Wiadomości z Świętochłowic

Jak możemy zdobyć samochód zastępczy po kolizji z OC sprawcy?

  • Dodano: 2021-07-14 12:45

W sytuacji, gdy Twoje auto zostało unieruchomione z winy innego kierowcy, możesz ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy. Warto dowiedzieć się, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby mieć możliwość otrzymania takiego pojazdu. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

Jeżeli Twój pojazd został zniszczony z winy innego kierowcy, masz prawo do wypożyczenia samochodu zastępczego z OC sprawcy. Warto sprawdzić, jak go otrzymać i jak długo możesz nim jeździć. Jeżeli chcesz zapoznać się z praktycznymi informacjami na ten temat, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

W jakiej sytuacji należy Ci się samochód zastępczy z OC sprawcy?

Jeżeli Twój samochód został unieruchomiony z winy innego kierowcy, możesz starać się o wynajem pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Jednak aby wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela, trzeba spełnić pewne warunki. Możesz skorzystać z auta zastępczego, jeżeli Twój samochód został uszkodzony z winy osoby kierującej innym pojazdem. Istotnym warunkiem, który należy spełnić, jest również brak możliwości korzystania z samochodu w takim zakresie jak przed wystąpieniem szkody. Auto musi również być Ci potrzebne do zaspokojenia takich potrzeb jak np. dojazd do pracy, szkoły, na uczelnię.  

Wynajem samochodu zastępczego – jak to zrobić?

W przypadku chęci wynajęcia samochodu zastępczego z OC sprawcy, masz do wyboru kilka rozwiązań. Możesz na przykład zadeklarować chęć wypożyczenia takiego samochodu podczas zgłaszania szkody w firmie ubezpieczeniowej. Warto wiedzieć, że auto zastępcze powinno być udostępnione przez ubezpieczyciela sprawcy. Inną możliwością jest skorzystanie z pojazdu zastępczego, zaproponowanego przez warsztat likwidujący szkodę. Można również wypożyczyć pojazd w dowolnie wybranej wypożyczalni. Jeżeli wypożyczasz auto zastępcze na własną rękę, pamiętaj o tym, aby zachować fakturę za jego wynajem. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu samochodu, nie zapominaj o zapoznaniu się z tabelą akceptowalnych cen. Pozwoli to uniknąć wynajęcia zbyt drogiego samochodu i odmowy jego sfinansowania. Więcej informacji na temat ubezpieczenia OC znajdziesz na ocetka.pl.

Auto zastępcze – jak długo można z niego korzystać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo można korzystać z auta zastępczego z OC sprawcy. Zależy to przede wszystkim od tego, czy wystąpiła szkoda częściowa, czy całkowita. Szkoda częściowa oznacza, że zniszczone auto nadaje się do naprawy. W takim przypadku samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje do czasu zakończenia naprawy. Z kolei szkoda całkowita ma miejsce w przypadku, kiedy koszt naprawy zniszczonego samochodu przerósłby wartość pojazdu. W takiej sytuacji auto zastępcze z OC przysługuje do momentu wypłaty odszkodowania - http://ocetka.pl/szkoda-calkowita-z-oc-sprawcy-a-samochod-zastepczy/.

Samochód zastępczy po kolizji – na jaki model możesz liczyć?

Warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciel będzie w stanie pokryć koszt wynajęcia auta zastępczego tylko w przypadku modelu, który nie przewyższa klasą Twojego samochodu. Ubezpieczyciel może zakwestionować wypożyczenie drogiego pojazdu z luksusowej wypożyczalni. W sytuacji gdy zdecydujesz się wypożyczyć pojazd o wyższej klasie niż Twój samochód, ubezpieczyciel zwróci tylko koszt, który zostałby poniesiony w przypadku wynajmu auta tej samej klasy. Dlatego nie warto podejmować decyzji o wynajęciu samochodu o wyższej wartości niż Twój.

Wypadki i kolizje drogowe to zdarzenia, których każdy chciałby uniknąć. Jednak w przypadku ich wystąpienia warto wiedzieć, na jakich zasadach przysługuje poszkodowanemu samochód zastępczy z OC sprawcy. Dzięki powyższym informacjom już wiesz, jakie warunki należy spełnić, aby móc wynająć pojazd zastępczy na koszt ubezpieczyciela.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.