Zima to czas, kiedy balkon poddawany jest intensywnemu działaniu wilgoci, mrozu i wahań temperatur. Gromadzące się na nim zanieczyszczenia sprzyjają korozji elementów metalowych, a śnieg zalegający na balustradach przyczynia się do ich degradacji. Dlatego przegląd stanu technicznego i renowacja balkonu po zimie to element konieczny, aby mieć pewność, że korzystanie z niego jest bezpieczne.
Dlaczego uszkodzenia balkonu najczęściej pojawiają się po zimie?
Zima to prawdziwy test dla jakości wykonania konstrukcji balkonowych. Występujące o tej porze intensywne opady atmosferyczne w połączeniu z na przemian dodatnimi i ujemnymi temperaturami, doprowadzają do tego, że woda wnikająca w szczeliny zamienia się w lód, a to prowadzi do powstania naprężeń. Ich efektem jest zniszczenie płytek, a nawet samej płyty balkonowej.
Dodatkowo, jeśli hydroizolacja i strefa okapowa konstrukcji są wykonane nieprawidłowo lub wraz z czasem uległy już uszkodzeniu mogą pojawić się zacieki na ścianach budynku. Dlatego właśnie wraz z tym, jak znika śnieg, w wielu przypadkach okazuje się, że konieczna jest naprawa balkonu, która pozwoli zlikwidować uszkodzenia spowodowane przez wilgoć i mróz.
Od czego powinna zacząć się renowacja balkonu?
Każdy remont balkonu po zimie powinien rozpocząć się od inspekcji jego stanu technicznego. Należy podczas niej przeprowadzić dokładne oględziny, które pozwolą wykryć zacieki, rysy, pęknięcia płytek i ich luźne fragmenty czy odpryski na powierzchni posadzkowej. Taka kontrola powinna również obejmować sprawdzenie strefy okapowej, które pozwala określić, czy woda spływa z balkonu prawidłowo.
Działania te są niezbędne do tego, aby móc precyzyjnie określić zakres prac, jakim powinna zostać objęta renowacja balkonu, a także właściwie się do niej przygotować.
Jak krok po kroku powinna przebiegać naprawa balkonu?
Naprawa balkonu, gdy zostały na nim wykryte uszkodzenia, powinna być gruntowna i obejmować prace związane z zerwaniem z niego nawierzchni posadzkowej, a następnie wykonaniem od nowa wykończenia konstrukcji. Wynika to z tego, że usunięcie jedynie luźnych płytek lub fragmentów nawierzchni zlikwiduje tylko objawy, a nie źródło problemu.
Naprawa balkonu betonowego po zimie w pierwszym kroku obejmuje usunięcie uszkodzonej nawierzchni, poprzez skucie płytek. Następnie występujące w płycie balkonowej pęknięcia czy inne uszkodzenia należy wypełnić specjalistycznymi zaprawami. Po ich wyschnięciu powierzchnię trzeba oczyścić z resztek kleju i pyłu, aby przygotować je do kolejnych etapów prac renowacyjnych.
Gdy płyta balkonowa jest już pozbawiona ewentualnych uszkodzeń, można przejść do wykonania hydroizolacji. Wymaga to zastosowania profili okapowych na krawędziach konstrukcji, a następnie pokrycia całej jej powierzchni specjalną masą uszczelniającą. Prawidłowe wykonanie tego etapu zabezpieczy balkon przed wilgocią zarówno płyty balkonowej, jak i strefy okapowej. Szczelne połączenie masy uszczelniającej z profilami stworzy powierzchnie, która ułatwi prawidłowe odprowadzanie wody.
Po wykonaniu hydroizolacji przychodzi czas na montaż płytek. Należy je mocować za pomocą klejów przystosowanych do zastosowań zewnętrznych. Remont balkonu zakańcza fugowanie płytek, które wypełni występujące między nimi szczeliny, tym samym zapobiegając przedostawaniu się przez nie wody. Po zakończeniu tych prac konstrukcja jest już ponownie gotowa do użytkowania.
Remont balkonu po zimie to także doskonała okazja do tego, aby zadbać o znajdujące się na nim balustrady. Warto sprawdzić ich stabilność, a metalowe elementy oczyścić i pokryć preparatami antykorozyjnymi, które ochronią je przed niszczącym działaniem wilgoci. Dzięki temu można mieć pewność, że będą one w pełni spełniały swoje funkcje i zagwarantują bezpieczeństwo w trakcie korzystania z balkonu.
Jakie materiały wybrać, aby renowacja balkonu przyniosła trwały efekt?
Aby przeprowadzony remont balkonu po zimie zapewnił trwały efekt, poza jego prawidłowym wykonaniem warto również zwrócić uwagę na materiały, które zostaną podczas niego wykorzystane.
Montowane płytki powinny być mrozoodporne i antypoślizgowe. Przez co nie tylko nie ulegną uszkodzeniu podczas kolejnej zimy, ale także zapewnią bezpieczeństwo podczas korzystania z balkonu w deszczowe dni.
Wykonując hydroizolacje najlepiej natomiast postawić na gotowe rozwiązania, takie jak specjalne masy uszczelniające o właściwościach hydrofobowych. Do wykańczania krawędzi konstrukcji podczas odnawiania balkonu najlepiej z kolei wybrać aluminiowe profile okapowe marki Renoplast oferowane przez sklep internetowy Balkony-Tarasy 24, z którego ofertą można zapoznać się na stronie https://balkony-tarasy24.pl/. Są one w pełni odporne na korozje, a do tego mają już wyprofilowany kształt, który ułatwia ich prawidłowy montaż. Dzięki temu zastosowanie tych elementów pozwala uniknąć problemów z nieszczelnościami w strefie okapowej.
Remont balkonu po zimie nie musi być wcale trudny. Wymaga jednak staranności na każdym etapie – od inspekcji jego stanu, przez wybór materiałów, po właściwe wykonanie prac. Jeśli odnowienie balkonu zostanie jednak przeprowadzone prawidłowo, z użyciem wysokiej jakości elementów konstrukcyjnych można mieć pewność, że wykonania jego napraw po kolejnej zimie nie będzie już konieczne.