Wiadomości z Świętochłowic

Jak poprawnie dbać i pielęgnować drzewa?

  • Dodano: 2022-02-14 09:30

Pielęgnacja drzew jest ważnym elementem dbania o naszą posesję, ponieważ chore i zniszczone jednostki mogą realnie zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Jak poprawnie dbać o drzewa na naszym terenie?

1. Ekspertyza dendrologiczna - jak określić, czego drzewo potrzebuje?

2. Pielęgnacja i przycinanie drzew - na co zwrócić uwagę?

3. Kiedy zachodzi konieczność wycięcia drzewa?

Ekspertyza dendrologiczna - jak określić, czego drzewo potrzebuje?

Zanim zaczniemy dbać o drzewa na naszej posesji, musimy dowiedzieć się jak to zrobić, a także czy rośliny te nadają się do zachowania w obecnym stanie. Pomocne w tym są ekspertyzy dendrologiczne, w ramach których możemy dowiedzieć się bardzo dużo na temat badanych okazów. Przebieg ekspertyzy różni się nieco w zależności od tego, jaki jest nasz cel, jednak co do zasady pomoże nam określić:

  • czy drzewo jest zdrowe i może pozostać na posesji w takiej formie, w jakiej jest w momencie badania;
  • jaki jest jego wiek;
  • czy zalicza się do grupy drzew cennych, które należy chronić przed zniszczeniem;
  • jaki jest powód istniejącej choroby drzewa;
  • jak poprawnie pielęgnować określone drzewo.

Pielęgnacja i przycinanie drzew - na co zwrócić uwagę?

Aby drzewa na naszej posesji rosły i rozwijały się w prawidłowy sposób, musimy zadbać o nie dokładnie tak samo, jak o każdą inną roślinę w ogrodzie. Najważniejszymi procesami pielęgnacyjnymi są nawożenie i przycinanie. To pierwsze działanie dotyczy głównie drzewek młodych, których korzenie nie są jeszcze zbyt mocno rozbudowane i nie sięgają głęboko poniżej poziomu gruntu. Z czasem, w miarę ich rozwoju, nie musimy już dostarczać roślinie zewnętrznych nawozów. Warto za to pilnować, aby ziemia dookoła drzewa nie była ubita, ponieważ pozwoli to na swobodniejszy obieg powietrza, wody i składników pokarmowych.

Cięcia pielęgnacyjne drzew są zabiegiem, któremu poddajemy zarówno rośliny młode, jak i starsze. Ich celem jest zadbanie o prawidłowy wzrost i rozwój okazu, ułatwienie zakwitania, a także walory estetyczne czy konieczność dopasowania wielkości korony do działań człowieka na danym obszarze.

Kiedy zachodzi konieczność wycięcia drzewa?

Chociaż dbanie o drzewa jest powszechnym działaniem, nie zawsze jesteśmy w stanie uratować konkretną roślinę. W sytuacji, gdy istnieje realne ryzyko przewrócenia się drzewa, koniecznym może być jego wycięcie. Jeżeli mamy takie podejrzenie, powinniśmy zlecić ekspertyzę dendrologiczną pod kątem obecności chorób i ogólnego stanu zdrowotnego rośliny - jej wynik powie nam o tym, co powinniśmy z nią dalej zrobić.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.