Wiadomości z Świętochłowic

Jak założyć ogród od podstaw - od tego musisz zacząć

  • Dodano: 2023-01-18 07:30, aktualizacja: 2023-01-18 07:38

Ogrodnictwo może łatwo stać się hobby na całe życie i nie ma żadnych ograniczeń co do poczucia satysfakcji, radości i wiedzy ogrodniczej, którą możesz rozwinąć. Aby jednak odnieść sukces i być skutecznym ogrodnikiem, należy poznać kilka aspektów ogrodnictwa i rozważyć je przed założeniem pierwszej grządki.

Ściółkowanie (warstwowe)

Metoda ta, znana jako ściółkowanie lub układanie warstw, polega na rozkładaniu materiału organicznego, takiego jak gazety lub niewoskowany karton, w celu stłumienia trawy. Układanie warstw może trwać kilka miesięcy, ale zazwyczaj jest skuteczne.

Zacznij od wyznaczenia miejsca na rabatę do sadzenia roślin i połóż na nim grubą warstwę kartonu lub gazety. Upewnij się, że wszystkie zachodzą na siebie. Jeśli używasz gazet, upewnij się, że arkusze mają tylko czarny tusz i ułóż je w warstwie o grubości co najmniej 10 arkuszy. Następnie nałóż na papier lub karton warstwę kompostu. W ciepłym klimacie trawa rozłoży się w ciągu 3 lub 4 miesięcy, w chłodniejszym może to zająć cały sezon wegetacyjny. Po zakończeniu prac dodaj grubą warstwę kompostu na wierzchu rabaty www.mamtoo.pl/nieruchomosci/mieszkania/sprzedam/

Ręczne usuwanie trawy

Ręczne usuwanie trawy to dużo pracy, ale jest to świetne ćwiczenie i całkowicie naturalne. Dzień lub dwa przed planowanym usuwaniem trawy dokładnie zwilż trawnik. Zmiękczy to darń i rozluźni system korzeniowy. Następnie użyj ostrego szpadla, aby pociąć trawnik. Usuń każdą sekcję, wsuwając szpadel pod nią i podnosząc ją z ziemi.

Optymalizacja gleby ogrodowej

Rośliny czerpią wszystkie składniki odżywcze z gleby, w której zostały zasadzone. Wykonaj test gleby w swoim ogrodzie, aby określić jej zawartość składników odżywczych. Jeśli wyniki wskażą na niedobór składników odżywczych, będziesz musiał dodać odpowiednie poprawki, aby rozwiązać ten problem. Niezależnie od tego, jak zdrowa jest Twoja gleba, nie możesz popełnić błędu, dodając do niej kompost na początku zakładania ogrodu. Wprowadź kompost do gleby za pomocą glebogryzarki lub ręcznie za pomocą wideł ogrodowych. Następnie wygrab ziemię, aby przygotować ją do sadzenia.

Wybierz właściwe rośliny

Wybierając rośliny do ogrodu, musisz poznać specyficzne wymagania roślin, aby mieć pewność, że wybierzesz odpowiednie rośliny do właściwego miejsca. Ważne jest, abyś zrozumiał, że rośliny powszechnie stosowane na rabatach ogrodowych i w krajobrazie dzielą się na kategorie. Rośliny jednoroczne: rośliny, które przechodzą cały cykl życiowy w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego i muszą być co roku ponownie sadzone.

Do tej kategorii zalicza się wiele roślin kwitnących latem. Byliny zielne (i dwuletnie): rośliny, które powracają co roku, ich liście zamierają zimą, ale następnej wiosny roślina odrasta z systemu korzeniowego. Niektóre byliny są bardzo długowieczne, na przykład piwonia, inne są stosunkowo krótkotrwałe, na przykład łubin. Rośliny zakwalifikowane jako dwuletnie można uznać za bardzo krótkotrwałe byliny. W pierwszym roku rozwijają liście, w drugim roku kwitną, a następnie obumierają. Naparstnica, malwa i wilczomlecz to przykłady roślin dwuletnich mamtoo.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Rysiek

    Zaprojektowanie ogrodu to nie jest łatwa sprawa. U mnie zajmował się tym specjalista i dobierał mało wymagające ale ładnie rośliny. Do tego mam też przewidziane miejsce na grilla oraz na jacuzzi berndorf, które będę montował wiosną. Całość powinna wyjść naprawdę dobrze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.