Wiadomości z Świętochłowic

Styl eklektyczny w nowym domu krok po kroku. 5 wskazówek od czego zacząć

  • Dodano: 2022-02-18 08:45, aktualizacja: 2022-03-08 13:20

W branży wnętrzarskiej można wyróżnić wiele interesujących stylów. Jednym z ciekawszych jest styl eklektyczny, który nie ma ścisłych założeń w przeciwieństwie do innych. Pozostawia on bardzo duże pole dla wyobraźni i kreatywnego podejścia. Umożliwia łączenie różnych elementów i tworzenie zestawień, które wydają się do siebie w ogóle nie pasować. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego wyjątkowego stylu.

Jak wprowadzić styl eklektyczny we wnętrzach?

Styl eklektyczny to po prostu łączenie ze sobą z pozoru nie pasujących do siebie elementów. Wystarczy odrobina wyobraźni, a także odwagi, aby stworzyć naprawdę interesujące wnętrze. Warto zaznaczyć, że mimo łączenia ze sobą różnych stylów, we wnętrzach eklektycznych wcale nie panuje chaos. 

Aby nie zapędzić się w ilości dodatków, warto przede wszystkim postawić na dwie lub maksymalnie trzy barwy przewodnie, które będą pełniły rolę tła dla reszty aranżacji. Do tak dobranych barw można dołączyć ceramiczne płytki ścienne - Klink.pl, a także różne tekstylia czy dekoracje. 

Mieszanie elementów starych z nowymi 

W stylu eklektycznym warto także postawić na łączenie elementów starych z nowymi. Można np. wykorzystać ceramiczny wazon z zeszłego wieku, bujane fotele, a nawet zabytkowe etażerki. Możliwości jest naprawdę wiele.  Jednak zanim w przypływie impulsu zakupi się dany element, warto dobrze to przemyśleć i zastanowić się nad jego użytecznością. Mieszanie starego i nowego wymaga wprawy i nie jest takie proste. 

O czym należy pamiętać, decydując się na styl eklektyczny 

Decydując się na aranżacje wnętrz w stylu eklektycznym, należy pamiętać o tym, że powinny być one pozbawione wrażenia przypadku. Warto więc zadbać o motyw główny, który będzie spoiwem całej stylizacji. Zależnie od pomysłu, może to być kolor, temat lub dowolna tekstura. Przeglądając sklep internetowy Klink.pl, można znaleźć wiele ciekawych produktów, które będą uzupełnieniem tego stylu. 

Kolejną bardzo ważną kwestią w stylu eklektycznym jest konieczność zachowania proporcji. Motyw przewodni powinien być umiejętnie połączony z innymi dodatkami. Najlepiej w tym celu wykorzystać proporcje ogólnie przyjęte w architekturze. 

Nie należy także bać się kontrastów. Zasada ta dotyczy zarówno kolorów, wzorów, faktur oraz kształtów. Można np. układać szklane przedmioty w towarzystwie drewnianych, a także np. stare komody stawiać we wnętrzach nowoczesnych. Można eksperymentować i stawiać na bardzo różne rozwiązania. 

Popularne połączenia w stylu eklektycznym

W stylu eklektycznym można stawiać na bardzo różne połączenia. Bardzo często zestawia się ze sobą np.:

  • styl prowansalski ze stylem nowoczesnym oraz z rustykalnymi dodatkami, 
  • styl francuski ze stylem loftowym oraz stylizowanymi dodatkami z baroku, 
  • styl włoski ze stylem glamour oraz z dodatkami skandynawskimi, 
  • styl skandynawski ze stylem boho oraz stylem industrialnym. 

Decydując się na aranżacje wnętrz w stylu eklektycznym, można dać upust własnej twórczości i wyobraźni. Przestrzeń domową można zaaranżować w praktycznie dowolny sposób bez żadnych ograniczeń! Warto zapoznać się z interesującymi aranżacjami w stylu eklektycznym, aby zainspirować się do urządzenia własnych wnętrz. Jak wspomniano wcześniej, możliwości jest naprawdę wiele. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.