Wiadomości z Świętochłowic

Lepiej wynająć czy kupić wózek widłowy?

  • Dodano: 2022-09-14 11:30, aktualizacja: 2022-09-19 07:20

Podmioty regularnie użytkujące wózek widłowy staje w pewnym momencie przed pytaniem czy lepiej wynajmować czy kupić? Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje mocne i słabe strony. Pod uwagę należy wziąć takie aspekty jak: częstotliwość użytkowania czy środki, jakie zamierza się przeznaczyć na obsługę i utrzymanie wózka widłowego. Oszczędność w krótkiej perspektywie wcale nie musi oznaczać zysku długofalowego i odwrotnie. Decyzja w tej kwestii powinna być uzależniona od przynajmniej kilku czynników oraz warto ją przedyskutować z naszymi doradcami, aby najlepiej dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb.

Wózek widłowy – wynająć czy kupić?

Rozważenie tej zasadniczej kwestii pozwoli przede wszystkim dostosować formę użytkowania maszyny do modelu swojej działalności i w efekcie zredukować koszty w dłuższej perspektywie. Na wybór jednej z powyższych opcji największy wpływ będzie miała częstotliwość użytkowania widlaka. Jakie inne czynniki powinny mieć wpływ na decyzję w tej kwestii?

  • Fundusze, jakimi dysponujemy w danym momencie
  • Bieżące zlecenia oraz plan biznesowy na następne miesiące
  • Potencjał finansowy maszyny
  • Kadra w ramach własnej organizacji odpowiedzialna za obsługę wózka widłowego
  • Dostęp do zaplecza umożliwiającego jej serwisowanie.

Jeśli w planach przedsiębiorstwa znajduje się scenariusz, w którym jeden pracownik będzie korzystać z wózka widłowego na co dzień, kupno wydaje się zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Tu można rozważyć kupno całkowicie nowego sprzętu, czy też zadowoli nas używane urządzenie w dobrym stanie technicznym. Jeśli jednak w ramach swojej działalności z widlaków zdarza nam się korzystać okazjonalnie, w zależności od np. natężenia i rodzaju zleceń, wówczas kupno maszyny może okazać się mniej opłacalne. W takiej sytuacji warto rozważyć wynajem widlaków: krótko lub długoterminowy. 

Wynajem wózka widłowego – zalety i wady

Wypożyczanie wózka widłowego o parametrach technicznych dostosowanych do zlecenia to opcja zapewniająca spokój i pewność. Takie rozwiązanie pozwala zatroszczyć się o maszynę tylko wtedy, kiedy akurat jest potrzebna. W momencie zakończenia zlecenia i zwrócenia widlaka możemy zapomnieć o obowiązkach związanych z utrzymaniem urządzenia, takimi jak: jego stan techniczny, przechowywanie, serwisowanie i konserwowanie urządzenia, uzupełnianie paliwa oraz ładowanie akumulatora. W ofercie naszej firmy znajdują się maszyny różnego rodzaju i różnej klasy, zarówno nowe, jak i używane. Możemy również zdecydować się na wynajem krótkoterminowy (kilka godzin, doba, kilka dni), ale też długoterminowy (kilka tygodni czy miesięcy). Następnie, ważnym udogodnieniem jest możliwość wynajmu wózka widłowego razem z operatorem. W firmach, które z widlaków korzystają sporadycznie, to istotne ułatwienie. Nie wymusza na przedsiębiorstwie posiadania w swoim zatrudnieniu pracownika, który posiada aktualne uprawnienia do obsługi wózka widłowego.

Wynajem wózków widłowych to łatwe, szybkie i tanie rozwiązanie. Warunkiem jednak jest to, że wypożyczamy maszynę wtedy kiedy jest ona potrzebna. W przeciwnym wypadku wygoda z posiadania na swoim placu wózka, który dostępny jest od zaraz może okazać się warta rozważenia.  Choć jednorazowo wynajem krótkoterminowy jest tańszy niż kupno maszyny, to w dłuższej perspektywie po prostu przestanie być opłacalny.

Kupno wózka widłowego – plusy i minusy

Alternatywą dla wypożyczania wózka widłowego jest oczywiście jego zakup. Jednorazowo dla przedsiębiorstwa ten wydatek wygląda na spory. Należy go jednak upatrywać jako inwestycję– nie tylko uniezależnia firmę, zwiększa wartość jej środków trwałych, to przede wszystkim rozwija się bieżącą działalność. Jako właściciel wózka widłowego sami musimy z kolei zadbać o prawidłowe i bezpieczne użytkowanie, regularne serwisowanie, konserwowanie i przechowywanie maszyny, przedłużając tym samym jej żywotność. Również i w tym przypadku istnieje możliwość zakupu nowej lub używanej maszyny. 

Sprzedaż wózków widłowych to jedna z głównych usług w ofercie firmy Movincar Polska. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup maszyny, wystarczy skontaktować się z działem sprzedaży naszej firmy w celu ustalenia wstępnych szczegółów i umówienia spotkania, podczas którego możliwie najlepiej, wspólnie dopasujemy wózek do potrzeb Klienta. Skoro wiemy już, z czym wiąże się zarówno kupno i wynajem wózka widłowego oraz znane są wady i zalety każdej z tych opcji, czas na podsumowanie tematu!

Kiedy wynająć wózek widłowy?

Przy sporadycznym wynajmowaniu wózka widłowego powinniśmy pozostać, jeśli zlecenia z jego użyciem zdarza nam się realizować od czasu do czasu. Przy podejmowaniu decyzji warto przeanalizować swój plan biznesowy na następne miesiące i przeliczyć koszty, lub stworzyć takowy, jeśli jeszcze go nie mamy. Jeśli w firmie brakuje pracownika wyszkolonego pod kątem obsługi wózków widłowych, a przedsiębiorstwo chce ograniczyć koszty serwisowania i utrzymywania takiej maszyny, wynajem wózka widłowego jest najbardziej rozsądnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Również w sytuacji, w której przedsiębiorstwo zamierza kupić pojazd, ale osoby decydujące nie są pewne co do modelu i parametrów maszyny, wówczas wynajem daje świetną okazję do przetestowania różnego rodzaju sprzętów za niewielką cenę.

Kiedy kupić wózek widłowy?

Choć kupno wózka widłowego to spory jednorazowy wydatek, w zamian otrzymujemy niezawodny pojazd do dyspozycji w dowolnym momencie. Na kupno wózka widłowego powinni więc zdecydować się przede wszystkim ci przedsiębiorcy, których firmy nie są w stanie funkcjonować bez takowego pojazdu. Jeśli więc twoi pracownicy używają wózka widłowego przez większość czasu pracy lub przez cały czas, nie ma czasu do stracenia. Zamiast stawiać na regularny, częsty wynajem, dużo lepiej od razu zainwestować i zdecydować się na zakup maszyny.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.