Wiadomości z Świętochłowic

Informacje technologiczne - newsy ze świata nauki i techniki

  • Dodano: 2021-09-30 07:00, aktualizacja: 2021-09-30 07:07

Szybko zmieniający się świat wokół nas dotyka różnych dziedzin. Postępujące zmiany najbardziej widać w dziedzinie technologii. Z coraz większym zaskoczeniem przyglądamy się odkryciom naukowców, a w jeszcze większe osłupienie wprawia nas wprowadzanie z czasem tych nowinek do życia codziennego. Wystarczy pomyśleć jak w przeszłości, wyglądało wykonywanie domowych czynności, a jak jest dzisiaj. Wielu z nas nie zmywa naczyń ręcznie, odkurza z pomocą robota sprzątającego, a potrawy gotuje w szybkowarze. Właśnie w tych codziennych rzeczach wykonywanych dzień po dniu najmocniej widać jak świat idzie do przodu.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Od co najmniej kilku lat wszystkich elektryzuje termin sztuczna inteligencja. Czym ona jest teraz i czym będzie dla nas w przyszłości? Mówiąc najprościej, jest to zdolność maszyn i urządzeń do uczenia się, wyciągania wniosków, a także kreatywnych rozwiązań. To coś więcej niż powtarzanie zaprogramowanych sekwencji. Technologia rodem z filmów si-fi staje się coraz częściej naszą codziennością. Brzmi tajemniczo, ale gdzie w praktyce napotykamy dzisiaj na tak zaawansowane rozwiązania.

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w sklepach internetowych. Na podstawie wcześniejszych zakupów, historii przeglądania towarów sklep jest w stanie zaproponować klientowi rzeczy, które będą dla niego najciekawsze z całej oferty. Coraz popularniejsze stają się nowe technologie w domach i budownictwie. Centralne sterowanie ogrzewaniem, automatyczne zasłanianie i odsłanianie rolet, to tylko niektóre z zastosowań, jakie może znaleźć sztuczna inteligencja w naszym życiu codziennym. 

Informacje technologiczne są czymś, co wielu z nas śledzi z uwagą każdego dnia. Mamy poczucie, że to, co aktualnie jest jedynie nowinką, może z czasem na stałe zagościć w naszej codzienności. 

Rozwój smartphonów — jak zrewolucjonizuje nasze życie?

Sztuczna inteligencja to nie wszystko, co warto śledzić. Wiadomości technologiczne ciągle podkreślają znaczenie smartphonów w naszym życiu. Powoli przyzwyczailiśmy się już, że nowoczesne telefony zastąpiły nam wiele innych urządzeń: notatnik, kalkulator, często też zegarek. Dużym przełomem było wprowadzenie możliwości płacenia telefonem oraz wdrożenie elektronicznych dokumentów. Praktycznie nie musimy już zabierać z sobą portfela. W dłuższej perspektywie nic nie zwiastuje końca rozwoju tej dziedziny. Czego zatem możemy się spodziewać?

Urządzenie przeznaczone wcześniej tylko do dzwonienia w przyszłości może przejść rewolucję w zakresie swoje wyglądu. Producenci ciągle poszukują kompromisu między rozsądnym rozmiarem a czytelnym ekranem naszych telefonów. Biorąc pod uwagę, że smartphon wypiera już nawet telewizor, ma to swoje uzasadnienie. W internecie wśród dostępnych publikacji pojawiły się już wzmianki o elastycznych ekranach albo rozsuwanych wyświetlaczach, które finalnie łączą się jeden duży. Pozwoli to nie tylko wygodnie czytać książki, ale też obejrzeć ulubiony serial, czy film. 

Kolejną zapowiadaną i równie prawdopodobną rewolucją będzie odejście od dotykowych ekranów, na rzecz sterowanych gestami. Wielu klientów narzeka na ubrudzony ekran lub zbyt mało precyzyjne reakcje na sterowanie dotykiem. Pójście w kierunku gestów może rozwiązać ten problem. Przy dobrej konfiguracji korzystanie z aplikacji powinno być dzięki temu bardziej płynne i precyzyjne. 

Nowe technologie w okazyjnych cenach?

Sztuczna inteligencja w warunkach domowych i na wyciągnięcie ręki? Pewne rozwiązania już zagościły w sprzętach domowego użytku. Zbliżający się Black Friday 2021, to okazja, żeby kupić dobry sprzęt w okazyjnych cenach. 

Świetnym pomysłem, który znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie, są roboty sprzątające. Dawniej popularne na świecie, teraz zagościły też w naszych domach. Wielu klientów decyduje się na ich zakup, żeby samo jeżdżący odkurzacz wykonał sprzątanie, gdy nie ma ich w mieszkaniu. Urządzenie można skonfigurować tak, że będzie omijało przeszkody albo skupi się na pracy tylko w jednym pomieszczeniu. Automatyczne odkurzacze mogą być też sterowane za pomocą aplikacji wgranej do naszego smartphona. Sztuczna inteligencja wkracza śmiało w naszą codzienność.

Nowe technologie robią także ekspansję w naszej kuchni. Popularne stają się urządzenia do gotowania zwane Multicookerami. Pozwalają one na przygotowanie w jednym naczyniu całego obiadu. Gotują szybciej niż tradycyjne garnki, ponieważ utrzymują wewnątrz stałą temperaturę. Początkowo pojedyncze firmy miały takie urządzenia w swojej ofercie. Aktualnie są one coraz szerzej dostępne. Potrafią dzięki umieszczonym na wyświetlaczu wskazówką przeprowadzić nas przez proces gotowania krok po kroku. To świetna opcja zarówno dla osób początkujących w kuchni, jak i tych, które chcą zaoszczędzić czas. 

Smartwatche to kolejna propozycja na rynku, której warto się przyjrzeć. Zastępują one tradycyjne zegarki oraz posiadają szereg funkcji, które znamy ze smartphonów. Powalają w łatwy sposób odpisać na wiadomość, czy sprawdzić pogodę. Są też dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą monitorować swoją dzienną aktywność fizyczną. 

Sztuczna inteligencja i nowe technologie śmiało wkraczają w nasze życie. Dlatego też warto śledzić najnowsze informacje technologiczne, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się w na tym polu. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.