Wiadomości z Świętochłowic

Drzwi zewnętrzne, wewnętrzne i wewnątrzklatkowe – podobieństwa i różnice

  • Dodano: 2023-04-03 10:30

Bogata oferta producentów drzwi może przyprawić o ból głowy każdego, kto planuje taki zakup. Czym kierować się podczas zakupu? Czy niezbędne będą drzwi zewnętrzne, antywłamaniowe, a może wystarczą wewnątrzklatkowe?

Drzwi zewnętrzne

Są barierą, oddzielającą wnętrze naszego domu od świata zewnętrznego. Drzwi zewnętrzne instalowane są najczęściej w domach jednorodzinnych – niezależnie od typu zabudowy. To najbardziej solidny i trwały rodzaj drzwi, zaprojektowany tak, aby znosić nawet bardzo trudne warunki eksploatacji. 

Drzwi tego typu, na pierwszy rzut oka mogą nie różnić się od innych. Ale już bliższe przyjrzenie, a także wgląd w specyfikację techniczną rozwieją wszelkie wątpliwości. Tu podstawą jest solidna konstrukcja- najczęściej stalowa, choć wykorzystuje się także aluminium i drewno. Poszycie stanowi np. warstwa blachy, z zewnątrz ozdobiona okleiną. Istotnym elementem są także wewnętrzne mechanizmy odpowiedzialne za ryglowanie w kilku miejscach. Całość montowana jest na wzmocnionych zawiasach – zwykle trzech, dla lepszej wytrzymałości. 

Drzwi wewnątrzklatkowe

Choć mogą wyglądać podobnie do zewnętrznych, to ten rodzaj drzwi stosowany jest w innych sytuacjach. Główny obszar zastosowania do wejścia do lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych. Mówiąc prościej – jeśli mieszkamy w bliku lub kamienicy i chcemy wymienić drzwi do własnego mieszkania – powinniśmy rozglądać się za ofertą tych wewnątrzklatkowe.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować klasyczne drzwi zewnętrzne Warszawa https://vrata.pl/drzwi-zewnetrzne-warszawa/ – ale zwykle oznacza to wyższe koszty.

Pod względem technicznym drzwi montowane jako wejściowe do mieszkań zwykle nie są tak grube i masywne jak te montowane na zewnątrz budynku. Gorsza może być również ochrona antywłamaniowa. Istotnym parametrem jest tu jednak stopień tłumienia dźwięków. To bardzo istotne, jeśli zależy na tym, aby odgłosy z klatki schodowej nie przenikały do wnętrza mieszkania.

Drzwi wewnętrzne

Inaczej drzwi pokojowe – mamy z nimi styczność na każdym kroku, ilekroć wchodzimy do pomieszczenia czy korzystamy z łazienki. Materiałem budulcowym są tu zwykle różnego rodzaju materiały drewnopochodne – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik produkcji, efekt finalny zaspokoi nawet najbardziej wybredne gusta. Do wyboru mamy wiele rodzajów oklein a także warianty lakierowane. Możemy zdecydować się na skrzydło pełne lub wyposażone w dekoracyjne okienka.

Różnice w montażu

Każdy z wymienionych typów drzwi wymaga innego montażu. Sprawa wygląda najprościej w przypadku stolarki pokojowej. Tu najczęściej wystarczy dopasowanie nowego skrzydła do posiadanej ościeżnicy aby uzyskać zadowalający efekt.

Montując drzwi zewnętrzne lub drzwi wewnątrzklatkowe raczej nie obejdzie się bez poważniejszych ingerencji w tkankę budynku, choć i tu zdarzają się modele, które instaluje się na tzw. ościeżnicach nakładkowych. Warto również upewnić się, że mur, który ma być oparciem dla ościeżnicy posiada wymaganą wytrzymałość, a także odpowiednią grubość.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.