Wiadomości z Świętochłowic

Nowoczesne systemu ułatwiające pracę. O sztucznej inteligencji w świecie logistyki

  • Dodano: 2022-08-16 08:30, aktualizacja: 2022-08-16 08:39

Obecnie praca w magazynie logistycznym znacznie różni się od pierwotnego chaosu i ręcznego sortowania przesyłek. Specjalne systemy objęły ster, ułatwiając funkcjonowanie pracownikom w branży logistycznej o kilkaset procent! Wszystko dzięki sztucznej inteligencji, która stale zaskakuje współczesny świat – jej zastosowanie jest bowiem ogromne. Szczególnie przyjęta została w handlu i transporcie, gdyż pełni rolę swoistej maszyny renesansu – systemy oparte na teorii i SI mogą zarządzać wieloma aspektami pracy, mając bezpośredni wpływ na cały magazyn. Obecnie magazyny, które nie posiadają systemów takich jak WMS podupadają, odchodząc przy tym w zapomnienie. Nastała kompletnie nowa era, jeżeli chodzi o całą pieczę nad obowiązkami logistycznymi – na miejscu grupy osób głowiących się jak wszystko dopiąć na ostatni guzik, pojawił się inteligentny system opracowujący całą pracę.

Innowacyjny system zarządzania magazynem. Wszystko, co warto wiedzieć o WMS

Głównym zadaniem systemu WMS jest usprawnienie działań logistycznych oraz wprowadzenie i stałe utrzymywanie porządku identyfikacyjnego w magazynie. Szczególne znaczenie ma dla firm, które obsługują w swoich magazynach sporą ilość przesyłek, różniących się od siebie danymi nadawcy i adresata. Wśród najważniejszych funkcji inteligentnego systemu można wyróżnić prawidłową lokalizację towarów znajdujących się w magazynie, obsługę i dostawę wysyłek, informowanie o bieżącym stanie magazynu oraz kontrolę przepływu materiałów magazynowych (przyjęcie, przesunięcie, blokowanie miejsca, likwidacja, zwrot i wydanie na produkcję). System WMS informuje również o bieżącym stanie magazynu oraz klasyfikuje towary według metod ABC oraz XYZ. Pełni więc rolę elektronicznego zarządcy logistyką, dokonując tego w niesamowitym czasie i z doskonałą precyzją. Korzyści wynikające z posiadania systemu WMS w magazynie jest równie wiele, co jego funkcji. Jako główne zalety podaje się najczęściej szybsze kompletowanie zamówień oraz obsługi zamówień i dostaw, a także eliminację uszkodzeń towaru. System WMS to spora oszczędność czasu, a w branży logistycznej ten definitywnie odgrywa sporą rolę. Dzięki niemu można również maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową, finalnie ciesząc się doskonale zorganizowanym magazynem.

Budowa modułowa. Specyfika i opis funkcji części systemu WMS

WMS posiada budowę modułową – oznacza to, że dzieli się na części (moduły), a każda z nich zajmuje się pewnym obszarem. Wszystkie moduły są ze sobą ściśle powiązane, aby wymiana informacji między nimi przebiegała sprawnie. System WMS wyposażony jest w moduły takie jak: mapa magazynu (wizualne rozmieszczenie regałów i półek w magazynie oraz poziom ich zagospodarowania), zlecenia działań magazynowych oraz stany towarowe w lokalizacjach, moduł inwentaryzacyjny (służący do kontroli stanów magazynowych), dynamicznie zmieniające się lokalizacje, monitor pracy magazynu (stworzony dla kadry kierowniczej do kontroli pracy pracowników na magazynie) oraz generator marszruty, który pozwala na znalezienie sposobów odnośnie zwiększenia efektywności pracy. Więcej informacji odnośnie systemu WMS znaleźć można u Consafe Logistics pod linkiem https://www.consafelogistics.com/pl/rozwiazania/wms/. Warto mieć świadomość odnośnie rozwoju technologicznego, jaki dzieje się na naszych oczach. Doskonale widać to właśnie na przykładzie omawianej w artykule branży logistycznej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.