Wiadomości z Świętochłowic

Nie wiesz, jakie narty wybrać? Skorzystaj z naszego poradnika

  • Dodano: 2022-10-25 09:45

Prawidłowy dobór nart jest kluczową kwestią dla komfortowej jazdy. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Czym więc powinieneś kierować się podczas zakupów? Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozjaśni Ci niektóre kwestie!

Czym kierować się podczas wyboru nart?

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że długość nart jest kluczową kwestią. Równie ważna jest umiejętność poprawnej oceny swoich umiejętności. Warto również zastanowić się nad tym, w jakim celu będziesz używać nart. Czy będzie to jedynie rekreacyjna jazda? A może marzy Ci się brawurowe pokonywanie kolejnych stoków? Wszystko to ma znaczenie.

Sprzedawcy często podkreślają, że klienci zbyt ambitnie podchodzą do wyboru nart. Przez to kupują egzemplarze, które będą dla nich bardzo wymagające podczas jazdy, co bywa zniechęcające. Dlatego najlepiej jest wybrać narty, które będą odpowiadały naszym aktualnym umiejętnościom, a nie temu, co chcemy osiągnąć w przyszłości. Szybciej osiągniemy bowiem progres, jeśli będziemy praktykować na sprzęcie dopasowanym do naszych możliwości. W innym wypadku możesz nawet nabrać złych nawyków, co również będzie rzutować na późniejszej jeździe. 

Jeśli chodzi o długość nart, to zasadniczo działa to tak, że im narta jest dłuższa, tym większą stabilność nam daje. Z drugiej strony trudniej jest nam skręcać. Dlatego też należy dobrze przemyśleć, na czym będzie nam bardziej zależeć podczas jazdy. Z naszej strony polecamy narty w ofercie sklepu Sportano

Optymalna długość nart dla kobiet

W przypadku kobiet przyjmuje się, że narty powinny sięgać im mniej więcej do brody. Tyczy się to pań, które potrafią już jeździć i nie będą musiały uczyć się podstaw. W takim wypadku narty krótsze o 20 cm od ich wzrostu powinny być optymalne. Z jednej strony umożliwią one komfortową jazdę, a z drugiej skręcanie nie będzie zbytnio kłopotliwe. 

Optymalna długość nart dla mężczyzn

W przypadku panów lepiej sprawdzą się troszeczkę dłuższe narty. Egzemplarze krótsze o 15 cm od wzrostu będą odpowiednie. Należy jednak pamiętać o tym, że to wyjściowe wartości. Waga bądź chęć jazdy konkretnym stylem może powodować, że inna długość okaże się bardziej odpowiednią. Jeśli chodzi o producentów, to naszym zdaniem godnym uwagi będzie marka Salomon https://sportano.pl/marki/salomon. Produkuje ona sprzęt, który z całą pewnością docenią osoby bardziej zaawansowane, jednak i początkując znajdą w bogatej ofercie coś dla siebie. 

Narty dla początkujących – czym się kierować?

Jeśli nigdy wcześniej nie jeździłeś na nartach, z całą pewnością nie będziesz udawać się na samym początku na trudne stoki. Skupisz się raczej na opanowaniu podstaw i stabilnej jeździe. W takim wypadku nie musisz jeździć szybko, wystarczy, że będziesz uczyć się prawidłowych nawyków. A skoro tak, to narty mogą być nieco krótsze niż w przypadku standardowych wartości wyjściowych. Możesz odjąć 5 cm od wartości, które wymieniliśmy powyżej. Co również istotne, krótsze narty to mniejsze ryzyko kontuzji. Na początku będziesz bardziej narażony na upadki, dlatego rozwijanie większych prędkości nie byłoby dobrym pomysłem. 

Rodzaje nart

Nie bez znaczenia są również rodzaje nart. W zależności od modelu, będą nas interesowały różne parametry. Jedne egzemplarze będą szersze, inne węższe. Różnice są również w taliowaniu, które odpowiada za to, z jaką łatwością będzie się wchodziło w zakręty. Jeśli jesteś osobą początkującą, zdecydowanie polecamy narty typu allround. Służą one do jazdy rekreacyjnej i to na nich najłatwiej nauczysz się wszystkich podstaw. Co ważne, umożliwiają one bezpieczną jazdę, a do tego nie wymagają wkładania dużego wysiłku w poruszanie się. Oczywiście zakładaj je tylko na przygotowane stoki, nie sprawdzą się one do jazdy po naturalnym terenie. Możesz również wypróbować narty easycarver – są one projektowane z myślą o osobach początkujących, jeździ się na nich niskim tempem. Wybaczają wiele błędów, dlatego mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które boją się rozpoczęcia swojej przygody z nartami.

Jak widać dobór odpowiedniego sprzętu to szeroka kwestia. Mamy nadzieję, że nasz poradnik dobrze zobrazował Ci, czym powinieneś się kierować!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.