Wiadomości z Świętochłowic

Jak ubezpieczyć mienie ruchome w domu lub mieszkaniu?

  • Dodano: 2025-01-15 11:45

Ubezpieczając nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko elementy stałe, takie jak np. mury, ale również mienie ruchome. Jest to wszystko to, co może ulec zniszczeniu lub kradzieży. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla ruchomości domowych. Przekonaj się, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze polisy mieszkaniowej.

Czym są ruchomości domowe?

Ruchomości domowe to mienie będące wyposażeniem domu lub mieszkania. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • sprzęt AGD i RTV (poza zabudową),
  • meble (niebędące trwałą zabudową),
  • przedmioty osobiste,
  • kolekcje (dzieła sztuki, książki, płyty itd.),
  • zwierzęta domowe,
  • odzież,
  • dokumenty,
  • kosztowności (gotówka, biżuteria itd.).

Jest to więc wszystko to, co można wynieść lub przenieść z budynku bez konieczności demontażu. Ruchomości domowe są najczęściej wyszczególnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Więcej cennych informacji na temat tego rodzaju ubezpieczenia znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/nieruchomosci/mienie-ruchome-czym-jest-i-jak-je-ubezpieczyc.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu mienia ruchomego?

Mienie ruchome możesz ubezpieczyć w ramach rozszerzenia polisy mieszkaniowej obejmującej mury i elementy stałe. Dzięki temu zapewnisz kompleksową ochronę nie tylko domu czy mieszkania jako nieruchomości, ale również wyposażeniu. Innym rozwiązaniem jest wybór wyłącznie ubezpieczenia ruchomości domowych. Taka opcja jest przydatna przede wszystkim wtedy, gdy najmujesz lokal i chcesz zabezpieczyć się finansowo przed skutkami zdarzeń losowych.

Zakres ochrony zależy przede wszystkim od tego, co oferuje ubezpieczyciel oraz od konkretnego wariantu, na który się zdecydujesz. Najczęściej tego rodzaju polisa obejmuje:

  • kradzież z włamaniem,
  • stłuczenie przedmiotów szklanych,
  • zdarzenia losowe (m.in. pożar, uszkodzenia spowodowane przez wiatr, śnieg, grad itd.),
  • powódź,
  • przepięcie.

Taka polisa zapewni ci kompleksową ochronę i zapewni wsparcie finansowe w różnych sytuacjach. Ochroni cię przed stratami, które mogą się z nimi wiązać. Pamiętaj o tym, aby dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w OWU przed zawarciem umowy. Znajdziesz tam m.in. wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, które uniemożliwiają wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Podstawą do odmowy może być np. rażące niedbalstwo, które przyczyniło się do zniszczenia lub kradzieży mienia domowego (zostawiłeś otwarte drzwi, przez które do środka dostali się złodzieje).

Na jaką sumę ubezpieczyć mienie ruchome?

W przypadku ubezpieczenia mienia ruchomego bardzo ważne jest właściwe oszacowanie sumy takiej polisy. Towarzystwa określają maksymalne limity ich wartości. Ustalenie zbyt wysokiej sumy odszkodowania wiąże się ze zjawiskiem nadubezpieczenia. Jest to sytuacja, gdy wartość mienia ruchomego jest przeszacowana. Podczas wypłaty odszkodowania towarzystwo weźmie pod uwagę realną wartość sprzętów, mebli itd. i na tej podstawie określi należną ci kwotę. W przypadku nadubezpieczenia będzie ona niższa ta, którą zadeklarowałeś. Jest to niekorzystna sytuacja, gdyż wiąże się z koniecznością opłacania wyższej składki bez jakichkolwiek korzyści finansowych w przyszłości.

Może także dojść do niedoubezpieczenia. To sytuacja, gdy oszacujesz wartość mienia na niższą kwotę, niż jest ono warte w rzeczywistości. Jeśli dojdzie do jego kradzieży lub uszkodzenia np. w wyniku pożaru, to wypłacone odszkodowanie nie pokryje powstałych szkód. Otrzymana kwota nie wystarczy na zakup takich samych elementów wyposażenia.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie mienia ruchomego?

Mimo że najczęściej polisa mienia ruchomego obejmuje wiele elementów wyposażenia, to w przypadku niektórych z nich możesz mieć problem z otrzymaniem odszkodowania. Zazwyczaj towarzystwa nie wypłacają świadczenia za:

  • trofea myśliwskie,
  • rękopisy,
  • niektóre dzieła sztuki,
  • kamienie szlachetne,
  • broń palną.

Jest to związane przede wszystkim z faktem, że trudno jest ocenić ich realną wartość rynkową. Bez jej znajomości wypłata odszkodowania we właściwej wysokości może być utrudniona. Najczęściej oszacowanie wartości takich przedmiotów jest możliwe wyłącznie po przeprowadzeniu ekspertyzy przez rzeczoznawcę. Jednak koszty sporządzenia wyceny będziesz musiał pokryć z własnych środków.

Co ważne, możesz dodatkowo rozszerzyć polisę obejmujące mienie ruchome także o ochronę rzeczy osobistych osób, które odwiedzają twój dom lub mieszkanie. Taka opcja jest dostępna wyłącznie w wariantach All Risk. Dzięki niej, jeśli w trakcie wizyty dojdzie do uszkodzenia np. urządzeń elektronicznych czy dokumentów twoich gości, ubezpieczyciel pokryje powstałe szkody.

Mienie ruchome nie jest podstawową częścią polisy mieszkaniowej, dlatego w przypadku, gdy chcesz zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami jego uszkodzenia lub kradzieży, musisz zdecydować się na rozszerzenie ubezpieczenia mieszkaniowego. Inną opcją jest zakup wariantu obejmującego wyłącznie ruchomości domowe. Taka ochrona zapewni ci finansowe wsparcie w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.