Wiadomości z Świętochłowic

Jak możemy zdobyć samochód zastępczy po kolizji z OC sprawcy?

  • Dodano: 2021-07-14 12:45

W sytuacji, gdy Twoje auto zostało unieruchomione z winy innego kierowcy, możesz ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy. Warto dowiedzieć się, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby mieć możliwość otrzymania takiego pojazdu. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

Jeżeli Twój pojazd został zniszczony z winy innego kierowcy, masz prawo do wypożyczenia samochodu zastępczego z OC sprawcy. Warto sprawdzić, jak go otrzymać i jak długo możesz nim jeździć. Jeżeli chcesz zapoznać się z praktycznymi informacjami na ten temat, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

W jakiej sytuacji należy Ci się samochód zastępczy z OC sprawcy?

Jeżeli Twój samochód został unieruchomiony z winy innego kierowcy, możesz starać się o wynajem pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Jednak aby wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela, trzeba spełnić pewne warunki. Możesz skorzystać z auta zastępczego, jeżeli Twój samochód został uszkodzony z winy osoby kierującej innym pojazdem. Istotnym warunkiem, który należy spełnić, jest również brak możliwości korzystania z samochodu w takim zakresie jak przed wystąpieniem szkody. Auto musi również być Ci potrzebne do zaspokojenia takich potrzeb jak np. dojazd do pracy, szkoły, na uczelnię.  

Wynajem samochodu zastępczego – jak to zrobić?

W przypadku chęci wynajęcia samochodu zastępczego z OC sprawcy, masz do wyboru kilka rozwiązań. Możesz na przykład zadeklarować chęć wypożyczenia takiego samochodu podczas zgłaszania szkody w firmie ubezpieczeniowej. Warto wiedzieć, że auto zastępcze powinno być udostępnione przez ubezpieczyciela sprawcy. Inną możliwością jest skorzystanie z pojazdu zastępczego, zaproponowanego przez warsztat likwidujący szkodę. Można również wypożyczyć pojazd w dowolnie wybranej wypożyczalni. Jeżeli wypożyczasz auto zastępcze na własną rękę, pamiętaj o tym, aby zachować fakturę za jego wynajem. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu samochodu, nie zapominaj o zapoznaniu się z tabelą akceptowalnych cen. Pozwoli to uniknąć wynajęcia zbyt drogiego samochodu i odmowy jego sfinansowania. Więcej informacji na temat ubezpieczenia OC znajdziesz na ocetka.pl.

Auto zastępcze – jak długo można z niego korzystać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo można korzystać z auta zastępczego z OC sprawcy. Zależy to przede wszystkim od tego, czy wystąpiła szkoda częściowa, czy całkowita. Szkoda częściowa oznacza, że zniszczone auto nadaje się do naprawy. W takim przypadku samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje do czasu zakończenia naprawy. Z kolei szkoda całkowita ma miejsce w przypadku, kiedy koszt naprawy zniszczonego samochodu przerósłby wartość pojazdu. W takiej sytuacji auto zastępcze z OC przysługuje do momentu wypłaty odszkodowania - http://ocetka.pl/szkoda-calkowita-z-oc-sprawcy-a-samochod-zastepczy/.

Samochód zastępczy po kolizji – na jaki model możesz liczyć?

Warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciel będzie w stanie pokryć koszt wynajęcia auta zastępczego tylko w przypadku modelu, który nie przewyższa klasą Twojego samochodu. Ubezpieczyciel może zakwestionować wypożyczenie drogiego pojazdu z luksusowej wypożyczalni. W sytuacji gdy zdecydujesz się wypożyczyć pojazd o wyższej klasie niż Twój samochód, ubezpieczyciel zwróci tylko koszt, który zostałby poniesiony w przypadku wynajmu auta tej samej klasy. Dlatego nie warto podejmować decyzji o wynajęciu samochodu o wyższej wartości niż Twój.

Wypadki i kolizje drogowe to zdarzenia, których każdy chciałby uniknąć. Jednak w przypadku ich wystąpienia warto wiedzieć, na jakich zasadach przysługuje poszkodowanemu samochód zastępczy z OC sprawcy. Dzięki powyższym informacjom już wiesz, jakie warunki należy spełnić, aby móc wynająć pojazd zastępczy na koszt ubezpieczyciela.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.