Wiadomości z Świętochłowic

Szkolnictwo zawodowe i biznes idą w Świętochłowicach w parze. ZSTiZ zyska nowego partnera

  • Dodano: 2023-05-30 06:00, aktualizacja: 2023-05-30 06:16

Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych zyska nowego partnera. Jest nim Nik-Pol sp. z o.o. - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo Handlowe z Rudy Śląskiej zajmujące się przetwórstwem mięsa. Dzięki podpisanemu wczoraj porozumieniu pomiędzy szkołą a firmą uczniowie, którzy będą kształcić się w nowym zawodzie “przetwórca mięsa”, zyskają praktyki w dużym zakładzie, a w przyszłości nawet pracę.

Szkolnictwo zawodowe ma swoją przyszłość i potencjał. O tym nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Miasto Świętochłowice stara się w nie inwestować, tak jak w infrastrukturę szkolną. Nie tak dawno oddaliśmy do użytku w ZSTiZ 11 sal do praktycznej nauki zawodu, niebawem remont przejdzie elewacja szkoły. To jest ważne, ale równie istotne są relacje świata edukacji z biznesem. Bez tego dzisiaj nie ma dobrego kształcenia. Dlatego zwieńczeniem jest podpisane porozumienie z firmą Nik-Pol – mówił podczas spotkania Sławomir Pośpiech, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Świętochłowice.

Od września w ZSTiZ im. Augustyna Świdra ma rozpocząć funkcjonowanie klasa, w której będzie mogło uczyć się aż 25 przyszłych przetwórców mięsa. Choć wydawać by się mogło, że zawód ten odchodzi do lamusa, to nic bardziej mylnego. Rynek pokazuje, że w branży tej ciągle potrzebni są fachowcy z dobrym zapleczem edukacyjnym, a praca już na nich czeka.

Jesteśmy otwarci na wszystkich chętnych, którzy zechcą uczyć się tego zawodu w świętochłowickiej szkole, a następnie pobierać u nas praktyki. Gdy praktykanci sprawdzą się, z pewnością otrzymają propozycję pracy w przedsiębiorstwie. W niedalekiej przyszłości planujemy budowę mieszkań dla pracowników. Jest to kolejna szansa dla młodych osób, które oprócz zatrudnienia będą mogły zyskać także swoje mieszkanie. Dodam, że cała kadra zarządzająca procesem produkcji w naszej firmie ukończyła szkołę zawodową o tymże profilu, który oferuje obecnie ZSTiZ. To pokazuje, że warto iść konsekwentnie obraną przez siebie ścieżką – oświadczył Tomasz Olesiński, pełnomocnik firmy Nik-Pol sp. z o.o.

Taka współpraca opłaca się każdej ze stron

Świętochłowicki zespół szkół wie o tym doskonale, gdyż to już kolejna tego typu współpraca w bieżącym roku. Szkoła podpisała bowiem podobne porozumienie z koncernem ArcelorMittal Poland w zakresie edukacji elektromechaników. Dziś przyszedł czas na nieco inny profil kształcenia.

Dzięki porozumieniu podpisanemu pomiędzy szkołą a firmą, przedsiębiorstwo inwestuje w uczniów, co jest dla nas jako kadry pedagogicznej bardzo ważne. Dajemy młodym ludziom możliwość rozwoju, poznania wielu aspektów posiadania danego zawodu, a także poczucia specyfiki pracy. Po dobrym wykształceniu takiego ucznia firma ma szansę pozyskać wykwalifikowanego pracownika – powiedział Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych im. A. Świdra, Paweł Łata, po czym dodał: – Dziękujemy przedsiębiorstwu za zainteresowanie okazane naszym uczniom. Takie relacje są dla nas bardzo ważne.

Szkolnictwo zawodowe w Świętochłowicach wspierane jest przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, która oferuje szkołom różnorodne aktywności i konkursy, a także wsparcie wiedzowe i praktyczne.

Prowadzimy projekty dla uczniów, m.in. “Trafny wybór – czas na zawody techniczne”, organizujemy wizyty studyjne w firmach należących do strefy ekonomicznej. Współpraca w kontekście edukacyjnym stale się rozwija. Współdziałanie dwóch sfer, które materializuje się podczas podpisania porozumienia takiego jak dziś w Świętochłowicach, jest dla nas potwierdzeniem, że warto zabiegać o wzajemne relacje szkół i firm – podsumował dr hab. Rafał Żelazny, Wiceprezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.