Wiadomości z Świętochłowic

Przebarwienia na twarzy: jak samodzielnie poradzić sobie z przebarwieniami na skórze?

  • Dodano: 2021-05-14 14:45, aktualizacja: 2021-05-17 14:09

Przebarwienia na skórze tzw. plamy starcze nie są groźne z medycznego punktu widzenia. Pojawiają się one na częściach ciała, które są najbardziej narażone na działanie słońca tj. twarz, dekolt oraz dłonie. Lekkie przebarwienia nie dodają nam uroku. Niezwykle ważna jest profilaktyka powstawania plam starczych. Jeśli przebarwienia pojawiły się na naszej skórze, możemy je samodzielnie rozjaśnić lub całkowicie usunąć. Świetnie nadają się do tego kremy rozjaśniające cerę, ale nie tylko.

Plamy starcze – przyczyny i profilaktyka

Plamy starcze powstają, gdy nasza skóra jest narażona na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Promienie UV zwiększają produkcję melaniny. Czasami prowadzi to do powstawania ciemnych przebarwień na skórze. Niezwykle ważna jest więc profilaktyka powstawania plam starczych. Przebywając na słońcu powinniśmy chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych. Możemy to zrobić zakładając przewiewne ubrania oraz kapelusz słoneczny. Sprawią one, że nasza skóra nie będzie wystawiona bezpośrednio na działanie słońca. Niezwykle skuteczne są również kremy z filtrem. Chronią one naszą skórę przed działaniem promieni UVA oraz UVB. Plamy starcze, jak sama nazwa mówi, powstają również u kobiet powyżej 35-40 roku życia. W tym wieku występują bowiem często wahania w produkcji melaniny odpowiedzialnej za przebarwienia skóry.

Kremy na zmarszczki i przebarwienia – skład oraz działanie

Kremy na zmarszczki i przebarwienia pozwalają nam cieszyć się piękną, zdrową i młodo wyglądającą skórą. Są one bardzo praktyczne w użyciu i przynoszą pożądane efekty. Kosmetyki na przebarwienia pigmentacyjne pomogą nam rozjaśnić plamy starcze, a w niektórych przypadkach całkowicie je zlikwidować. Niezwykle ważne jest, aby stosować je, gdy tylko zauważymy pierwsze przebarwienia na skórze. Kremy na plamki starcze mogą zawierać składniki tj. kwas mlekowy, kwas a-liponowy, retinol, kwas askorbinowy, kwas fitowy, arbutyna, witamina C, zielona herbata lub lukrecja. Kosmetyki powinny zawierać wysokie filtry, które ochronią skórę przed promieniami UVKiedy stosować i jak działa krem na przebarwienia słoneczne? Krem na przebarwienia słoneczne powinniśmy stosować, gdy zauważymy u siebie pierwsze plamki starcze. Szybka reakcja pozwoli nam na poprawę kolorytu skóry oraz rozjaśnienie przebarwień. W niektórych przypadkach plamy pigmentacyjne mogą całkowicie zniknąć. Kosmetyki na przebarwienia stosujemy na miejsca, w których pojawiły się plamy pigmentacyjne przynajmniej raz dziennie. Podczas kuracji nie powinniśmy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Aby zapobiec powstawaniu kolejnych przebarwień, konieczne jest stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem. 

Domowe sposoby na przebarwienia na skórze – ocet jabłkowy

Domowe sposoby na przebarwienia na skórze pozwolą nam rozjaśnić cerę oraz zredukować ciemne przebarwienia na skórze. Jednym z najpopularniejszych naturalnych środków na pozbycie się plam pigmentacyjnych jest ocet jabłkowy. Możemy sporządzić z niego tonik na twarz oraz dekolt lub napój. Do zrobienia toniku z octu jabłkowego potrzebujemy 100 ml wody oraz łyżeczkę octu jabłkowego. Dwa razy dziennie przemywamy tonikiem twarz, dekolt oraz inne miejsca, na których wystąpiły przebarwienia. Toniku nie musimy spłukiwać. Niektórzy mogą źle zareagować na ocet jabłkowy. Warto więc wcześniej sprawdzić na przedramieniu, czy po nałożeniu toniku nie wystąpią zmiany skórne. Napój sporządzamy natomiast ze szklanki wody, łyżki stołowej octu jabłkowego oraz łyżeczki miodu. Spożywamy go 1-2 razy w ciągu dnia. Ocet jabłkowy nie tylko rozjaśnić plamy starcze, ale pomoże nam również pozbyć się brodawek.

Zioła na przebarwienia na skórze

W profilaktyce oraz usuwaniu przebarwień na skórze pomocne mogą być również niektóre zioła tj.:

  • cedr – nalewkę z cedru wklepujemy w skórę z plamami starczymi 2-3 razy w ciągu dnia;
  • nagietek – miejsca dotknięte przebarwieniami smarujemy kilka razy dziennie sokiem z nagietka;
  • zielona herbata – maseczkę z dwóch łyżeczek zielonej herbaty oraz łyżki miodu nakładamy na skórę i pozostawiamy ją na 10-20 minut. Następnie dokładnie ją spłukujemy.

Nagietek oraz zielona herbata są także stosowane przy produkcji kosmetyków. Zwłaszcza zielona herbata często jest składnikiem kremów rozjaśniających cerę.  

Plamy starcze to kosmetyczny defekt, z którym możemy sobie poradzić. Niezwykle ważna jest profilaktyka. W głównej mierze polega ona na ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz na stosowaniu kremów z filtrem. Gdy pojawią się pierwsze przebarwienia pigmentacyjne, kremy rozjaśniające oraz domowe sposoby na przebarwienia pomogą nam się z nimi uporać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.