Wiadomości z Świętochłowic

Jak przebiega sterylizacja narzędzi stomatologicznych w autoklawie?

  • Dodano: 2022-07-11 14:30

Proces sterylizacji narzędzi używanych w zabiegach stomatologicznych zawsze musi przebiegać absolutnie pomyślnie. To specjalny proces, ponieważ sprawdzenie jego efektywności jest w zasadzie nieweryfikowalne w przypadku badania samych narzędzi. Sterylizacja więc jest ściśle zależna od metody i sprzętu. To właśnie dlatego w takich miejscach, jak gabinet stomatologiczny znajdziesz autoklawy najwyższego standardu. Bez tego trudno byłoby zachować pewność, że narzędzie ingerujące w ciało jest zupełnie sterylne. W tym wpisie dowiesz się nieco więcej o procesie sterylizacji oraz jak działają autoklawy stomatologiczne.


Sterylizacja i dezynfekcja idą w parze, lecz oznaczają co innego. Czym są autoklawy stomatologiczne?

Sterylizacja tym różni się od dezynfekcji, że w jej przypadku mówimy o pełnym wyjałowieniu przestrzeni lub narzędzia poddanemu temu procesowi. W dezynfekcji nie niszczy się przetrwalnikowych drobnoustrojów, ale te wegetatywne – to więc czynność, która skupia się na ograniczeniu mikroorganizmów do takiej ilości, która nie będzie wielkim zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Czy jednak można pominąć dezynfekcję i od razu przejść do sterylizacji? Nie, tylko połączenie procesów daje oczekiwany skutek. Dezynfekcja poprzedza sterylizację w każdym przypadku, ponieważ to gwarant zachowania maksymalnej higieny przestrzeni czy narzędzi.

Do sterylizacji wykorzystuje się najczęściej autoklawy, które są powszechnymi urządzeniami nie tylko w placówkach medycznych i gabinetach stomatologicznych, ale także w salonach kosmetycznych czy też w studiach tatuażu. Autoklaw to w skrócie pojemnik, w którym powstaje para wodna o odpowiedniej temperaturze. Proces sterylizacji w autoklawie wykorzystuje również wytworzenie próżni – dlatego też te urządzenia wymagają specjalnej budowy gwarantującej maksymalną szczelność.

Sterylizacja w próżniowych warunkach – jak działają autoklawy?

Autoklawy to specjalistyczne sterylizatory, które w obecnych czasach działają w zupełnie zautomatyzowany sposób, a ich obsługa pozostaje intuicyjna. Nie ma w tym nic dziwnego – tylko pełna jałowość narzędzi umożliwia wykonanie zabiegu. Instrumenty przed włożeniem do autoklawu muszą być umyte, zdezynfekowane i osuszone. Gdy wykona się te czynności, można umieścić je w urządzeniu sterylizującym. W zależności od autoklawu, to może być jednorazowe opakowanie do sterylizacji lub też specjalny pojemnik. Warto pamiętać o tym, że narzędzia w żaden sposób nie powinny się zasłaniać po wsunięciu ich do sterylizatora. Jeśli interesuje Cię więcej szczegółów, to warto odwiedzić stronę sklepu LUBDENT. Pod linkiem: https://lubdent.com.pl/autoklawy-stomatologiczne znajdziesz profesjonalne i certyfikowane autoklawy z rzetelnym opisem sposobu działania. To firma oferująca kompleksowe wyposażenie stomatologiczne, tak więc to dobre źródło wiedzy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.