Wiadomości z Świętochłowic

Obowiązki pracownika budowy względem panujących przepisów BHP

  • Dodano: 2022-12-02 10:15

Tematyka bezpieczeństwa jest stale na topie, zwłaszcza w branży budowlanej. Budownictwo uznawane jest za jedną z najbardziej inwazyjnych branż – procent wypadków poniesionych na placach budowy jest stale zatrważający. Głównym powodem tragedii okazuje się być ludzka nieuwaga i nieodpowiednie dopilnowanie obowiązków przez osoby wyznaczone do koordynacji budowy. Nierzadko zdarza się też, że wina leży po stronie pracowników. Do obowiązków każdego z nich należy branie czynnego udziału w szkoleniach BHP i znajomości przepisów, co muszą przekładać na wykonywaną przez siebie pracę w praktyce. Oznacza to między innymi wymóg stosowania środków ochrony zbiorowej oraz używać przydzielonych środków ochrony indywidualnej – kasków, obuwia i odzieży roboczej, a także elementów odblaskowych. Plac budowy nie jest placem zabaw, dlatego, gdy warunki stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pracownika czy osób postronnych, ma on pełne prawo powstrzymania się od wykonywanej pracy.

Organizacja placu budowy i jej wpływ na bezpieczeństwo pracowników

Rozpoczęcie robót zawsze powinno być poprzedzone poprzez odpowiednie zagospodarowanie terenu budowy. Mowa tu między innymi o ogrodzeniu terenu czy wyznaczeniu stref szczególnie niebezpiecznych, a także doprowadzenie energii elektrycznej i wody. W przypadku dużych robót koniecznością jest wykonanie dróg i przejść oraz zapewnienie zaplecza higieniczno-sanitarnego. Wokół obiektów budowlanych istnieje niebezpieczeństwo spadania przedmiotów – siatka asekuracyjna powinna zminimalizować to ryzyko. Bezpieczeństwo placu budowy wiąże się również ze składowaniem materiałów budowlanych. W przypadku gdy występują one w formie sypkiej należy zapewnić przejścia lub przejazdy wokół hałdy (z zachowaniem kąta naturalnego zsypu). Materiały drobnicowe powinny być formowane w stosy o wysokości nieprzekraczającej 2 m, zaś gdy znajdują się one w workach, sugerowane jest układanie ich metodą krzyżową do wysokości około dziesięciu warstw. W przypadku substancji czy preparatów niebezpiecznych konieczne jest magazynowanie ich w oryginalnych opakowaniach oraz używanie zgodnie zaleceniami producenta – dodatkowo należy umieścić informację o ich przechowywaniu w zasięgu wzroku każdej osoby poruszającej się po placu budowy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli dlaczego nie warto oszczędzać na zdrowiu

Plac budowy to wyjątkowo inwazyjne miejsce – zwłaszcza dla tych, którzy nie stosują się do norm BHP. Dziś nietrudno o wypadek, a tym samym bardzo łatwo jest zminimalizować ryzyko jego poniesienia – sekret tkwi w odpowiednim przygotowaniu zarówno merytorycznym (znajomość przepisów), jak i praktycznym (poprzez odpowiednie dostosowanie sprzętu do wykonywanej pracy). Życie ma się jedno, dlatego warto zadbać o siebie i innych, czyniąc zakup urządzeń budowlanych u topowych producentów. Firma STRUMIN uchodzi za eksperta w dziedzinie urządzeń budowlanych oraz konstrukcji stalowych. Przedsiębiorstwo jest największym w Polsce producentem podestów rozładunkowych, jednak w asortymencie sklepu znaleźć można między innymi sprzęty bezpieczeństwa na wysokościach, skrzynie antywłamaniowe czy kontenery samowyładowcze. Atrakcyjna cena łączy się z wysoką jakością, dzięki czemu z produktów korzystać mogą mniejsze i większe firmy budowlane.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.