Wiadomości z Świętochłowic

Kursy rysowania - skuteczna metoda

  • Dodano: 2021-10-07 10:15

Możliwość przelewania własnych myśli i wizji na papier wydaje się niezwykle atrakcyjna. Wbrew pozorom sztuka rysunku jest nie tylko wynikiem wrodzonego talentu, ale przede wszystkim wyuczonej umiejętności. Jak wynika z obserwacji profesjonalnych rysowników niemal każdego da się nauczyć rysować - wystarczy dopasować tempo i metody nauki do ucznia. Na naukę niektórych rzeczy nigdy nie jest za późno, dlatego, jeśli kiedykolwiek w Twojej głowie pojawiła się myśl „super byłoby umieć rysować” to świetnie trafiłeś! Podpowiemy Ci, jak zacząć przygodę z rysowaniem. 

Jak zacząć rysować?

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać to po prostu zacząć rysować. Najwyższa pora odświeżyć wspomnienia i ponownie zaprzyjaźnić się z kartką i ołówkiem. Początkowo rezygnacja z oglądania telewizji czy przeglądania internetu będzie trudna, ale z czasem dostrzeżesz pozytywny wpływ z produktywnego sposobu na spędzanie czasu. Technika przyjdzie z czasem, na początku warto oswoić się z samą czynnością i odkryć w niej sposób na relaks. Od czego zacząć? 

  • wybierz obiekt/przedmiot/człowieka, którego spróbujesz narysować - na początku skup się po prostu na przyjemności z rysowania, czas na poznanie technik, nauki perspektywy i kompozycji przyjdzie później, 
  • eksperymentuj - łącz różne estetyki i nie bój się korzystać z inspiracji, 
  • zaangażuj się - nie bój się poświęcić rysowaniu nawet kilka lub kilkanaście godzin, nauka rysowania wymaga ogromu cierpliwości, więc zaangażuj się,
  • daj sobie czas - na wyzwania jeszcze przyjdzie czas, dlatego zacznij od prostszych rysunków, które nie będą zbyt wymagające. 

Co będzie Ci potrzebne na start?

Nauka rysowania we własnym zakresie może być bardzo mozolna i jest narażona na wiele błędów, dlatego warto wyposażyć się w podstawowe narzędzia, które ułatwią Ci pracę. Zaopatrz się w szkicownik z jakościowym papierem, ołówki do rysowania dostosowane grubością i twardością do naszej preferencji, temperówka, gumka do zmazywania, kredki i cienkopisy. 

Dlaczego warto rysować?

Rysowanie to świetny sposób na odprężenie się po wyczerpującym dniu i przelanie własnych myśli na kartkę papieru. W ten sposób rozwijasz swoją wyobraźnię, ćwiczysz koordynację ruchową, wyobraźnię przestrzenną, i znajdujesz sposób na radzenie sobie z emocjami i stresem. Rysowanie jako środek wyrazu nie ogranicza i nie szufladkuje, zachęcając do spróbowania osobę w każdym wieku. 

Kursy rysowania czy samodzielna nauka?

W trakcie samodzielnego rysowania powielamy wiele błędów, o których często nawet nie mamy pojęcia. Te utrwalają się w pamięci i nie pozwalają przejść na wyższy poziom. Alternatywą dla amatorskiego rysowania jest skorzystanie z pomocy specjalistów w trakcie kursów rysowania. Doświadczona osoba, która sprawdzi nasz warsztat, wskaże nam błędy i powie, jak ich w przyszłości uniknąć. W szkołach oferujących kurs rysunku możesz liczyć na pomoc doświadczonych osób, które posiadają nie tylko talent, ale również doświadczenie w nauczaniu. Zazwyczaj szkoły oferują swoim kursantom możliwość wyboru kursów dla osób początkujących i zaawansowanych. W ten sposób działa np. Wrocławska Szkoła Rysunku DOMIN, organizująca kursy rysunku hobbystycznego, ASP, architektonicznego czy kursy skierowane do dzieci. 

Co zyskasz, uczęszczając na kurs rysunku?

Podczas kursów rysowania jesteś w stanie w szybkim tempie nauczyć się rysować. Poznasz podstawy anatomii, architektury czy rysunku przestrzennego. Postępy czynione w ten sposób potrafią być naprawdę imponujące - już po pierwszym miesiącu zauważysz spory progres w warsztacie. Nauka rysowania nie jest żmudnym zajęciem, sprawia przyjemność, a poziom zaawansowania szybko się rozwija. Pora obalić mit, że piękne rysunki tworzą jedynie osoby z wrodzonym talentem!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.