Podolog zajmuje się zdrowiem i estetyką stóp. W przeciwieństwie do kosmetyczki nie poprawia ich wyglądu jedynie powierzchownie. Do kosmetyczki przychodzą osoby ze zdrowymi stopami, podolog natomiast zajmuje się stopami chorymi.
Kim jest podolog i na co pozwalają mu jego uprawnienia?
Aby świadczyć usługi w zakresie podolog Wrocław, trzeba posiadać stosowne wykształcenie oraz odbyć praktykę. Wiedzę można zdobyć w szkołach policealnych na stosownych kierunkach albo na studiach podyplomowych po wcześniejszym zdobyciu tytułu licencjata lub magistra z zakresu medycyny. Jak zatem widać zawód ten wymaga stosownych uprawnień. Praktykę przyszli podologowie odbywają w gabinetach, gdzie uczą się pracy polegającej na przywracaniu stopom i paznokciom pacjenta zdrowego wyglądu. Aspekt medyczny wyróżnia ich pracę od zawodu kosmetyczki. Stopy codziennie dźwigają ciężar naszego ciała, toteż dbanie o ich dobrą kondycję jest istotną częścią usług medycznych. Zdarzają się drastyczne przypadki wypadków i chorób wirusowych, które odbijają się na wyglądzie stóp, a co za tym idzie – na komforcie chodzenia oraz na komforcie psychicznym.
Jakie zadania stoją przed podologiem?
Przede wszystkim musi poprawnie ocenić stan zdrowia stóp i paznokcie, żeby wytyczyć stosowną i indywidualną ścieżkę leczenia. Musi utrzymywać miejsce pracy w sterylnej czystości, posługiwać się zaś wyłączenie narzędziami jednorazowego użytku. Musi wykazywać się empatią, życzliwością i szacunkiem, biorąc pod uwagę, że wielu ludzi udających się do jego gabinetu niesie za sobą ciężar różnych doświadczeń, urazów i chorób, które sprawiają, że ich stopy nie wyglądają tak estetycznie jak z reklamy lakierów do paznokci. Stoją przed nim różne zadania – od pozbywania się przebarwień i problemu suchych pięt, po usuwanie kurzajek Wrocław, czy terapia paznokci wrastających lub skręcanych.
O co może zapytać podolog na wizycie i dlaczego?
Oto lista aspektów, o które może zapytać podolog podczas pierwszej wizyty:
- styl życia,
- choroby i dolegliwości,
- przyjmowane leki i suplementy,
- wypadki i urazy.
Na tej podstawie podolog ustala przyczynę wystąpienia określonych chorób i opracowuje indywidualną terapię.
Z jakimi objawami udać się do podologa?
Jeżeli zauważyłeś zmiany w obrębie kończyn dolnych, koniecznie przemyśl wizytę u specjalisty, zwłaszcza jeśli doznałeś wypadku lub choroby, która pozostawiła ślad na kondycji twoich stóp i paznokci.
Do podologa najczęściej udają się osoby zmagające się z problemem wrastającego paznokcia dużego palca, kiedy płytka wbija się pod skórę, powodując ból, a nawet krwawienie czy wyciek ropy.
Kolejnymi zabiegami, z którymi poradzi sobie doświadczony podolog jest usuwanie kurzajek, modzeli, odcisków oraz przebarwień, a nawet rekonstrukcja uszkodzonych paznokci.
Kto może się zgłosić?
Na wizytę może się zgłosić każdy zmagający się z dolegliwościami stóp bądź osoby chcące w profesjonalny sposób poprawić ich wygląd. Zabieg bowiem nie polega tylko na powierzchownym zdarciu zrogowaciałej skóry czy pomalowania paznokci, lecz na kompleksowej ocenie stanu zdrowia i przywróceniu komfortu chodzenia. Wizyta polecana jest więc sportowcom, kobietom w ciąży, cukrzykom oraz osobom, skórę doznały wypadków.
Na końcu zadajmy sobie pytanie, czy warto? Pamiętajmy, że chodzi tu nie tylko o wygląd, ale też o zdrowie. Dobrze wybrany specjalista otoczy nasze stopy odpowiednią opieką.