Wiadomości z Świętochłowic

Jak złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie

  • Dodano: 2021-12-16 09:00

Rozwód bez orzekania o winie trwa stosunkowo krótko - niekiedy wystarczy jedna lub dwie rozprawy, aby rozwiązać małżeństwo. Jeśli obie strony doszły do porozumienia, wówczas złożenie pozwu nie jest wbrew pozorom problematyczną kwestią. Co powinniśmy wiedzieć o rozwodzie bez orzekania o winie? O czym należy pamiętać pisząc pozew rozwodowy? Jak wygląda kwestia alimentów w przypadku rozwodu bez orzekania o winie? W jaki sposób dzielony jest majątek byłych małżonków? Jak długo trwa i ile kosztuje rozwód za porozumieniem? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

Podstawowe informacje na temat rozwodu bez orzekania o winie

Decydując się na rozwód bez orzekania o winie konieczne jest przedstawienie zgodnego wniosku przez małżonków. To właśnie na tej podstawie sąd jest w stanie rozwiązać małżeństwo i nie orzec o winie. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że prawnie żaden małżonek nie spowodował rozwodu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że początkowe zdecydowanie się na taki rodzaj rozwodu ma odwracalny charakter. Przykładowo podczas rozprawy małżonek może zmienić zdanie, w konsekwencji ma prawo do tego, aby zmodyfikować wniosek. Rozwód oznacza, że pary nie łączą już więzi fizycznych, emocjonalnych i gospodarczych.

O czym należy pamiętać pisząc pozew rozwodowy bez orzekania o winie?

Wbrew pozorom złożenie pozwu o rozwód http://klimkowski-kancelaria.pl bez orzekania o winie nie jest czymś skomplikowanym. Pomimo wszystko warto zapamiętać kilka kwestii, które usprawnią cały ten proces. Przede wszystkim kluczowe są niektóre elementy, o których nie należy zapominać. Nie obędzie się bez wskazania powoda i pozwanego. Uzupełniamy imiona, nazwiska, numery pesel, a także adres. Powinniśmy pamiętać także o skrupulatnym określeniu sądu, do którego pozew będzie skierowany. W sposób szczególny skupmy się na sformułowaniu wniosków pozwu - określmy czy jest to pozew z orzekaniem o winie, czy jednak bez orzekania. O ile dla wielu kwestie te są zupełnie oczywiste, to niekiedy mogą one stanowić problem, a osoby nie posiadające wiedzy w zakresie prawa mogą o tym zapominać.

Jak wygląda kwestia alimentów w przypadku rozwodu bez orzekania o winie?

Dla wielu osób, które decydują się na rozwód bez orzekania o winie, zastanawiająca jest kwestia alimentów. Okazuje się, że rozwiedziony małżonek może żądać od drugiego małżonka dostarczania środków utrzymania w zakresie, który odpowiada usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego i możliwościom zarobkowym. Alimenty mogą być zatem dochodzone w sytuacji, kiedy jeden z małżonków uznawany jest za winnego rozwodu. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie to uniemożliwienie dochodzenia do alimentów. Warto o tym pamiętać, zanim ostatecznie zdecydujemy się na takie rozwiązanie.

W jaki sposób dzielony jest majątek po rozwodzie?

Kolejną zastanawiającą kwestią jest podział majątku - może on odbywać się w ramach sprawy rozwodowej. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że w zdecydowanej większości przypadków sprawa o podział majątku ma charakter następczy. Sąd może orzec o podziale majątku wspólnego, o ile nie będzie to miało wpływu na opóźnienie postępowania. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że podział jest możliwy, jeśli każda ze stron wypracuje rozsądne porozumienie co do podziału. Kiedy sprawa rozwodowa zakończy się, wówczas wspólność majątkowa również się kończy. Majątek powinien zostać rozsądnie podzielony. Co do zasady - udziały są równe, jednakże zdarzają się odstępstwa w tym zakresie. Możliwe są dwa sposoby na podział majątku: ugoda lub sprawa sądowa. Podział majątku może odbyć się z pomocą prawnika - jego głównym zadaniem jest spełnienie oczekiwań obu klientów w zakresie podziału wspólnego majątku.

Jak długo trwa i ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na oba te pytania, bowiem wiele zależy od różnorodnych czynników. Jeśli chodzi o długość trwania rozwodu bez orzekania o winie - kluczowa jest ilość spraw rozwodowych, które odbywają się w danym sądzie. W zdecydowanej większości przypadków związek kończy się już na pierwszej rozprawie, ewentualnie na drugiej. Istotna jest jednak sytuacja małoletnich dzieci - w tym zakresie także musi być porozumienie, jednocześnie sąd nie może mieć wątpliwości co do podejmowanej decyzji w zakresie przyznawania potomków. Znacznie dłuższe są procesy, kiedy małżeństwo rozpada się z orzeczeniem o winie- niekiedy trwają nawet kilka lat.

Jeśli chodzi o koszt rozwodu bez orzekania o winie, jest on uzależniony od takich czynników, jak chociażby stopień złożoności sprawy, sytuacja majątkowa, stanowisko względem alimentów, posiadanie małoletnich dzieci. Opłata sądowa za pozew o rozwód https://www.mtc.org.pl/co-zrobic-gdy-potrzebujemy-pomocy-prawnej/ wynosi 600 zł. Jeśli podczas procesu małżonkowie dojdą do porozumienia, jednocześnie dokonają podziału majątku wspólnego, wówczas nie obędzie się bez uiszczenia dodatkowej opłaty, która wynosi 300 zł.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.