Wiadomości z Świętochłowic

Urządzenia ogrodowe: spalinowe czy elektryczne?

  • Dodano: 2022-04-28 12:00

Pielęgnacja ogrodu staje się o wiele prostsza, jeżeli mamy pod ręką chociaż podstawowe urządzenia ogrodowe. Bez nich wszystkie prace musielibyśmy wykonywać ręcznie, co z pewnością zajęłoby zdecydowanie więcej czasu i naszych sił. Obecnie na rynku znajdziemy zarówno urządzenia elektryczne (w tym akumulatorowe), jak i spalinowe. Które z nich okażą się lepszym rozwiązaniem? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym kierować się przy wyborze urządzeń ogrodowych?

Niestety na postawione w tytule pytanie, ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od konkretnej sytuacji i preferencji użytkownika. Przed dokonaniem wyboru musimy uwzględnić powierzchnię ogrodu, intensywność i częstotliwość wykonywanych prac pielęgnacyjnych, a także dostępność do sieci elektroenergetycznej. Niestety trzeba mieć na uwadze, że nie istnieją rozwiązania idealne i zarówno wersje spalinowe, jak i elektryczne urządzeń, mają swoje odczuwalne wady oraz zalety. Alternatywnie zawsze można postawić na ręczne narzędzia ogrodnicze, takie jak sekator ogrodowy, ale trzeba pamiętać, że tego typu narzędzia nie są wysoce wydajne i na pewno nie sprawdzą się na większych powierzchniach.

Elektryczne urządzenia ogrodowe

Przewodowy sprzęt ogrodowy, taki jak kosiarki czy sekatory do żywopłotu jest bardzo popularny. W zasadzie jest to sprzęt bardzo wszechstronny. Dysponuje dosyć dużą mocą, jest lekki, prosty w obsłudze, tani w zakupie i niedrogi w utrzymaniu. Niestety urządzenia przewodowe mają też swoje wady, a w zasadzie to jedną. Do pracy wymagają stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego, a to już może budzić spore komplikacje. Przed przystąpieniem do pracy musimy bowiem nie tylko poszukać wolnego gniazdka z prądem, ale również rozwinąć kable elektryczne, uważając podczas pracy aby przypadkowo ich nie uszkodzić.

Ogrodowe urządzenia spalinowe

Skoro elektryczne urządzenia ogrodowe nie zapewniają pełnej mobilności, to świetną alternatywą będą urządzenia spalinowe. Silnik spalinowy nie potrzebuje do działania podpięcia do gniazdka elektrycznego, a oprócz pełnej mobilności zapewnia przy tym ogromną moc. Tym samym sprzęt tego typu zalecany jest profesjonalistom. Niestety nie jest on wolny od wad, a tych jest całkiem sporo. Przede wszystkim ogrodowe urządzenia z silnikami spalinowymi są znacznie droższe od wersji elektrycznych, ważą dosyć sporo i wymagają specjalnych zabiegów serwisowych, takich jak wymiana oleju czy filtrów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.