Wiadomości z Świętochłowic

Jak często zmieniać opony całoroczne?

  • Dodano: 2023-02-08 07:45, aktualizacja: 2023-02-08 08:01

Wielu kierowców, kupując opony do swojego samochodu, zastanawia się, czy warto inwestować w ogumienie wielosezonowe. Jeśli już się na nie zdecydują to powstaje kolejna wątpliwość - jak często je zmieniać, aby pełniły swoją funkcję w odpowiedni sposób. Kiedy zatem wymienić komplet opon całorocznych na nowy? Podpowiadamy.

Na jak długo wystarcza jeden komplet opon całorocznych?

Użytkownicy samochodów osobowych, którzy korzystają z takiego kompletu ogumienia wiedzą, że konieczność wymiany opon jest uzależniona od liczby przejechanych kilometrów. Uśredniając, opony całoroczne najczęściej wystarczają na 4 lata, a maksymalnie do 6. Oczywiście zdarzają się tacy kierowcy, którzy swoje pojazdy użytkują okazjonalne i w takim przypadku nawet po 10 latach ogumienie nadal nie jest mocno zniszczone. W takiej sytuacji muszą być one jednak zastąpione nowym kompletem, lecz ze względu na swój wiek.

Co ile lat należy wymieniać opony wielosezonowe?

Warto pamiętać, że zastąpienie opon sezonowych jednym kompletem ogumienia całorocznego oznacza w praktyce to, że konieczna jest ich wymiana dwa razy częściej. Przeciętny kierowca samochodu osobowego będzie zatem musiał kupić nowy komplet co około 2-3 lata. Można jednak dzięki temu uzyskać same korzyści. Przede wszystkim takie rozwiązanie eliminuje konieczność sezonowego wymieniania opon, a także przechowywania ich w magazynach. Dzięki temu ogranicza się także pogarszanie właściwości opon, które powiązane jest bezpośrednio ze starzeniem się gumy. Jest to również ogromna zaleta w przypadku tych samochodów, które rzadko wyjeżdżają na drogi.

Czy można wydłużyć okres pomiędzy wymianą opon całorocznych?

Jest kilka sposobów, aby w rozsądny i odpowiedzialny sposób wydłużyć okres pomiędzy wymianą całego kompletu opon na nowe. Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o okresowym wyważaniu kół. W trakcie wizyty w serwisie warto poprosić również pracownika o ich zamianę pomiędzy osiami. W dłuższej perspektywie czasu pozwoli to na równomierne zużywanie bieżników we wszystkich kołach. Warto również pamiętać, że na szybkość zużywania opon wpływa także agresywny styl jazdy. Zaliczyć można do tego dynamiczne przyspieszanie, gwałtowne hamowanie czy nawet szybka jazda po zakrętach.

Jeśli chcemy dłużej korzystać z jednego kompletu kół, który można zakupić na stronie https://noweopony.pl/opony/caloroczne, konieczne jest także utrzymywanie właściwego ciśnienia w kołach. Zarówno za niskie, jak i za wysokie może wpływać na szybszą eksploatację ogumienia. Podobnie będzie również w przypadku niesprawnego zawieszenia oraz układu kierowniczego, ponieważ nawet małe luzy mogą spowodować ścinanie bieżnika, co także skróci jego trwałość.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.