Wiadomości z Świętochłowic

Mieszkanie na kredyt, czy warto?

  • Dodano: 2024-05-17 17:00

Zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny ma szereg wad i zalet, przeważać wydają się plusy, niemniej nie niwelują one do końca ryzyka finansowego. Nie można go bagatelizować, gdyż lekkomyślność może się makabrycznie i stosunkowo szybko zemścić. Warto podejmować dojrzałe, racjonalne decyzje i nie ulegać reklamie.

Świadomość ryzyka finansowego

kredyty stały się od dłuższego już czasu bardzo popularne, wiele osób nie umie sobie wyobrazić życia bez oferty kredytowej. Mimo to życie na kredycie to ogromne ryzyko, gdyż bedąc nawet najlepszym analitykiem finansowym nie jestesmy w stanie pzrewidzieć wszystkiego jak chociażby wypadku, choroby itp. Najlepszym przykładem nieoczekiwanych zdarzeń rzutujących na spłaty kredytów i koszty kredytu była pandemia, kiedy można było zostać bez dochodów z dnia na dzień na bliżej nieokreślony czas. Odroczenie rat, wakacje kredytowe to nie rozwiązanie, bowiem zobowiązanie i tak trzeba spłacić, a jeśli jest to kredyt hipoteczny tym gorzej, gdyż okres kredytowania liczy się w długich latach. 

Ryzyko istnieje zawsze

Ryzyko finansowe w przypadku kredytu zawsze jest i można je zminimalizować,ale nigdy wyeliminować. Przykładem na dotkliwe skutki ryzyka niedoszacowania ponieśli frankowicze. Gdyby nieufność wobec banków dziś nie miałaby co robić kancelaria frankowa Kraków, a spraw frankowych byłoby jak na lekarstwo. Niestety wiele osób kierując się zasadą jakoś to będzie, a bank z pewnością chce dla klienta zawsze dobrze, przekonało się iż życie jest brutalne. Gdy kurs franka podskoczył o sto procent nikt nie dał kredytobiorcom taryfy ulgowej, nie pomógł w spłatach. 

Warto realizować potrzeby i marzenia

Kredyty są jednak dla ludzi i to nic złego że je zaciągamy. Gdy kredytujemy swoje zakupy z głową i umiarem bierzemy odpowiedzialność za zaciągnięty dług na tyle, iż jestesmy świaodmi koniecznosci spłaty zobowiazania. Dzięki środkom z kredytu możemy nabyć wymarzone mieszkanie, odbić się od dna, rozwijać i spełniać marzenia, pomnażać środki itd. Nie każda historia kredytobiorcy kończy się źle, nawet frankowicze po wielu latach dziś wygrywają sprawy sądowe i mogą korzystać z unieważnienia kredytu frankowego odzyskując część środków. Bezwzględnie nie powinny nas zwieść obietnice wysokich sum kredytowych, których czujemy że nie będziemy w stanie spłacić. Banki jako haczyk marketingowy oferują często wyższe sumy niż wynikają z obliczeń zdolności kredytowej klienta, może być to bardzo zgubna propozycja.

Siły na zamiary

Decydując się na kredyt dobrze jest zgłębić temat kredytów, zasad funkcjonujących w spłatach i warunkach umownych. Jeśli sami nie czujemy się na siłach w tej kwestii bez trudu możemy zwrócić się o poradę parwną do kancelarii obejmujacych swoja ofertą doradztwo finansowe. Zyskamy wówczas wytłumaczenie mechanizmów jakimi kierują się banki w udzielaniu kredytów oraz zapoznamy się z  zapisami, jakich unikać, jak i takimi które są dla kredytobiorców korzystne, o które warto się upominać i negocjować umowę kredytową. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.