Wiadomości z Świętochłowic

Jak sobie radzić w trudnych czasach - poradnik dla śląskich firm

  • Dodano: 2020-04-07 08:00, aktualizacja: 2020-04-07 08:10

Kryzysy są naturalnym zjawiskiem zarówno w gospodarce, jak i w działalności przedsiębiorstw ze Śląska, choć oczywiście nie tylko. Nie da się od nich uciec, ale można się przygotować na gorsze czasy, a w razie ich nadejścia pamiętać o kilku ważnych zasadach, o których piszemy poniżej.

 

Przeanalizuj sytuację

Dlaczego gospodarka albo Twoja firma akurat w tym momencie weszła w kryzys? Co spowodowało spadek obrotów, mniejszą liczbę zamówień czy konieczność zwolnienia części pracowników? Podstawą do podejmowania trafnych, strategicznych decyzji zawsze powinna być analiza sytuacji, tak samo jak poszukiwanie przyczyn obecnego stanu rzeczy. Prawidłowa odpowiedź na to, dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej, może przybliżyć do skutecznego rozwiązania problemów i wyjścia z trudnego położenia.

Przygotuj plan naprawczy

Skoro wiadomo, co spowodowało taką, a nie inną sytuację w Twojej firmie czy branży, znalezienie sposobów na poprawę staje się łatwiejsze. Uwzględniając przyczyny, zaplanuj działania, które mają na celu ich wyeliminowanie i przywrócenie firmy na ścieżkę rozwoju. Zastanów się, jak postępować krok po kroku i skuteczne wdrażaj opracowane rozwiązania. Pamiętaj, że ich implementacja może różnić się od założeń i wymagać pewnych korekt.

Inwestuj

Nawet w obliczu gorszych wyników finansowych nie warto na ślepo obcinać wszystkich możliwych kosztów. Wręcz przeciwnie, gorsze dni w branży czy przedsiębiorstwie to doskonała okazja do efektywnego zainwestowania środków w zasoby, które mogą się przyczynić do rozwoju i poprawić sytuację firmy. Warunkiem jest to, żeby inwestycja była dobrze przemyślana i przekładała się na wzrost pożądanych wskaźników. Wartym uwagi pomysłem jest przeznaczenie środków na reklamę i promocję, tak aby pozyskać klientów i wyprzedzić konkurencję, która w czasie kryzysu może oszczędzać na marketingu.

Mądrze zarządzaj finansami

Umiejętne obracanie bieżącymi środkami finansowymi to kluczowy aspekt działalności każdej firmy niezależnie od branży i nie tylko ze Śląska. Dokładne planowanie budżetu na określony czas, kontrolowanie wydatków i przychodów, analizowanie sytuacji finansowej i wyciąganie wniosków na podstawie dostępnych danych wymaga wsparcia doświadczonych, profesjonalnych księgowych. Warto współpracować ze specjalistami z rachunkowości, którzy wiedzą, jak wybierać najlepsze rozwiązania fiskalne i podejmować najtrafniejsze decyzje podatkowe. O tym, co można odliczyć od podatku, można przeczytać pod adresem https://www.nj24.pl/article/co-mozna-odliczyc-od-podatku.

Pozyskaj dodatkowe środki

Zawsze warto optymalizować procedury i dbać o rozsądne zarządzanie finansami, jednak często to nie wystarczy, żeby zażegnać kryzys. Niekiedy potrzebny jest wprost zastrzyk dodatkowej gotówki, która załata dziurę w budżecie przedsiębiorstwa, dając czas na podjęcie działań naprawczych. Tylko skąd ją pozyskać? W tym celu można pożyczyć środki w jednym z licznych banków na Śląsku lub w wybranej firmie działającej w sektorze pozabankowym. Kredyty są przeznaczone przede wszystkim dla przedsiębiorstw z pewnym stażem – nowe firmy, które zostały założone niedawno, mają niewielkie szanse na otrzymanie kredytu.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku firm z sektora pozabankowego, ponieważ oferowane przez nie pożyczki są znacznie łatwiej dostępne niż kredyty. Weryfikacja wniosku ma charakter powierzchowny i często ogranicza się do sprawdzenia prawdziwości danych osobowych klienta – nie trzeba udowadniać wysokości osiąganych dochodów ani przedstawiać formalnych zaświadczeń. Wiele ofert pożyczek dla firm i nie tylko znajdziesz w serwisie sowafinansowa.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.