Wiadomości z Świętochłowic

Przejdź przez życie zadbaną stopą, czyli o właściwej pielęgnacji słów kilka 

  • Dodano: 2021-07-12 14:15

To one prowadzą nas każdego dnia, niosąc ciężar całego ciała – stopy – bo o nich mowa, nie mają z nami lekko. Spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność, warto więc wiedzieć, jak o nie prawidłowo dbać, by posłużyły nam w dobrej formie przez długie lata.

Stopy są dla ciała tym, czym dla budynku fundamenty – zapewniają stabilne podłoże, równowagę oraz zabezpieczenie przed upadkiem. Czymś naturalnym więc wydaje się dbanie o nie – to inwestycja, która zawsze się opłaca. Tymczasem lekarze podolodzy alarmują, że Polacy nie przywiązują wagi do pielęgnacji stóp. Jest to tym bardziej niepokojące, że nierozwiązane problemy z nogami mogą prowadzić do poważniejszych przypadłości np. z kręgosłupem, biodrami czy kolanami. 

Metoda małych kroków

Lato bezlitośnie obnaża wygląd stóp: popękane i zrogowaciałe pięty, zżółknięte i powrastane paznokcie oraz odciski i modzele – to najczęstsze problemy, z jakimi do specjalistów zgłaszają się Polacy. A wystarczy wdrożyć w życie kilka podstawowych zasad higieny i pielęgnacji, by cieszyć się pięknymi nogami przez cały rok. Czas zaprzyjaźnić się z tarką, pilingiem oraz dobrym kremem.

Regularne złuszczanie zrogowaciałego naskórka to absolutna podstawa w pielęgnacji stóp. Czynność należy wykonywać na suchej skórze, używając do tego papierowej lub szklanej tarki. Docieramy do miejsc, na których występują zgrubienia, np. pięty czy podeszwa dużego palucha.  Ścieranie wykonuj naprzemiennie z pilingiem całej stopy. Po takim zabiegu naskórek jest miękki i gładki, w sam raz przygotowany na nałożenie kremu.


Co ma nawilżanie do grzybicy?

Codziennie stosowanie kremu do stóp to dla Ciebie zwykła fanaberia? Zmień swoje nastawienie. Poza oczywistymi względami kosmetycznymi (nawilżanie, zmiękczanie, wygładzanie naskórka), chodzi tu o zabezpieczenie go przed ewentualnymi otarciami, pęknięciami i ranami, stwarzającymi idealne warunki do rozwoju różnych infekcji, w tym grzybicy. A jeśli zmagasz się z nadmierną potliwością tej części ciała, wybierz kosmetyk z dodatkiem mentolu czy eukaliptusa, który pomoże zachować na dłużej świeżość i suchość nóg (do kupienia tutaj).

Świeże stopy latem? To może się udać!

Pod warunkiem, że nie będziesz całego dnia spędzać w skarpetach wykonanych ze sztucznego materiału w dodatku w niewygodnych butach. Nie każdy z nas może w pracy nosić przewiewne sandałki, ale wymoczyć stopy wieczorem w letniej wodzie z dodatkiem soli – już tak. Niech kąpiel trwa około kwadransa po to, by skóra dobrze wchłonęła składniki odżywcze. Na wysuszone nogi nałóż krem chłodzący, a jeśli masz taką ochotę – spryskaj je specjalnym sprejem np. z dodatkiem ekstraktu z mięty. Od razu poczujesz się lepiej!

Kiedy udać się do podologa?

Niepokojące dolegliwości, takie jak żółty odcień paznokcia czy wrastająca płytka powodująca ból podczas chodzenia powinny być skonsultowane ze specjalistą. Zmiana koloru paznokcia może oznaczać grzybicę – wtedy potrzebne jest badanie mykologiczne i w zależności od jego wyniku – wymagane jest usunięcie zakażonych fragmentów płytki, stosowanie doraźnych środków przeciwgrzybiczych i leczenie doustne. Warto pamiętać, że takie zmiany mogą być także wywołane długotrwałym noszeniem za ciasnego obuwia lub stosowaniem ciemnego lakieru podczas pedikiuru. 

Wrastanie paznokcia w palec jest najczęściej spowodowane nieprawidłowym sposobem ich skracania. Specjaliści zalecają używać do tego cążek lub pilnika, w zależności od preferencji. Najważniejsze jest nadawanie kształtu płytce – ma być obcięta prosto (nigdy nie półokrągło). To chroni ją przed wbijaniem się w skórę i powodowaniem ogromnego bólu podczas chodzenia. Pomoc wtedy może przynieść jedynie podolog.


 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.