystkie przedmioty, które są dozwolone do standardowego użycia. Są to, np. książki, ubrania, akcesoria biurowe, części zamienne czy dekoracje. Poczta Polska ma też ustaloną listę przedmiotów zabronionych, których nie wolno wysyłać zarówno przesyłkami krajowymi, jak i międzynarodowymi. Na tej liście znajdują się między innymi: baterie, narkotyki, broń (również repliki i atrapy), pociski, sztuczne ognie, szczątki (zarówno zwierzęce, jak i ludzkie), substancje psychotropowe, żywe zwierzęta, substancje o wysokim stężeniu alkoholu. Przed przygotowaniem przesyłki do wysyłki Pocztą Polską, w wypadku wątpliwości, czy dany towar jest dozwolony do wysyłki, zawsze najlepiej sprawdzić to bezpośrednio na stronie przewoźnika lub skontaktować się z obsługą klienta.

Czy Pocztex i Poczta Polska to to samo?

Pocztex jest usługą kurierską oferowaną przez Pocztę Polską. Dzięki Pocztexowi możliwe jest nadawanie przesyłek o większych wymiarach i cięższych. Pocztex oferuje również elastyczność wyboru miejsca dostawy. Daje możliwość odbioru bezpośrednio w domu, w punkcie odbioru lub automacie paczkowym. Pocztex zapewnia szybsze dostawy niż Poczta Polska. 

Czy opakowania do wysyłki Pocztą Polską można kupić tylko na poczcie?

Chociaż Poczta Polska oferuje kartony przeznaczone do wysyłki za pomocą jej usług, dokonywanie zakupów w placówce nie jest wymagane. Opakowania do wysyłki Pocztą Polską można zakupić nie tylko na poczcie, ale również w innych punktach sprzedaży, m.in. u producenta kartonów lub w sklepach internetowych. Poczta Polska nie narzuca miejsca, w którym musi być zakupione opakowanie do wysyłki. Ważne jest by spełniało kryteria odnoszące się do wymiarów, a zawartość była zgodna z ustalonymi normami.

Sprawdź ofertę opakowań tekturowych dostępnych u producenta Grembox.

Wskazówki dotyczące pakowania przesyłek

Przygotowując paczkę do wysyłki, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zawartości. Dobrze jest użyć wypełniaczy (np. folii bąbelkowej lub skropaka), by zabezpieczyć towar przed uszkodzeniami i nie zostawić zbyt dużo przestrzeni w paczce. Wysyłając towar w kartonie trzeba też pamiętać, by zakleić go dokładnie taśmą. Uchroni to karton przez przypadkowym otwarciem podczas transportu.

Wszelkie akcesoria potrzebne do bezpiecznego pakowania przesyłek kupisz w sklepie Grembox.pl.

Zwrotne opakowania – ekologiczne rozwiązanie

Sprzedawcy internetowi powinni rozważyć użycie kartonów, które ułatwią klientom zwrot. Zgodnie z Ustawą o prawach konsumenta z 30.05.2014 r. każdy klient ma bowiem prawo do zwrotu towaru w przeciągu 14 dni od momentu dostarczenia przesyłki. Opakowania ze specjalną tasiemką zrywającą i paskiem klejowym są bardzo praktyczne. Przyspieszają proces pakowania, a klienci bez problemu mogą je powtórnie wykorzystać. Wysyłka w tego typu opakowaniach zwiększa popularność marki. Klienci docenią wybór wygodnych opakowań, które przyczyniają się do troski o środowisko, ograniczając konieczność użycia kolejnego kartonu.

Zobacz ofertę kartonów fasonowych w ofercie Grembox.pl 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.