Wiadomości z Świętochłowic

Ile kosztuje 1 bitcoin - sprawdź dzisiejszą wartość BTC

  • Dodano: 2023-07-17 10:30, aktualizacja: 2023-08-31 12:57

BTC jest postrzegany jako bezpieczna przystań w wielu cyklach rynkowych. Czy to prawda?

Zapoczątkowanie ery aktywów cyfrowych wiąże się z kilkoma korzyściami, z których bitcoin cieszył się przez dłuższy czas. Dominacja na rynku była jedną z nich. 

BTC jest postrzegany jako bezpieczna przystań w wielu cyklach rynkowych. Token cieszył się lwią częścią ponad 50% rynku, dopóki konkurencja (reszta ekosystemu kryptowalutowego) nie wzrosła.

Dominacja bitcoina jest często kojarzona ze stabilnością na rynku kryptowalut, gdzie inwestycje są kierowane w stronę oryginalnej monety, a zaufanie inwestorów do BTC jest wysokie. 

Nie jest więc przypadkiem, że BTC spadł poniżej 50% dominacji zaledwie kilka tygodni przed załamaniem ekosystemu Terra w kwietniu 2021 r.. Utrzymywał się na poziomie 40%-50%, podczas gdy rynek kryptowalut przetrwał załamania Celsius, 3AC i FTX.

Teraz, po dwóch latach burzliwej aktywności rynkowej, bitcoin stale zwiększał swój udział w rynku od początku 2023 r. i przekroczył 50% dominacji w czerwcu.

Ile kosztuje 1 Bitcoin? Co wpływa na obecną cenę i kapitalizację rynkową? Sprawdźmy!

Brak wzmianki o BTC w pozwach SEC przeciwko Binance i Coinbase

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła w zeszłym miesiącu pozwy przeciwko wiodącym giełdom kryptowalut Binance (BNB-USD) i Coinbase (NASDAQ:COIN). 

Zarzuty dotyczyły oskarżenia, że te giełdy kryptowalut oferowały różne altcoiny jako niezarejestrowane papiery wartościowe. Jeśli pozew SEC okaże się skuteczny, altcoiny mogą stanąć w obliczu zwiększonej regulacji i przesunięcia w kierunku offshore i zdecentralizowanego handlu.

W pozwie nie wspomniano o dwóch największych kryptowalutach, BTC i Ethereum (kup ethereum) (ETH-USD). W rezultacie dominacja bitcoina wzrosła. Sprawa spowodowała, że inwestorzy przenieśli swoje inwestycje z altcoinów do bitcoina, zmieniając go ponownie w bezpieczną przystań.

Blackrock's Bitcoin ETF

Największy na świecie zarządzający aktywami z 9 bilionami dolarów w zarządzaniu, BlackRock (NYSE: BLK), złożył wniosek o fundusz ETF Bitcoin. To instrument inwestycyjny, który śledzi wartość aktywów bazowych. 

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła wcześniej kilka wniosków o utworzenie funduszu ETF, podając jako powód obawy dotyczące manipulacji ceną Bitcoina. 

Jednak zatwierdzenie nie wydaje się odległe. BlackRock ma ocenę zatwierdzenia ETF na poziomie 99,83%, a wniosek zawiera umowę o podziale nadzoru, która może wyeliminować ryzyko manipulacji na rynku.

Eric Balchunas, starszy analityk ETF w Bloomberg, nazwał przyszły BlackRock Bitcoin ETF "prawdziwą okazją". Stwierdził, że nie różni się on zbytnio od GLD, SPDR Gold Shares ETF (NYSEARCA:GLD), który śledzi cenę złota poprzez posiadanie fizycznego kruszcu w swoim portfelu. 

Fidelity's Crypto Action

Wydobywając Bitcoina od 2014 r., Fidelity, trzeci co do wielkości zarządzający aktywami na świecie, z 4,24 bln USD w zarządzaniu, planuje podobno znaczący ruch na rynkach kryptowalut. Sugeruje się, że firma ma złożyć ofertę wykupu Grayscale, zarządzającego funduszem kontrolującym Grayscale Bitcoin Trust (OTC:GBTC), i/lub uruchomić własny spot Bitcoin ETF. 

Grayscale od lat próbuje przekonwertować GBTC na spot Bitcoin ETF. Wniosek o konwersję został odrzucony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). To doprowadziło do tego, że Grayscale pozwał agencję w czerwcu 2022 r.. Twierdził, że organ regulacyjny działał arbitralnie, odrzucając fundusze ETF typu spot Bitcoin, pomimo wcześniejszego zatwierdzenia funduszy ETF Bitcoin Futures.

Innowacyjność bitcoina przyspiesza

Akcja cenowa Bitcoina była przez pewien czas najważniejsza. Programiści nigdy nie przestali badać infrastruktury oryginalnego łańcucha bloków. Po aktualizacji prywatności w 2021 r., która umożliwiła przechowywanie danych w sieci Bitcoin, napisy Ordinal przypominające NFT zaczęły pojawiać się w tej samej infrastrukturze. 

Bitcoin Ordinals wyraźnie pokazały, że w Bitcoinie wciąż pozostaje wiele do odkrycia pod względem innowacji i dążenia do nowych horyzontów.

Kolejny front dla innowacji napędzanych Bitcoinem został odkryty, gdy profesor Uniwersytetu Stanforda David Tsè i badania jego zespołu ujawniły "naturalną synergię" między Bitcoinem a Proof-of-Stake (PoS). To mechanika używana głównie przez ekosystem DeFi oparty na Ethereum. Podkreśla, że programiści mogą skupić się na budowaniu aplikacji wykorzystujących niezrównaną pulę płynności bitcoina.

Zamiast rozległej sieci górników utrzymujących blockchain Bitcoina, blockchainy oparte na PoS są napędzane przez mechanizm stakingu. Oparty na Cosmos blockchain Babylon ma na celu znalezienie idealnego środka między Bitcoinem a światem DeFi.

Podsumowanie

Odrodzenie dominacji Bitcoina na rynku do ponad 50% wzmocniło zaufanie inwestorów do tego aktywa jako bezpiecznej przystani. Można to powiązać z wieloma czynnikami. Ważniejsze jest jednak to, co nas czeka. 

Ile kosztuje 1 bitcoin - sprawdź dzisiejszą wartość BTC

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.