Wiadomości z Świętochłowic

Konto dla młodych – rachunek na początek dorosłego życia

  • Dodano: 2024-01-24 12:00

Jednym z kroków osób, które wchodzą w dorosłość, jest otwarcie własnego konta bankowego, a im wcześniej, tym lepiej. Rachunek w prosty sposób pozwala usprawnić posługiwanie się wieloma innymi narzędziami i płatnościami. Jak wybrać najlepszy? Oto najważniejsze informacje o kontach dla młodych!

Czym charakteryzuje się konto dla młodych?

Koto dla młodych to rodzaj rachunku osobistego, który przeznaczony jest dla konsumentów w wieku 18-26 lat. Zazwyczaj służy temu, by zachęcić młode osoby do wyboru usług konkretnego banku.

Co ważne, młodzi klienci mogą liczyć na pewne ulgi. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co zyskuje się z tego typu kontem, warto zapoznać się z ich dokładną ofertą. Pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/pko-konto-dla-mlodych-w-pko-bp-warunki-prowadzenia-rachunku znajdują się informacje o koncie dla młodych, jakie można otworzyć w banku PKO.

Z jakich narzędzi mogą korzystać posiadacze kont dla młodych?

Konto dla młodych jest rachunkiem, który umożliwia dokonywanie takich samych operacji i dostęp do podobnych narzędzi, co zwykłe konto. Zostało stworzone z myślą o osobach, które dopiero zaczynają zarabiać swoje pierwsze pieniądze.

Nie zmienia to jednak faktu, że w świetle prawa mogą one pełnić czynności bankowe, dlatego z pozycji swojego konta mają możliwość otworzenia lokaty, zaciągnięcia kredytu, otwarcia kolejnego rachunku lub złożenia wniosku o kartę kredytową.

W każdym przypadku bank rozpatrzy wniosek, aby stwierdzić, czy klient jest wypłacalny. Niemniej jeśli instytucja finansowa nie będzie mieć przeciwwskazań, młodzi konsumenci mają szansę posługiwać się wszystkimi instrumentami bankowymi.

Ponadto wiele oddziałów oferuje udogodnienia związane z posługiwaniem się rachunkiem jak np. aplikacja i płatności mobilne. Są to instrumenty dostępne dla wszystkich klientów, co sprawia, że zarządzanie finansami staje się jeszcze prostsze.

Opłaty za prowadzenie rachunku

Instytucje finansowe zdają sobie sprawę, że młody wiek i studiowanie mogą utrudniać zdobywanie stałych przychodów, dlatego konta dla młodych często zwolnione są z opłat takich jak:

  • korzystanie z karty płatniczej;
  • opłaty za prowadzenie konta.

Niemniej w chwili, gdy młodzi klienci decydują się korzystać z narzędzi finansowych, muszą się liczyć z tym, że obowiązują ich takie same opłaty, jak innych konsumentów. Może to dotyczyć np. bankomatów (opłaty są prowizją firmy obsługującej dane urządzenie), obsługi przelewów ekspresowych czy realizacji zleceń stałych.

Konta specjalne – kto jeszcze może założyć rachunek z ograniczeniem wiekowym?

Osoby wchodzące w dorosłość to nie jedyna grupa mogąca liczyć na specjalnie przygotowane oferty kont bankowych. Instytucje finansowe tworzą propozycje rachunków również dla dzieci oraz emerytów.

W pierwszym przypadku promocje dotyczą osób w wieku 13-18 lat, a konto jest otwierane przez prawnego opiekuna, który pełni rolę pełnomocnika. Dziecko otrzymuje do własnego użytku rachunek, a dorosły ma do niego pełny dostęp – kontroluje więc wykonywane transakcje i przelewy z konta i na konto.

Może sprawdzać, w jaki sposób podopieczny zarządza pieniędzmi i na co je przeznacza. Co ważne, dziecko ma szanse po raz pierwszy w bezpiecznych warunkach samodzielnie przekonać się, czym jest bankowość i nauczyć się korzystać z podstawowych narzędzi związanych z zarządzaniem pieniędzmi jak np. bankomat, karta płatnicza, aplikacja mobilna czy konto internetowe.

W ramach tej usługi dziecko ze względu na brak pełnoletniości nie ma możliwości wykonywania niektórych operacji, jak np. otwarcie lokaty lub zaciągniecie kredytu.

Grupa, która również może skorzystać na specjalnie przygotowanych ofertach kont bankowych, to seniorzy. Rachunki zazwyczaj tworzy się dla osób powyżej 65. roku życia. Zazwyczaj emeryci muszą mierzyć się ze znaczącym spadkiem swoich przychodów ze względu na utrzymanie się z przysługującego im świadczenia. Z tego względu wiele placówek wychodzi naprzeciw seniorom i proponuje im konta, które prowadzą bez opłat m.in. za kartę płatniczą.

Ponadto są w stanie w pełni używać dostępnych w banku narzędzi, takich jak kredyty, lokaty czy konta oszczędnościowe. Seniorzy mogą także wykorzystać aplikację i płatności mobilne do wykonywania wszystkich niezbędnych opłat lub przyjmowania emerytury i renty. To duże ułatwienie, które ogranicza stanie w kolejkach i załatwianie spraw w urzędach.

Dlaczego warto mieć konto bankowe, wchodząc w dorosłość?

Konto bankowe to narzędzie płatnicze, które pozwala na łatwiejsze zarządzenie własnym budżetem. Wchodząc w dorosłe życie, warto wyrobić u siebie pewne nawyki, dzięki czemu czasem pewne operacje będzie się wykonywać automatycznie, a całość nie zabierze dużo czasu. Jest to szczególnie ważne w kwestii finansów, aby nauczyć się niemi zarządzać, a także korzystać z ofert instytucji, które mogą być dobre dla konsumenta.

Co więcej, wczesne posiadanie własnego ROR-u pozwala doświadczyć, jak wygodne jest korzystanie z płatności mobilnych połączonych np. z aplikacją w telefonie. Dostęp do własnych pieniędzy niezależnie od chwili może być bardzo przydatny w trakcie zakupów, gdy trzeba oddać komuś pieniądze.

Ponadto rachunek osobisty to świetne narzędzie do otrzymania przelewów, tym bardziej że niezależnie od stażu pracy dzień wypłaty zawsze cieszy tak samo.

Warto także zauważyć, że konto, poza swoimi właściwościami finansowymi, może pełnić inne role. Dane z ROR-u często wykorzystane są przy używaniu profilu zaufanego. Dzięki posiadaniu własnego rachunku da się w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić swoją tożsamość za pośrednictwem banku.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.