Wiadomości z Świętochłowic

Sport z tradycjami. Jak obstawiać żużel?

  • Dodano: 2020-07-08 10:15, aktualizacja: 2020-07-17 10:18

Świętochłowice to tylko jeden z przykładów a to, że w regionie żużel jest szanowany i lubiany. Zresztą w wielu regionach jest podobnie. Popularność tego sportu widać także w innych branżach.

Żużel należy do tej grupy sportów, które w niektórych krajach czy regionach cieszą się ogromną popularnością, w innych są marginalizowane. Tak jest np. z siatkówką, skokami narciarskimi, niektórymi sportami zimowymi. Tak jest i z żużlem, jednak Polska ma to szczęście, że nie tylko kibice chcą oglądać zmagania na torze żużlowym, ale i jest im dane oglądać sukcesy rodzimych zawodników, jak i emocjonować się Ekstraligą, która należy do ścisłej światowej czołówki. Nic więc dziwnego, że żużel posiada stałą rzeszę fanów i pod wieloma względami zalicza się topowych sportów w Polsce. Ale nie tylko wielu kibiców żyje żużlem, także zakłady bukmacherskie widzą potencjał w tej wyjątkowo popularnej w naszym kraju dyscyplinie. Stąd dostępna szeroka oferta dla graczy - zarówno w punktach stacjonarnych, jak i poprzez strony www i aplikacje mobilne.

Mecze na żywo z pełnymi trybunami

Jest w naszym kraju wiele ośrodków, których tradycje żużlowe są niezwykle bogate. Są miasta, które nie posiadają na szczeblu centralnym drużyn piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, czy piłki ręcznej, ale posiadają mocny klub żużlowy. M.in. dzięki temu na mecze ligowe przychodzi po kilkanaście tysięcy widzów. Widok wypełnionych trybun na stadionach żużlowych nie dziwi od lat. W historii mieliśmy też indywidualnych mistrzów świata na żużlu, w drużynie też się udawało, a Speedway Grand Prix w Polsce to zawsze wydarzenie dużego kalibru. 

Historia żużla w Polsce? Niezwykle bogata!

Żużel na Wisłą ma się bardzo dobrze, ale może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak długa i bogata jest przeszłość „czarnego sportu”. Już w latach 30. XX wieku w Polsce rozgrywano zawody żużlowe. Górny Śląsk też ma udział w początkach tego sportu. 7 sierpnia 1932 w Mysłowicach rozegrano pierwsze indywidualne mistrzostwa Polski. Z kolei regularne rozgrywki zaczęły odbywać się od 1948 roku. A co z żużlem w Świętochłowicach? Sekcja tego sportu powstała w 1952 roku, a pierwotnie klub nazywał się Stal. Dopiero po 5 latach doszło do zmian i pojawił się Śląsk Świętochłowice. Żużlowcy ze Świętochłowic łącznie zdobyli dziewięć medali na imprezach mistrzowskich i siedem w mistrzostwach świata. XXI wiek to jednak kłopoty organizacyjno-finansowe sekcji. Odbudowa klubu trwa, a pasjonaci tego sportu chcą zadbać w mieście przede wszystkim o młodzież i adeptów żużlowego ścigania.

Co można obstawiać w żużlu?

Fani żużla chcą nie tylko oglądać mecze, ale i obstawiać wyniki meczów. Legalne zakłady bukmacherskie dostarczają taką możliwość, oferując wiele rodzajów zakładów. Ekstraliga cieszy się sporym zainteresowaniem, a jeden poszczególny mecz daje multum możliwości. Wyróżnić możemy kilka rodzajów żużlowych zakładów:

  • 1X2 – Klasyczny zakład na zwycięzcę meczu żużla. Zazwyczaj faworytami są gospodarze.

  • Handicap – znany z innych sportów. Ma on zniwelować przewagę jednej z drużyn i sprawiać, że zakład jest ciekawszy. W żużlu handicapem jest wygrana określoną różnicą punktów.

  • Powyżej/poniżej – kolejny dobrze znany zakład typu over/under. Najczęściej dotyczy zdobyczy punktowych poszczególnych żużlowców lub łącznej liczby punktów jednej drużyny.

  • Zwycięzcy turnieju, ligi, TOP 3, spadek – zakłady na końcowe rozstrzygnięcia.

No dobrze, wiemy co można obstawiać, ale zapewne wielu najbardziej nurtuje pytanie, czy jest sposób na zwiększenie swoich szans na wygraną? Nie ma złotego środka, ale są wskazówki, które generalnie pomagają w obstawianiu żużla.

Jak obstawiać żużel?

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli napiszemy, że ważna jest wiedza – statystyczna, personalna i sportowa. Interesowanie się żużlem, składami drużyn, formą, to klucz do sukcesu. Zespoły żużlowe zazwyczaj charakteryzują się hierarchiczną budową. Są czołowi gracze, zdobywający najwięcej punktów. Oprócz liderów mamy „rzemieślników”, solidnych zawodników, którzy pomagają w zwycięstwach. Do tego dochodzą młodzi zawodnicy, od których nie należy się spodziewać zbyt wiele. Dlatego, gdy wypada jeden z ważniejszych graczy, ma to ogromny wpływ na wynik meczu. Żużel charakteryzuje się też tym, że miejsce rozgrywania zawodów jest niezwykle istotne. Znajomość toru to kluczowa sprawa. Jego stan również. Są tory naturalne i sztuczne. Każdy stadion żużlowy jest specyficzny. Od tego wiele zależy. Podobnie, jak od pola startowego. Zwłaszcza w turniejach rangi mistrzowskiej czy w SGP. No i pogoda, ona może pomieszać szyki. Warto to wszystko brać pod uwagę obstawiając żużel. Detale mogą zadecydować o końcowym wyniku meczu i o wygranej gracza.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.