Wiadomości z Świętochłowic

Ocena właściwości baterii litowo-jonowych, litowych i innych

  • Dodano: 2023-02-27 11:30

Jak się bada baterie? Ocena właściwości baterii litowo-jonowych i innych modułów dla bezpieczeństwa użytkowników

Produkujesz baterie i miewasz odpady produkcyjne? A może tylko transportujesz ogniwa? Na pewno nie raz zdarzył się w Waszej firmie wypadek z ich udziałem. Żeby wiedzieć, czy wszystko jest z nimi w porządku, trzeba przeprowadzić ocenę właściwości baterii.

Baterie litowo-jonowe i inne uszkodzone kinetycznie 

Czyli prościej mówiąc - są to ogniwa które uległy wypadkom. Muszą zostać sprawdzone przed dopuszczeniem do dalszej eksploatacji. Tylko w ten sposób da się ustalić, czy nie mają uszkodzeń wewnętrznych i mogą być dalej użytkowane. Podczas upadku czy zgniecenia mogło dojść do uszkodzenia elementów elektronicznych, termistorów, wycieku elektrolitu lub naruszenia całej struktury.

W ten sposób sprawdza się m.in. baterie litowe, litowo-jonowe, litowo-żelazowo-fosforanowe i ołowiowe. Testuje się ich napięcie, pojemność, oporność i zbalansowanie pakietów.

Badania baterii po uszkodzeniu - na czym polega ich testowanie?

Polega to na ładowaniu i rozładowaniu baterii przy pomocy prądu stałego i zmiennego. W trakcie całego procesu kontroluje się jej temperaturę. Potem ustala się kwarantannę, podczas której również trzeba sprawdzać temperaturę. Na sam koniec ponownie sprawdza się wysokość napięcia. W ten sposób otrzymujesz informacje na temat następujących parametrów baterii: pojemności, strat energii, temperatury i napięcia. Firma przeprowadzająca badanie informuje Cię o dalszych krokach, jakie powinieneś podjąć w zakresie użytkowania lub recyklingu obserwowanych baterii.

Pozbawienie ładunku uszkodzonych baterii - od paluszków po duże ogniwa

Nie tylko chodzi tu o całkowite rozładowanie baterii, ale także pozbawienie ich zdolności do zachowania energii. Zabezpiecza to akumulatory przed ponownym naładowaniem lub samoczynnym odzyskaniem potencjału energetycznego, co zawsze generuje pewne ryzyko dla ludzi i środowiska.

Proces ten jest całkowicie zautomatyzowany i przebiega przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń. Dzieki temu ryzyko wywołania pożaru spada do zera, bo nie ma miejsca na błędy popełnione przez niedoświadczone osoby. 

Zalety rozładowania baterii i ogniw

Produkty te mogą stwarzać niebezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli są zgromadzone w większej ilości i nadal mają w sobie ładunek. Dzięki rozładowaniu obniżasz ryzyko pożarowe podczas składowania i transportu. Puste baterie można mielić i recyklingować, a równie istotną kwestią jest to, że takie nieprzydatne ogniwa nie dostaną się na czarny rynek, gdzie mogłyby zostać użyte do produkcji niebezpiecznych materiałów.

Stacjonarne i mobilne stacje rozładowania baterii

Jeśli prowadzisz duży zakład związany z obsługą baterii, musisz mieć specjalne miejsce przeznaczone do ich testowania. Urządzenia stawia się w zamykanym i zadaszonym punkcie. To najlepsze rozwiązanie w przypadku, kiedy ogniw jest dużo i wymagają wielokrotnych kontroli w ciągu miesiąca.

Przy mniejszym zapotrzebowaniu istnieje możliwość usługi mobilnej. W takim przypadku ustala się termin rozładowania i specjaliści za każdym razem dostarczają własny sprzęt. Wszystko, czego potrzebuje mobilne stanowisko, to zasilanie z siły oraz utwardzone miejsce, które zapewni równowagę podczas pracy. Trzeba również wydzielić zadaszoną część, w której moduły odbędą kwarantannę.

Ocena właściwości baterii - zgłoś się do specjalistów

Ocena właściwości baterii to zbyt poważna sprawa, żeby zostawiać ją przypadkowym firmom. Wybierz specjalistów, którzy robią to odpowiedzialnie, a przy tym z poszanowaniem środowiska i zerowym odpadem cieplnym.

Dowiedz się więcej na stronie Battery Energy Back, firmy, która pracuje na autorskim oprogramowaniu. Przygotowuje ogniwa do magazynowania, testuje sprawność przetwornic DC/DC, mierzy parametry akumulatorów i zasilaczy impulsowych oraz punkt MPPT modułów fotowoltaicznych. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.