Wiadomości z Świętochłowic

Jakie czynniki mają wpływ na cenę OC?

  • Dodano: 2022-11-25 14:00

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, to z pewnością doskonale wiesz, że jesteś zobowiązany do regularnego opłacania składek na ubezpieczenie OC. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, co dokładnie wpływa na ich wysokość. Sprawdź, czy nie przepłacasz za swoją polisę OC oraz dowiedz się, jakie czynniki kształtują jej cenę.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, to obowiązkowa polisa, którą musi wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Wypłacone w jego ramach odszkodowanie ma pokryć szkody wyrządzone osobom trzecim podczas wypadku czy kolizji spowodowanych przez ubezpieczonego. Brak tej polisy może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jeśli sprawca zdarzenia drogowego jej nie ma, to musi liczyć się zarówno z koniecznością pokrycia wyrządzonych szkód z własnej kieszeni, jak i zapłatą kary nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2022 roku wynosi ona równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podczas jej nakładania pod uwagę brany jest okres, przez który pojazd nie miał ważnego ubezpieczenia.

Zakres polisy OC jest regulowany przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Każde towarzystwo musi więc zapewniać taki sam zakres ochrony. Ubezpieczenie OC może jednak różnić się wysokością składki. Jeśli więc szukasz najlepszej oferty, to warto wybrać taką, która gwarantuje najniższą cenę. W przypadku polisy OC nie warto bowiem przepłacać.

Od czego zależy wysokość składki na OC?

Jeśli dopiero planujesz zakup samochodu, to z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje OC. Na wysokość składki na to ubezpieczenie wpływają następujące czynniki:

  • wiek i doświadczenie kierowcy – młode osoby, które od niedawna mają prawo jazdy, muszą liczyć się z wyższymi kosztami, gdyż ubezpieczyciele traktują je jako bardziej skłonne do brawurowej jazdy,
  • model i marka samochodu – sportowe auta uważane są za te, które stwarzają większe ryzyko na drodze,
  • pojemność silnika – modele z dużymi silnikami są z reguły mocniejsze, a składka dla nich zdecydowanie wyższa niż w przypadku tych o małej pojemności,
  • miejsce zamieszkania – ubezpieczenia są droższe dla mieszkańców dużych aglomeracji,
  • stan cywilny – osoby w związkach małżeńskich mogą liczyć na nieco niższe składki,
  • dotychczasowa historia ubezpieczenia – kierowcy, którzy jeżdżą bezszkodowo, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki obniżające koszty polisy.

Każde towarzystwo może nieco inaczej podchodzić do wymienionych czynników. Najlepszym sposobem na znalezienie najtańszej polisy jest więc porównanie kilku ofert. W ten sposób można znaleźć taką, która będzie najbardziej atrakcyjna.

Niedoświadczeni kierowcy, którzy niedawno zdali egzamin na prawo jazdy i chcą kupić własny samochód, mogą nieco obniżyć koszty ubezpieczenia OC, jeśli zdecydują się na ustanowienie współwłaściciela. Najlepiej, aby była to osoba z doświadczeniem, która ma zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. W ten sposób może otrzymać ofertę niższą nawet o kilkaset złotych. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • kapaibara

    najlepiej z porównywarki bo oc się ma i już a dobre oferty ostatnio w mpay widziałem

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.