Wiadomości z Świętochłowic

Jakie kierunki studiów zapewniają najwyższe zarobki?

  • Dodano: 2020-08-21 15:45, aktualizacja: 2020-08-24 15:57

Wybierając studia, większość osób kieruje się swoimi zainteresowaniami. Są i tacy, którzy motywują się wyłącznie zarobkami po danych studiach. Jakkolwiek, warto połączyć jedno z drugim. Jakie kierunki studiów zapewniają najwyższe zarobki?

Kierunki ścisłe, przyrodnicze a może humanistyczne?

Wszelkie statystyki zgodnie wskazują, że to kierunki związane z nauki ścisłymi, typu informatyka czy elektronika, cieszą się największym powodzeniem na rynku pracy. Oczywiście nie zawsze jest to regułą i nie oznacza, że absolwenci nauk przyrodniczych czy humanistycznych nie mogą liczyć na zarobki w okolicach 9400 zł brutto miesięcznie. Są zawody i stanowiska, w których można liczyć na sporą pensję.

Top 5 kierunków studiów z najwyższymi zarobkami po ich ukończeniu

Najczęściej wymienia się kierunki z takich branż jak: informatyka, elektronika telekomunikacyjna, automatyka i robotyka, lotnictwo i kosmonautyka, a także farmacja – jako kierunki po których absolwenci uzyskają najwyższe zarobki. Jak widać, większość z nich to nauki ścisłe, a oczekiwane zarobki mogą przekraczać nawet 9400 zł brutto miesięcznie.

Co jeszcze warto studiować, by dobrze zarabiać?

Poza wskazanymi wyżej najbardziej opłacalnymi kierunkami studiów, można wyróżnić również inne, w których zarabia się dobre pieniądze. Są to: zarządzanie i marketing, elektrotechnika, inżynieria biomedyczna czy matematyka. Choć zwykle zarobki po nich nie przekraczają granicy 9400 zł brutto, to zbliżają się do średniej krajowej.

Jakie umiejętności są przydatne na rynku pracy?

Oprócz kierunków studiów, specjaliści od HR wyróżniają umiejętności szczególne opłacalne i przydatne na rynku pracy. Wśród nich wymienia się m.in. zdolności techniczne, menadżerskie, cyfrowe i IT, sprzedażowe czy językowe. Zwłaszcza te ostatnie są szalenie pożądane w większości branż i są cennym atutem na rynku pracy.

Wiele wskazuje na to, że to kierunki ścisłe przodują na rynku pracy z największym zarobkami po ich ukończeniu. Jednak warto pamiętać, że liczy się nie tylko wykształcenie, ale też inne przydatne umiejętności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.