Wiadomości z Świętochłowic

Nieprzewidziane wydatki. Jak sobie z nimi radzić?

  • Dodano: 2020-10-08 12:15, aktualizacja: 2020-10-09 12:15

Zepsuta pralka, awaria auta, utrata pracy... Niezapowiedzianych sytuacji w życiu jest wiele. Nie da się na nie przygotować, ani im zapobiec. Jedyne, co możemy zrobić, to mieć przygotowany ewentualny scenariusz, kiedy przyjdzie nam zmierzyć się z nieprzewidzianymi wydatkami. Co możemy zrobić, aby takie sytuacje były jak najmniej kłopotliwe?

Codzienny budżet domowy. Jak planować wydatki?

Planując codzienne wydatki, często wydajemy pieniądze na produkty lub usługi, które w rzeczywistości wcale nie są nam potrzebne. Pierwszym krokiem do przejęcia kontroli nad swoimi wydatkami jest planowanie zakupów. Warto raz w tygodniu przemyśleć kwestię posiłków i zgodnie z nią sporządzić listę potrzebnych produktów. Idąc do marketu z listą, mamy dużą szansę, że unikniemy pokusy skorzystania z promocji oraz zakupu nowych produktów. Ile razy się zdarza, że sięgamy po kolejny kosmetyk, czy przekąskę tylko dlatego, że jest w promocji lub kusi kolorowym opakowaniem? Warto również na zakupy spożywcze nie wybierać się przed posiłkiem. Podobnie warto rozplanować zakup nowej garderoby czy rzeczy potrzebnych do domu. Nowa pościel, kubki czy patelnia być może nie należą do dużych wydatków, ale robiąc takie zakupy w niekontrolowany sposób, dosyć szybko możemy pozbyć się środków z konta.

Oszczędzanie. Dlaczego tego nie robisz?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie na rzecz nieprzewidzianych wydatków w postaci tak zwanej poduszki finansowej. Poduszka finansowa to oszczędności w wysokości trzech pensji, które powinny stanowić ewentualne zabezpieczenie przede wszystkim przed nagłą utratą pracy. Jednak takie wolne środki pomogą również w wymianie pękniętej szyby, zepsutej zmywarki czy w wydatkach związanych np. ze zdrowiem. Niemniej w takich wypadkach warto również pomyśleć o ubezpieczeniu. Dodatkowe ubezpieczenie sprzętów, samochodu, domu, zdrowia oraz życia naszych bliskich w wielu nieprzewidywalnych sytuacjach życiowych może okazać się pomocne.

Nieprzewidziane wydatki to nie problem

Niestety oszczędzanie wymaga wiele samozaparcia i dyscypliny. Nie każdy z nas to potrafi, a wiele osób po prostu zarabia zbyt mało, żeby oszczędzać nawet niewielkie kwoty. W takich wypadkach na pomoc przychodzą pożyczki pozabankowe na atrakcyjnych warunkach (https://www.provident.pl/pozyczka-pozabankowa-przez-internet). Obecnie w czasie koronowirusa wygodną pożyczkę można wziąć bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie wniosek złożony online. Warto wcześniej przeprowadzić orientacyjną symulację na kalkulatorze, aby sprawdzić wysokość raty, a także całej spłacanej kwoty. Oczywiście należy pamiętać, że każda decyzja o wzięciu takiej pożyczki powinna być przemyślana, jednak obecnie pożyczki pozabankowe są dostępne na bardzo korzystnych warunkach. Ich dużą zaletą jest szybki czas przyznania oraz możliwość wybrania ilości rat.   

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.