Wiadomości z Świętochłowic

Dobra lokata bankowa - na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2023-05-02 08:30, aktualizacja: 2023-05-02 08:39

Lokata bankowa ma wiele zalet, dlatego nie brakuje osób, które regularnie śledzą ranking lokat bankowych, aby znaleźć najlepiej oprocentowane oferty. Przede wszystkim lokaty, w przeciwieństwie do akcji, funduszy i wielu innych produktów finansowych są całkowicie pozbawione ryzyka. Oznacza to, że jeżeli klient poczeka do terminu zakończenia lokaty, na pewno otrzyma całą wpłaconą kwotę wraz z naliczonymi odsetkami. Nawet jeżeli z jakiegoś powodu trzeba będzie zerwać lokaty bankowe przed czasem, to i tak kapitał klienta zostanie mu zwrócony w 100%.

  1. Jak działa lokata bankowa?
  2. Od czego zależy oprocentowanie lokat bankowych
  3. Jak wyszukiwać najlepsze lokaty bankowe?
  4. Jak działa ranking lokat bankowych?

Można oczywiście znaleźć sposoby na to, aby oszczędności wygenerowały dużo większy zysk, to jednocześnie zawsze wiąże się to z mniejszym lub mniejszym ryzykiem. Nie warto jednak zbyt pochopnie wybierać lokaty, ponieważ oprocentowanie oferowane przez poszczególne banki może być bardzo zróżnicowane. Czasami lepiej poświęcić kilka minut na zapoznanie się ze wspomniany rankingiem, aby znaleźć najlepsze lokaty bankowe, bo dzięki temu można zyskać nawet o kilka procent więcej. Więcej porad związanych z lokatami znajdziesz w naszym krótkim poradniku.

Jak działa lokata bankowa?

Ze względu na to, że lokata to sprawdzony i bezpieczny sposób na pomnażanie oszczędności, wielu klientów korzysta z nich regularnie. Warto jednak zrozumieć, jak tak naprawdę działa wspomniany produkt bankowy. Oprocentowanie lokaty określa jej rentowność, co oznacza, że jeżeli jest wyższe, to klient zarobi więcej pieniędzy dzięki odsetkom od zdeponowanego kapitału. Należy również zwrócić uwagę na czas trwania lokaty, ponieważ zdarzają się sytuacje, gdy banki kuszą klientów wysokim oprocentowanie, ale drobnym drukiem informują, że będzie ono obowiązywało tylko przez kilka tygodni. 

Zanim podpisze się umowę o lokatę bankową, można też sprawdzić dodatkowe opłaty i warunki umowy (na przykład czy klient nie poniesie jakiejś kary za wcześniejsze zerwanie), ale w praktyce są one bardzo rzadko spotykane.

Od czego zależy oprocentowanie lokat bankowych

Oprocentowanie lokat zależy głównie od polityki monetarnej banku centralnego, który decyduje o wysokości stóp procentowych. Przy niskich stopach procentowych banki oferują gorsze lokaty. Czasami jednak można znaleźć naprawdę ciekawe promocje, do czego przydaje się ranking lokat.

Jak wyszukiwać najlepsze lokaty bankowe?

Samodzielne porównywanie różnych ofert jest bardzo czasochłonne, dlatego warto korzystać z rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić czas. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest porównanie lokat na http://lokatowy.pl/. Porównywarka jest bardzo prosta w użytkowaniu. Wystarczy odwiedzić wspomnianą stronę i od razu można się przekonać, która lokata jest w danym momencie najlepsza, czyli oferuje najwyższe oprocentowanie.

Jak działa ranking lokat bankowych?

Twórcy rankingu regularnie dodają do niego nowe oferty, o ile tylko jakiś bank przygotuje ciekawą lokatę. Dzięki temu w rankingu lokat bankowych zawsze można znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Nawet jeżeli w danym momencie nie będzie atrakcyjnej propozycji, to z pewnością zmieni się to za jakiś czas. Najlepsze jest to, że wszystkie lokaty są zabezpieczone przez bankowy fundusz gwarancyjny. Dzięki temu niezależnie od tego, co by się stało z bankiem, w którym otworzona zostanie lokata, klient bez problemu odzyska swoje pieniądze. Równie łatwo można tu znaleźć konto oszczędnościowe.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.