Dieta refluksowa ma na celu złagodzenie objawów takich jak zgaga, kwaśny smak w ustach, odbijanie lub ból w nadbrzuszu. Umożliwia poprawę samopoczucia, ogranicza rozwój choroby i ryzyko wystąpienia powikłań. Choroba refluksowa staje się coraz powszechniejsza, a podstawę jej leczenia stanowią odpowiednio skomponowane posiłki, a przede wszystkim unikanie określonych produktów. Sprawdź przedstawione przez nas informacje, aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom.
Czym jest refluks?
Refluks żołądkowo-przełykowy polega na zarzucaniu treści żołądka do przełyku, co znacząco wpływa na pogorszenie jakości życia. Im częściej występują dolegliwości, tym bardziej problematyczne staje się codzienne funkcjonowanie. U wielu osób zarzucanie treści żołądka pojawia się po spożyciu tłustego, obfitego posiłku. Jeżeli takie sytuacje są rzadkie, warto po prostu zwrócić uwagę, po jakich produktach się pojawiają i je ograniczyć.
Niestety refluks objawy może dawać często i w sposób uciążliwy. Zdarza się, że brak leczenia prowadzi do uszkodzenia nabłonka przełyku, dlatego warto zająć się problemem jak najszybciej. Do jednych z najczęstszych objawów refluksu zalicza się zgaga czyli pieczenie w okolicach przełyku oraz mostka. Zdarza się też ból w nadbrzuszu, odbijanie, nudności lub wymioty, kwaśny smak w ustach, trudności w połykaniu, a nawet chrypka i kaszel. Chociaż refluks żołądka można łagodzić farmakologicznie, najlepszym sposobem jest zastosowanie odpowiedniej diety.
Leczenie refluksu
Same objawy nie muszą wskazywać na omawianą chorobę, dlatego zanim rozpoczniesz leczenie refluksu, zaleca się wykonanie odpowiednich badań. Zalicza się do nich badanie endoskopowe, podczas którego pobiera się próbki do biopsji błony śluzowej przełyku. Przydatne jest też RTG przełyku, ocena pH w jego wewnątrz oraz manometria zapewniająca pomiar ciśnienia w obrębie dolnego zwieracza. Objawów nie należy długo ignorować, aby nie rozwinęły się poważniejsze problemy.
Jeżeli cierpisz na refluks, leczenie domowe może zapewnić dobre efekty. Najważniejsza jest zmiana diety i redukcja masy ciała w przypadku nadmiarowych kilogramów. Korzyści zapewnia zwiększenie aktywności fizycznej, pozbycie się nałogu palenia, a także spanie z lekko uniesioną głową. Gdy wprowadzone zmiany nie zapewniają wyraźnych efektów, nie odwlekaj kontaktu z lekarzem.
Refluks – jak leczyć? W sytuacji, w której dieta oraz zmiana stylu życia nie są wystarczające, wprowadza się farmakoterapię. W skrajnych przypadkach potrzebne jest leczenie operacyjne. Powszechnie stosowane leki zapewniają ulgę poprzez hamowanie wydzielania soku żołądkowego. Są to przede wszystkim tzw. inhibitory pompy protonowej, ale też leki zobojętniające kwas żołądkowy. Warto pamiętać, że stosowanie środków farmaceutycznych nie zwalnia z przestrzegania diety. Za to połączenie tych dwóch metod łagodzenia dolegliwości może zapewnić satysfakcjonujące rezultaty.
Na czym polega dieta refluksowa?
Wiele cennych informacji na temat tego, jak powinna wyglądać dieta refluksowa, znajdziesz na stronie https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-refluksie/. Na wstępie chcemy podkreślić, że duże objętościowo posiłki wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Jeżeli na dodatek są tłuste, zalegają dłużej w żołądku, co zwiększa prawdopodobieństwo cofania się treści pokarmowej. Z tego względu dieta na refluks zakłada spożywanie mniejszych porcji posiłków, ale częściej. Wskazana jest rezygnacja z produktów wysokotłuszczowych na rzecz niskotłuszczowych.
Chociaż dieta na refluks żołądkowy ma pewne istotne założenia, komponowanie posiłków stanowi kwestię indywidualną. Podane wskazówki ułatwią sprawdzanie, które produkty powodują największe dolegliwości i eliminowanie ich z jadłospisu. Nieprzyjemne uczucia mogą być wywoływane przez mocną herbatę oraz kawę, owoce cytrusowe i pomidory, a przede wszystkim wyciskane z nich soki. Oprócz tego dieta na refluks żołądka może wykluczać czekoladę oraz wyroby czekoladowe. Aby przekonać się, co faktycznie wywołuje problemy, najlepiej sprawdzać po kolei każdą grupę produktów.