Instalacja pomp ciepła jest ostatnimi czasy czymś, na co decyduje się coraz więcej właścicieli domów. Nie ma się zresztą czemu dziwić - potrafi przynieść całą masę korzyści, z energooszczędnością na czele. Pompy tego typu stanowią idealne rozwiązanie dla domów inteligentnych i energooszczędnych, ale i po prostu nowoczesnych. Jak jednak przebiega instalacja tego typu pomp? Kto tak właściwie byłby wstanie się jej podjąć? Te wszystkie kwestie postaramy się poruszyć w dzisiejszym wpisie.
Jak przebiega instalacja pomp ciepła?
Sam proces instalacji pompy ciepła i stopień jego skomplikowania zależą przede wszystkim od tego, czy już posiada się działkę do zagospodarowana i dom do zainstalowania jej, czy też dopiero się go projektuje. Nie ma co ukrywać - jest on znacznie prostszy w tym drugim przypadku, w którym to projekt domu można dostosować do właściwych rozwiązań właśnie w zakresie pomp ciepła. Na czym zatem polega ich powstawanie? Poniżej prezentujemy najbardziej podstawowe kroki, jednak zaznaczamy, że jest ich znacznie więcej i zależą one od mnóstwa czynników.
- Wybór odpowiedniej pompy ciepła - pompa ciepła powinna zostać dostosowana do konkretnego budynku oraz działki, w obręb których ostatecznie trafi. Do budynków już istniejących zdecydowanie najczęściej wybiera się pompę powietrzną lub wodną - w przypadku tych jeszcze nieistniejących, chętniej rozprowadza się pompy gruntowe.
- Spełnienie formalności w urzędzie - jeżeli stawia się na pompę zakładającą czerpanie energii z ziemi, trzeba zdobyć pozwolenie na wykonywanie prac wiertniczych (jest to konieczne, by ta działała prawidłowo).
- Instalacja pomp ciepła na zewnątrz - konieczne jest umiejscowienie jednostki pompy ciepła na zewnątrz, a zatem podłączenie do zewnętrznego źródła energii
- Wprowadzenie do budynku - ostatnim krokiem jest postawienie jednostki pompy ciepła wewnątrz budynku i połączenie jej z już istniejącą instalacją grzewczą. Warto zawczasu przygotować pomieszczenie, w obręb którego trafi - ważne w tym wszystkim jest to, aby możliwy był stały dostęp właśnie do niej. Należy przy tym pamiętać, że sama instalacja to nie tylko pompa ciepła - niezbędny jest zasobnik ciepłej wody użytkowej, ale też magazyn wody grzewczej, niezbędny do zastosowania w przypadku mieszanych systemów grzewczych (chociażby tych zakładających wykorzystanie ogrzewania grzejnikowego i podłogowego jednocześnie).
Instalacja pomp ciepła jest procesem na tyle odpowiedzialnym i skomplikowanym, że mało kto decyduje się na jej samodzielne wykonanie. Znacznie rozsądniej jest zwykle sięgnięcie po usługi firmy specjalizującej się w tym właśnie.
Kto jest w stanie podjąć się tego typu instalacji?
Z uwagi na fakt, że pompy ciepła są urządzeniami tak popularnymi, oczywistym jest, że na rynku pojawiło się całe mnóstwo firm zajmujących się ich instalacją. Choć jest to czymś dobrym, przynosi ze sobą konieczność dokonania wyboru którejś z nich i zastanowienia się nad tym, która z nich jest tą najlepszą. Tą, z której na pewno będzie się zadowolonym. Opcją bezpieczną w tym przypadku jest postawienie na usługodawcę pewnego - takiego, który świadczy swoje usługi na rynku na tyle długo, że po prostu można mu zaufać. Takim kimś jest chociażby firma, która działa na rynku już na tyle długo, że doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeb klientów i umiejętnie się do nich dostosowuje. Co jednak, jeśli chce się postawić na kogoś innego. Na co wtedy należy zwracać uwagę?
Przede wszystkim na doradztwo. Firmy tego typu specjalizują się w pompach ciepła. Naturalnym jest więc, że potrafią podpowiedzieć rozwiązania idealne dla konkretnego przypadku. Oczywistym jest, że rozwiązania tego typu muszą być indywidualnie dostosowane do konkretnego przypadku. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, który z rodzajów pompy sprawdza się najlepiej - dobrze byłoby, aby mógł taką wiedzę uzyskać od firmy, z usług której korzysta.
W firmie ważne jest też doświadczenie, jakim dysponuje. Proces instalacji pomp ciepła wymaga wprawy i właśnie obycia na rynku. Nie należy do najmniej skomplikowanych, a to sprawia, że jest naprawdę wymagająca od kogoś, kto się jej podejmuje. We właściwej firmie istotne jest też to, by działała szybko i sprawnie. Powinna realizować zlecane im zadania w tempie ekspresowym. Instalacja pomp ciepła nie może spowalniać procesu całej budowy.
Wybierając firmę, która podejmie się instalacji, warto porównywać - wtedy też będzie można mieć pewność, że postawiło się na kogoś rzeczywiście profesjonalnego.
Podsumowanie
Pompy ciepła to urządzenia, które w miarę upływu czasu nabierają na popularności. Nie ma się czemu dziwić - są w stanie zapewnić duże oszczędności w zakresie poboru energii. O ile oczywiście prawidłowo się je zainstaluje i postawi się na ich odpowiedni rodzaj. Na szczęście w tym wszystkim nie trzeba być samemu. Zawsze można sięgnąć po pomoc profesjonalistów, którzy nie tylko zainstalują ową pompę, ale też doradzą w kwestii doboru odpowiedniego jej rodzaju. Takiego, który okaże się idealny dla konkretnych potrzeb.