Wiadomości z Świętochłowic

Jak prać sweter z wełny merynosa

  • Dodano: 2021-12-16 09:00, aktualizacja: 2023-01-09 12:36

Wełna merynosa cieszy się dużą popularnością, ze względu na szereg korzystnych właściwości. Niestety tego typu odzież wymaga specjalnego traktowania - należy zwracać uwagę na drobne szczegóły, które spowodują, że materiał będzie wyglądał atrakcyjnie przez długi okres czasu. Jakie charakterystyczne właściwości posiada wełna merino? Dlaczego należy zwracać uwagę na przepis znajdujący się na metce? Jak powinno wyglądać pranie ręczne? Jak może przebiegać pranie w pralce? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie charakterystyczne właściwości posiada wełna merino?

Wełnę merino uzyskuje się z owiec rasy merynos. Zwierzęta te wywodzą się z Azji, natomiast w XII wieku przywędrowały do Europy, a dokładnie na Półwysep Iberyjski. W późniejszym okresie zaczęto je hodować także w innych krajach europejskich. Na dzień dzisiejszy największym producentem tego materiału jest Australia. Oprócz tego hodowlą merynosów zajmuje się także Nowa Zelandia, Argentyna, Urugwaj, Republika Południowej Afryki. Nietypowe właściwości, które są charakterystyczne dla tych zwierząt, wynikają ze specyficznych warunków, w których merynosy żyją. Z praktycznego punktu widzenia w okresie letnim wełna ta nie pozwoli na przegrzanie organizmu, jednocześnie umożliwia swobodne oddychanie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zimy, kiedy to doskonale izoluje ciepło. Wełna merino charakteryzuje się nie tylko świetną termoregulacją, ale także ponadprzeciętną delikatnością i miękkością. Materiał świetnie wchłania wilgoć, w konsekwencji powierzchnia ciała jest sucha. Zimą natomiast skutecznie zapobiega utracie ciepła, które jest wytwarzane. Często wykorzystywany jest do produkcji termoaktywnych ubrań, m.in. bielizny. Wełna merynosa w sposób szczególny zalecana jest dla dzieci.

Dlaczego należy zwracać uwagę na przepis znajdujący się na metce?

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem odzieży mamy do czynienia, każdorazowo powinniśmy zwrócić uwagę na instrukcję prania, która znajduje się na metce. Wbrew pozorom niejednokrotnie możemy się zaskoczyć tamtejszymi informacjami. Istnieją tkaniny i dzianiny, które należy czyścić bez używania wody, jak i również te, które możemy prać w sposób ręczny. Jeśli chodzi o wełnę merino, może być prana nie tylko ręcznie, ale także w pralkach automatycznych, pod warunkiem, że zastosujemy się do wskazówek znajdujących się na metce. Wcześniej wspomniany materiał charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest to materiał wrażliwy na zmiany temperatury. Dlatego też kluczowe jest, aby odpowiednio obchodzić się z nim także po praniu. Pomimo wszystko warto zdawać sobie sprawę z tego, że trzymając się zaleceń producenta ubranie będzie nam służyło przez długi okres czasu. My natomiast będziemy mogli cieszyć się komfortem cieplnym niezależnie od warunków atmosferycznych, a także nieskazitelnym wyglądem.

Jak powinno wyglądać pranie ręczne?

Jednym ze sposobów na wypranie wełny merynosa jest użycie własnych rąk. Wbrew pozorom nie jest to coś skomplikowanego i wymagającego doświadczenia. W pierwszej kolejności nalewamy do miski wodę- w sposób szczególny powinniśmy zadbać o tym, aby nie przekroczyć maksymalnej temperatury prania, która podana jest na metce. Następnie dolewamy płynu do prania w ilości, która ściśle określona jest przez producenta. Tytułowy materiał źle oddziałuje na agresywne środki piorące, dlatego należy ich unikać. Na rynku znaleźć można wiele różnych produktów, które przeznaczone są do prania wełny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z ekologicznych środków do prania czy też do pielęgnacji wełny. Teraz pocieramy o siebie materiał. Do płukania należy użyć wody, która będzie miała taką samą temperaturę, jak wcześniej. Nadmiar wody możemy delikatnie odcisnąć. Sweter z wełny merynosa należy suszyć na leżąco, w temperaturze pokojowej. Unikajmy grzejników, a także innych mocnych źródeł ciepła. O ile mamy taką możliwość, suszymy pranie na świeżym powietrzu. Jeśli ubranie dla dzieci jest lekkie i nie wyciąga się pod ciężarem wody, wówczas może być suszone w pionie.

Jak może przebiegać pranie w pralce?

Możliwe jest wypranie swetra z wełny merynosa w pralce automatycznej. Aby tego dokonać, należy załadować bęben, aby wewnątrz nie było zbyt wiele wolnego miejsca. Dzięki temu unikniemy mocnego tarcia. Konieczne jest wybranie programu dla wełny. Charakteryzuje się tym, że dba o stałą temperaturę przez cały cykl prania. Dodatkowo bęben obraca się nieco rzadziej, niż wygląda to w przypadku programów standardowych. Maksymalną liczbę obrotów możemy ustawić w zależności od własnych preferencji. Pamiętajmy o tym, że im bardziej przetworzona jest wełna, tym więcej jest w stanie znieść. W kolejnym kroku wlewamy płyn do prania- jego ilość ściśle podana jest przez producenta. Zasady w tym przypadku są podobne do tych, co w praniu ręcznym. Unikajmy przetrzymywania wełny w pralce. Suszymy sweter identycznie, jak po praniu przy użyciu własnych rąk.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.