Wiadomości z Świętochłowic

Funkcjonalne rozwiązania na okna. Jak wybrać odpowiedni karnisz?

  • Dodano: 2022-08-25 13:15

Karnisze mogą stanowić niewątpliwie ciekawy element wystroju. Połączenie ich ze specjalnie dobranymi zasłonami może wzbogacić aranżację wnętrza. Zazwyczaj dobiera się je na końcowym etapie tworzenia koncepcji wnętrza, kiedy meble oraz inne dodatki zostały już skompletowane. Czasami jednak kształt pomieszczenia wymaga tego, aby wybrać odpowiedni model karnisza wcześniej. 

Jakie są zalety stosowania karniszy szynowych?

Najbardziej popularnymi modelami karnisza są te zawierające żabki na kółkach. Pewnym wyzwaniem jest jednak to, że kółka mogą się zacinać i trudno z nimi odsłaniać firany bezgłośnie. Ciekawym rozwiązaniem są szynowe karnisze oferowane przez Karnix. Ich atutem jest m.in. to, że są niemal bezszelestne. Oferują też duże możliwości, jeśli chodzi o ich umiejscowienie, mogą być zamontowane zarówno na ścianie, jak i na suficie. Powszechną praktyką jest ich umieszczanie na sufitach podwieszanych, które pozwalają zamaskować karnisz ozdobnymi panelami. Takie rozwiązanie pomaga także w łączeniu aranżacji okiennej z oświetleniem. 

Gdzie stosuje się karnisze narożnikowe i wykuszowe?

Rodzaj karnisza zależy także od umiejscowienia okna. Nie zawsze znajdują się one w klasycznej wnęce okiennej, szczególnie jeśli chodzi o bardziej zabytkowe obiekty, mieszkania w kamienicach itp. W takich miejscach często mamy do czynienia z oknami narożnikowymi lub wykuszowymi, które rozciągają się na więcej niż jedną płaszczyznę. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania karniszy wykuszowych, które są złożone z kilku szyn lub rur połączonych ze sobą specjalnymi łącznikami kątowymi. Ich montaż wymaga również większej liczby wsporników. Karnisze oferowane przez Karnix również przewidują taką funkcjonalność, dzięki czemu można je dobrać do bardziej nietypowych wnętrz. 

W jaki sposób można wykorzystać podwójny karnisz?

Niemniej ważne jest to, czy zdecydujemy się na karnisz pojedynczy lub podwójny. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie bardziej powszechne, ponieważ wiele osób rezygnuje z firan i stosuje jedynie zasłony. Powoli można jednak zauważyć powrót do dawnych estetyk m.in. rustykalnych, w których stylizuje się wnętrza na podobieństwo wiejskich izb, gdzie akurat firany odnajdują się doskonale. Podobnie jak w aranżacjach utrzymanych w duchu retro. Zastosowanie podwójnego karnisza może zwiększyć możliwości stworzenia ciekawego wystroju, jeżeli akurat nie zależy nam na minimalizmie. Pozwala na łączenie różnych kolorów, krojów i faktur tkanin.


Funkcjonalność karnisza z pewnością wiąże się z materiałem i sposobem jego wykonania. Zastosowanie wytrzymałych materiałów i farb decyduje o trwałości i odporności na ścieranie oraz różne środki czyszczące. Karnisze narożnikowe Karnix w związku ze swoim szczególnym przeznaczeniem spełniają te wymagania. Poza walorami technicznymi warto także zwrócić uwagę na ich różnorodność w zakresie koloru, materiałów, stylu oraz sposobu wykończenia, który bywa niezwykle ciekawy i fantazyjny, przez co nadają odrobiny świeżości do wystroju w utrzymanym każdym stylu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.