Wiadomości z Świętochłowic

Jodełka to nieprzemijający symbol stylu! Przy montażu płytek nie jesteś skazany na drewno

  • Dodano: 2022-02-11 11:15

Dawniej nieco zapomniane, obecnie płytki ułożone w jodełkę przeżywają renesans. To bowiem niezwykle eleganckie, a jednocześnie proste rozwiązanie pozwalające na ożywienie zwykłej, białej ściany przykuwającym uwagę wzorem geometrycznym. Choć jodełkę kojarzymy przede wszystkim z drewnem, to płytki służące do jej układania produkowane są także z wielu innych materiałów, w tym z betonu architektonicznego.

Trendy lubią się powtarzać, zwłaszcza jeśli zachwycają pięknem. Jodełka powraca do polskich domów

W przypadku architektury wnętrz, historia lubi zataczać koło. Doskonałą egzemplifikacją tego zjawiska jest druga młodość, którą przeżywają płytki układane we wzór jodełki. Ten typ parkietu był szczególnie popularny w czasach PRL-u, a teraz ponownie wraca u nas do łask. Nic zresztą dziwnego, bowiem jodełka to niezwykle eleganckie rozwiązanie, doskonale komponujące się z wieloma rodzajami wnętrz – od minimalistycznych i industrialnych, przez te przywodzące na myśl Skandynawię, aż po domy i mieszkania urządzone w stylu vintage. Co jeszcze istotne, w przypadku płytek podłogowych nie jesteśmy skazani wyłącznie na klasyczny kolor drewna, bowiem zakupimy je w szerokiej gamie innych odcieni. Podobnie wygląda zresztą kwestią samego ułożenia parkietu – tu poza wariantem standardowym (ułożenie prostokątnych płytek pod kątem 90 stopni) występują jeszcze: francuski (elementy łączone są pod kątem 45 stopni) i węgierski (kąt przycinania krótszego boku wynosi 60 stopni).

Planujesz ozdobić ścianę płytkami w jodełkę? Ciekawą alternatywą będzie beton architektoniczny

Jodełka w pierwszej chwili kojarzy nam się oczywiście z podłogą. I słusznie, choć trzeba pamiętać, że równie olśniewający efekt można uzyskać również po zamontowaniu płytek na ścianie. Tworząc na niej wąski pas płytek w ciekawy sposób „wykroimy” i podkreślimy konkretny fragment przestrzeni salonu czy sypialni – np. część jadalnianą czy ścianę, przy której ustawione jest łóżko. Wielu zapewne zaskoczy fakt, że jodełka, którą chcemy nanieść na ścianę, wcale nie musi być wykonana z drewna. Równie intrygujący efekt wizualny uzyskamy, jeśli postawimy na płytki wyprodukowane z betonu architektonicznego, które w swoim asortymencie posiada przedsiębiorstwo VHCT. Znajdziesz ich pod linkiem: https://www.vhct.pl/beton-architektoniczny/plytki-scienne-jodelka/. Wówczas nie dość, że nadamy estetyce pomieszczenia zupełnie nowego wymiaru, to jeszcze będziemy mieli pewność, że ozdobne elementy będą cieszyć oko przez długie lata i nie będą wymagać czasochłonnej konserwacji. Beton architektoniczny, podobnie jak jego tradycyjny odpowiednik, cechuje się bowiem niezrównaną twardością, a także odpornością na ścieranie oraz wilgoć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.