Stereotypowe postrzeganie Górnego Śląska obejmuje przede wszystkim kopalnie, przemysł czy charakterystyczny dialekt. Okoliczne tereny kryją jednak w sobie prawdziwe perły – mniej i bardziej znane atrakcje przyrodnicze, architektoniczne, kulturalne. Warto zanurzyć się w klimacie tego miejsca i odkryć zakątki, które są nieznane nawet wielu rodowitym Górnoślązakom.
Park miejski „Skałka” w Świętochłowicach
Masz ochotę na spacer? W sercu miasta znajduje się park, który jest prawdziwą oazą spokoju. W parku miejskim „Skałka”, bo o nim mowa, możesz na chwilę oderwać się od zgiełku miasta i zanurzyć w świecie przyrody. Mimo centralnej lokalizacji miejsce to oferuje cichą i przytulną przestrzeń do wypoczynku. Znajdują się tutaj alejki spacerowe, ławki i place zabaw dla dzieci, więc warto się wybrać na spacer całą rodziną. Dla aktywnych dostępne są ścieżki do biegania i boiska do gry w różne dyscypliny sportowe.
Kopalnia Król w Chorzowie
Niegdyś aktywnie działająca kopalnia obecnie funkcjonuje jako centrum kultury i sztuki. Ale nie jest to jedyna atrakcja tego miejsca – w podziemiach kryją się bowiem labirynty korytarzy, które opowiadają historię minionych lat, kiedy to górnicy poszukiwali węgla. Istnieje możliwość przejścia przez te korytarze, czując historię pod stopami, słysząc echa przeszłości. To niezwykłe doświadczenie pozwala spojrzeć na Górny Śląsk z zupełnie innej perspektywy i poczuć autentyczny klimat regionu.
Kopalnia Guido w Zabrzu
Stosunkowo dużą popularnością cieszy się zabrzańska kopalnia – Guido. Choć dzisiaj nie jest już czynna, została przekształcona w atrakcję turystyczną. Podczas wycieczki z przewodnikiem zanurzysz się w podziemne labirynty i poczujesz, jak wyglądała praca górników na przestrzeni lat. To niezapomniane doświadczenie, które pozwoli Ci zrozumieć, jak ważne dla historii całego regionu było wydobycie węgla kamiennego. Bilety do kopalnia możesz kupić online, np. za pomocą jednego z telefonów Pixel, o których poczytasz więcej na stronie https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-pixel/.
Willa Caro w Gliwicach
Warto wspomnieć o jednym z najciekawszych architektonicznie obiektów w okolicach – Willi Caro. To zabytkowa rezydencja, która kryje w sobie wiele tajemnic. Jej bryła, wnętrza i historia są niezmiernie ciekawe, dlatego warto przez kilka chwil przyjrzeć się jej z zewnątrz i wejść do środka. W jej wnętrzach mieści się obecnie Galeria Sztuki Współczesnej.
Kościół św. Barbary w Lipinach
Jeśli jesteś miłośnikiem architektury, odwiedź wybudowany w 1872 r. Kościół św. Augustyna w Lipinach. Ta neogotycka świątynia zachwyca monumentalnością i swego rodzaju surowością. Wnętrze kościoła skrywa w sobie piękne witraże i malowidła, które opowiadają historie świętych i patronów regionu.
Rezerwat przyrody „Żabie Doły” w Bytomiu i Stawiki w Stawiki w Siemianowicach Śląskich
Masz jeszcze ochotę na chwilę relaksu? W takim razie wybierz się na spacer po Rezerwacie Przyrody „Żabie Doły”, który znajduje się na granicy Chorzowa i Bytomia. Możesz tu na chwilę zapomnieć o zgiełku codzienności i zanurzyć się w śląskiej przyrodzie. Również z myślą o relaksie na łonie natury warto odwiedzić Stawiki w Siemianowicach Śląskich. To malownicze jezioro otoczone zielenią, gdzie da się odpocząć, popływać łódką czy po prostu podziwiać piękno przyrody.
Jeśli wybierasz się nad wodę, pamiętaj o zabezpieczeniu telefonu, bo nawet chwilowy kontakt z wilgocią może skończyć się awarią nie do naprawy. Wówczas pozostanie Ci tylko pożegnanie się z urządzeniem i ewentualnie odzyskanie danych, np. zdjęć, o czym więcej przeczytasz na stronie https://komorkomat.pl/odzyskiwanie-zdjec-z-telefonu/.