Wiadomości z Świętochłowic

Owsianka receptą na zdrowe i długie życie

  • Dodano: 2022-06-02 10:30

Płatki owsiane choć wszystkim znane nie zawsze są elementem codziennej diety. Oczywiście ze szkodą dla organizmu. Ponieważ oprócz wielu wartości odżywczych, owsianka ma również wpływ na czynniki zdrowotne. Znacząco bowiem wpływa na regenerację fizyczną. Jest zatem wskazanym posiłkiem po treningach czy ciężkiej pracy fizycznej. Ponadto jest elementem diety ułatwiającym odchudzanie.

Owsianka - właściwości i wartości odżywcze.

Płatki owsiane są przede wszystkim wysokobiałkowe. Dodatkowo owsianka właściwości zbawienne dla organizmu człowieka posiada przede wszystkim, dzięki zawartości jednej z najlepszych kompozycji aminokwasowych.

Do najważniejszych atrybutów płatków owsianych należą także zawartość:

  • witaminy B1, która w połączeniu z kwasem pantotenowym wpływa na redukcję poziomu zmęczenia i zdenerwowania.

  • Witaminy B6, która pozytywnie działa na pracę mózgu, wzmacnia koncentrację i pozytywnie wpływa na proces zapamiętywania.

  • Witaminy E, nazywanej witaminą młodości, z uwagi na jej cudowny wpływ na stan skóry.

  • Magnezu i selenu, które są olbrzymim wsparciem dla układu nerwowego.

  • Fosforu, który w połączeniu z wapniem i witaminą D odpowiada za stan kości i zębów.

  • Manganu, który kontroluje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wpływa na proces trawienia i wchłaniania tłuszczów, węglowodanów oraz białek.

  • Błonnika, który usprawnia pracę jelit. Wiąże nadmiar kwasów żołądkowych. I przede wszystkim stopuje proces wchłaniania cukrów, a w przypadku beta- glukanu, wiążąc kwasy tłuszczowe oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji.

  • NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią przed powstawaniem zakrzepów i ryzykiem miażdżycy.

  • Ponadto błonnik zmniejsza wchłanianie do krwiobiegu złego cholesterolu LDL. Spożywany codziennie ze 100g porcją płatków skutecznie zbija jego poziom.

Dieta owsiana lekiem na odchudzanie i dobre zdrowie

Płatki owsiane są stymulatorem wytwarzania przez organizm człowieka hormonu o nazwie leptyna, produkowanego przez główny rodzaj komórek tłuszczowych, nazywanych adipocytami. Hormon ten odpowiada za przekazywanie do mózgu informacji związanych z ilością pokładów tkanki tłuszczowej w organizmie oraz za regulację uczucia łaknienia i sytości.

Ponadto płatki owsiane skutecznie wspierają procesy trawienia. Z kolei, z uwagi ich skuteczny wpływ na regulację poziomu cukru we krwi, idealnie zapobiegają wahaniom nastroju. Dzięki czemu stanowią pomoc w leczeniu stanów depresyjnych.

Sposoby na owsiankę

Płatki owsiane nie muszą być przygotowywane jedynie pod postacią zupy mlecznej. Są bowiem idealnym dodatkiem do deserów. Doskonale się łączą z bakaliami, owocami czy czekoladą. Idealnie pasują jako dodatek do smoothie i koktajli. Mogą stanowić bazę ciasteczek owsianych, a nawet występować w formie panierki do kotletów. Sposobów na obecność płatków owsianych w codziennej diecie jest naprawdę dużo. Mogą one bowiem być składnikiem naleśników. Zapiekanek, placków ziemniaczanych, a nawet bazą kotletów owsianych, które w smaku mocno przypominają tradycyjne kotlety mielone.

Urozmaicona i zbilansowana dieta jest kluczem do dobrego samopoczucia i stanu zdrowia. I bezsprzecznie płatki owsiane stanowczo powinny być składnikiem codziennej diety. Nie tylko osób marzących o redukcji wagi, ale każdego kto chce zachować ładny wygląd i dobrą formę.

Zwłaszcza, że zostały one oficjalnie zakwalifikowane do żywności funkcjonalnej, czyli takiej, której pozytywny wpływ na człowieka został przebadany i naukowo dowiedziony.

Ciekawostką jest również fakt, iż pewna rodzina z Irlandii trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako ród, który przeżył łącznie ponad 1000 lat. Opierając swoją dietę o spożywanie owsianki dwukrotnie w ciągu dnia, przez całe życie.

Reasumując, bezsprzecznie owsianka jest pożądanym składnikiem diety, wpływającym na dobry stan zdrowia i samopoczucia, a nawet na długowieczność.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.