Wiadomości z Świętochłowic

Masz trądzik? Sam z siebie nie zniknie. Sprawdź, jakich leków używać

  • Dodano: 2022-07-05 10:30

W dzisiejszych czasach sporo osób ma problem z trądzikiem. Wydawać by się mogło, że jest to najczęściej problem dorastającej i dojrzewającej młodzieży, ale nic bardziej mylnego. Problem ten dotyczy także osób dorosłych, które dojrzewanie mają już dawno za sobą. Które leki najlepiej się sprawdzają na leczenie trądziku? Koniecznie musimy to sprawdzić.

Leki na trądzik i dobieranie metodą prób i błędów

Trądzik jest dolegliwością, która jest widoczna gołym okiem. Nie sposób go ukryć. Dziewczyny i kobiety mogą postarać się go zamaskować pod makijażem, ale nie doprowadza to na pewno do jego zniknięcia. Tak to nie działa. Przede wszystkim należy zrobić co w naszej mocy, aby znaleźć lek, który na trądzik okaże się skuteczny.

W dzisiejszych czasach najczęściej lekarstw na trądzik poszukujemy w sieci. Jest ich naprawdę sporo. Sprawdźmy, leki na trądzik opisane na e-recepta.net. Będziemy mieli pod ręką możliwości, które mamy dostępne w aptekach.

Mało kto wie, ale skutecznych lekarstw na trądzik poszukuje się już od wielu wieków. Co ciekawe, z trądzikiem zmagały się nawet osoby w starożytności. W średniowieczu zaczęto stosować chemiczne substancje, które miały za zadanie złuszczać skore, aby wykwity na skórze pod różną formą zniknęły raz na zawsze.

Były to jednak początki. Za przełom można uznać wiek XX. Wówczas zaczęto łączyć tę chorobę z bakteriami oraz zmianami hormonalnymi. Nie kojarzono już kompletnie trądziku z gruźlicą. Do leczenia były wykorzystywane leki hormonalne, a także antybiotyki pod różną formą.

Z lekarstwami na trądzik jest tak, że najczęściej są one dobierane metodą prób i błędów. Niestety w ten sposób właśnie to wygląda. Ważne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy. Warto dowiedzieć się, czym jest izotek, ponieważ to on bywa przydatnym narzędziem w walce z trądzikiem https://e-recepta.net/leki/izotek-20-mg. Pamiętajmy jednak, że nie każdy lek okaże się w naszym przypadku skuteczny. Dlatego nie można zrażać się pierwszymi niepowodzeniami.

Jakie preparaty na trądzik bez recepty warto brać pod uwagę?

Każda osoba zmagająca się z trądzikiem, powinna widzieć, że jest to choroba o wieloczynnikowym podłożu. Co to oznacza? Dla nas oznacza to, że wszelkiego rodzaju leki oraz preparaty dobierane powinny być w sposób indywidualny. Każdy pacjent jest inny i dermatolodzy doskonale o tym wiedzą.

Gdy nasz trądzik jest jeszcze w stadium początkowym, to naprawdę jesteśmy w korzystnej sytuacji. Nie są to jeszcze wykwity zapalne, ale z czasem przekształcają się nawet w torbiele, czy też jakieś owrzodzenia. W tym stadium można jeszcze poeksperymentować ze środkami i lekarstwami, które w aptece są dostępne bez recepty.

Ostatnimi czasy bardzo popularne są leki na trądzik w formie żelu. Mamy tutaj do czynienia z działaniem przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Taki żel zmniejsza świąd oraz łojotok. Nie możemy zapomnieć o tlenku cynku. Ten lek ma działanie wysuszające. Dobrze jest także użyć preparatu przeciwzapalnego i antybakteryjnego.

Preparatów na rynku na trądzik jest naprawdę sporo. Mamy w czym wybierać. Jednak pamiętajmy, że samodzielnie możemy dobierać tylko i wyłącznie leki, gdy nasz trądzik znajduje się w początkującym stadium. Później należy już się konsultować z lekarzem lub farmaceutą. Oczywiście najbardziej poleca się wizytę u dermatologa.

Dermatolodzy podczas wizyt z pacjentami oceniają w pierwszej kolejności stan zaawansowania trądziku. Gdy już zostało to ocenione, to zostają dobrane leki. Są to już na pewno lekarstwa na receptę. Najczęściej są to antybiotyki, retinoidy, a także środki antykoncepcyjne o antyandrogennym działaniu.

W jaki sposób dobrać skuteczny lek na leczenie trądziku?

Dobranie leku, który przynosi oczekiwane efekty, nie jest takie proste, jakby mogło się nam wydawać. Zadanie to nie jest takie proste. W bardzo wielu przypadkach pacjenci muszą wypróbować różne preparaty, aż w końcu natrafią na ten jeden jedyny, który złagodzi objawy tejże dolegliwości.

Możemy być w nie małym szoku, ale leki na trądzik nie tylko przyjmuje się miejscowo, ale także doustnie. W tym wypadku to lekarz dermatolog ocenia, który preparat i jaka forma jego przyjmowania będzie najlepszym wyborem.

Gdy zaniedbaliśmy swój trądzik, to niestety musimy się zmagać już z cięższą postacią trądziku. Wówczas mamy twardy orzech do zgryzienia. W takiej sytuacji występują już ropne torbiele, odczyny zapalne, a nawet guzy. W takiej sytuacji bez wizyty u dermatologa na pewno się nie obejdzie. Na pewno na rynku znajdziemy silniejsze leki na trądzik, ale należy wiedzieć, że leczenie takimi preparatem musi być prowadzone z bardzo, ale to bardzo dużą ostrożnością. Szczególnie gdy leczone się kobiety w wieku rozrodczym.

Jednak gdy pacjentki są pod opieką dobrego dermatologa, to naprawdę nie ma co się obawiać. Dobry dermatolog wie, co robi. Tego możemy być pewni.

Na sam koniec chcemy dodać, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza dermatologa. Bardzo często osoby z trądzikiem w początkowym stadium mają tendencję do przeczekania trądziku. Wiedzmy, że nasza dolegliwość sama nie zniknie. Co jak co, ale tego możemy być pewni w stu procentach. Nie bez znaczenia także jest to kiedy u dermatologa się pojawimy.

Gdy będzie to już cięższe stadium, to stawiamy dermatologa przed trudniejszym zadaniem. Jest to mocno nieodpowiedzialne i co za tym idzie, musimy wiedzieć, że także przed nami trudniejsza droga. Leczenie trądziku (szczególnie tego w stadium zaawansowanym) może trwać miesiącami, a w niektórych przypadkach nawet latami.

Nieleczony trądzik pozostawia także na naszej buzi bardzo poważne ślady. Musimy mieć na względzie to, że niekiedy są one nie do usunięcia. Bardzo często na ulicy widzimy osoby, które mają w okolicach policzków aż spore dziury. Wygląda to bardzo nieestetycznie. Gdy nie chcemy doprowadzić się do takiego wyglądu, to rozsądniej będzie udać się na wizytę do dermatologa i rozpocząć stosowne leczenie. Dodajmy także, że leczenie trądziku jest całkowicie bezbolesne. Gdy jednak doprowadzimy do sporych wykwitów, to już możemy czuć pewien dyskomfort. Nie doprowadzajmy do tego stanu, a będzie po kłopocie i nie narazimy się na żaden ból.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.