Wiadomości z Świętochłowic

V Kiermasz Wydawców Katolickich

  • Dodano: 2009-05-22 11:00

W Katowicach przez dwa dni, jubileuszowo bo po raz piąty, odbywać się będzie wielka impreza książkowa. Podczas Kiermaszu swoje publikacje prezentować będą wydawcy katoliccy z całej Polski.


V Kiermasz Wydawców Katolickich, 29 - 30 maja 2009 r.
Gmach Wydziału Teologicznego UŚ, ul. Jordana 18, Katowice

 

To wielkie święto książki skierowane jest do różnorodnych grup odbiorców. Począwszy od uczniów, którym stworzona zostanie doskonała okazja do łączenia edukacji szkolnej z edukacją kulturalną, tym samym możliwość wykształcania u najmłodszych potrzeby uczestnictwa w kulturze oraz rozwijanie potrzeb i zainteresowań; poprzez studentów, którzy poszukując swoich pasji, znajdą dla siebie odpowiednią literaturę. Organizatorzy pragną zaprezentować młodemu pokoleniu, przyzwyczajonemu w dzisiejszych czasach do multimedialnego przekazu, wartość kultury literatury w sposób atrakcyjny. Rynek książki katolickiej to ponad 10% całego rynku wydawniczego, dlatego Kiermasz stwarza również możliwość spotkania środowisk bibliotekarzy, wydawców i autorów, co może zaowocować nawiązaniem nowych atrakcyjnych kontaktów handlowych lokalnych przedsiębiorców dając im szansę na większy rozkwit oraz poszerzenie swojej oferty handlowej.

Podczas Kiermaszu swoje publikacje prezentować będą wydawcy katoliccy z całej Polski. Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji Kiermaszu udział weźmie wydawnictwo PRO CHRISTO z Białorusi, podnosząc rangę tego wydarzenia do charakteru wydarzenia międzynarodowego.

Kiermasz Wydawców Katolickich w pierwszej kolejności ma na celu propagowanie czytelnictwa, ma przyczynić się do wzrostu zainteresowania literaturą polską i światową
u odwiedzających Kiermasz gości. Katowicki Kiermasz miał, i miejmy nadzieję już stał się ogólnopolskim miejscem spotkania twórców kultury z jej odbiorcami. Prezentacja nowości Kliknij aby powiększyć !wydawniczych z całego kraju, spotkania z autorami, to okazja do aktywnego uczestnictwa mieszkańców naszej Metropolii w kulturze regionalnej oraz krajowej. Kiermasz Wydawców Katolickich to wydarzenie o ogólnopolskim charakterze, umożliwiający jednocześnie prezentację dorobku twórców regionalnych, a także rozwoju i utrwalania dziedzictwa kulturowego regionu. "Poprzez jego organizację chcemy zwiększyć możliwość kontaktu z literaturą oraz jej twórcami, zwiększyć motywację i zainteresowanie u odwiedzających kiermasz dziedzictwem kulturowym. Chcemy, aby Śląsk nie był postrzegany przez pryzmat dużych dymiących kominów kopalń i hut, rozpadających się blokowisk, młodzieży oblegającej osiedlowe skwery, ale postrzegany jako region o wysokim poziomie kultury, gdzie stworzone są warunki do kontynuacji tradycyjnego inteligenckiego stylu życia, również poprzez niwelowanie barier dostępowych do ogólnopolskiej literatury." - podkreślają ogranizatorzy. 


Imprezy Towarzyszace:

 

Integralną częścią V Kiermaszu Wydawców Katolickich jest bogaty program imprez towarzyszących. Obejmie on między innymi panele dyskusyjne, spotkania autorskie i prezentacje nowości wydawniczych, koncerty, imprezy plenerowe, konkursy. Organizatorzy V Kiermaszu starają się o zaangażowanie różnych instytucji lokalnych we wspólną troskę o wzrost czytelnictwa, która zaowocuje różnymi imprezami towarzyszącymi Kiermaszowi.

"Wydawnictwa katolickie a krwiożerczy kapitalizm"  (29.05 piątek, godz. 13:00)

Biblioteka Analiz przygotowała spotkanie: „Wydawnictwa katolickie a krwiożerczy kapitalizm”. Uwagi na marginesie piątej edycji "Raportu o książce katolickiej" poczynią jego autorzy: Kuba Frołow i Jerzy Wolak. Autorzy po raz kolejny pod lupę wezmą działania wydawców katolickich oceniając nie tylko ich ofertę, ale również praktyki i pomysły marketingowe, sobie i obecnym na sali gościom zadając odwieczne pytanie: czy to jeszcze sacrum czy już profanum?

- Jerzy Wolak - dziennikarz, tłumacz, publicysta katolicki
- Kuba Frołow - dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny "Biblioteki Analiz"

 

Sympozjum naukowe "Bezpieczeństwo dzieci w sieci" (29.05, piątek, godz. 16:00)

Podczas tegorocznego Kiermaszu chcemy poruszyć ważny problem uzależnienia od Internetu, który dotyka coraz więcej osób. Specjaliści prognozują, że stanie się ono epidemią XXI wieku. Pragniemy zorganizować sympozjum naukowe "Bezpieczeństwo dzieci w sieci" w oparciu o książkę "Uwolnić się z sieci". Będzie to sympozjum dla rodziców, nauczycieli i wychowawców, żeby nauczyli się w porę reagować i właściwie chronić dzieci przed zgubnym wpływem Internetu, ucząc je mądrego korzystania z tego pożytecznego skądinąd źródła informacji i wiedzy. Będzie to również sympozjum dla psychologów i terapeutów, którzy coraz częściej spotykają w swoich gabinetach i poradniach osoby cierpiące z powodu uzależnienia od sieci. Fachowe i praktyczne podejście do tego problemu jest sprawą naglącą, ze względu na to, że liczba uzależnionych rośnie w zastraszającym tempie, a nie ma miejsc, w których mogliby oni znaleźć kompetentną pomoc. Do współpracy przy organizacji konferencji zaprosiliśmy Fundację Kidprotect.pl oraz Fundację "Dobra wiadomość", której wolontariusze uruchomili specjalne badania wśród społeczeństwa odnośnie korzystania z mass mediów. W oparciu o te badania powstał projekt skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych pt.: "Cyberuzależnienie. Przeciwdziałanie uzależnionym od komputera i Internetu". W czasie sympozjum zaproszeni prelegenci zwrócą uwagę na: bezpieczeństwo dzieci on-line, wpływ Internetu na rozwój i zachowanie dzieci i młodzieży, rolę szkoły w walce z uzależnieniem od komputera i internetu, edukację informatyczną wobec narastającego zjawiska uzależnienia dzieci i młodzieży.

W spotkaniu wezmą udział:

- Jakub Śpiewak – dziennikarz i pedagog. Od 1998 roku zajmuje się problemem przeciwdziałania i zwalczania przestępczości seksualnej wobec dzieci, zwłaszcza związanej z internetem, od 2002 roku kieruje Fundacją Kidprotect.pl. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli, rodziców i dzieci na temat bezpieczeństwa w internecie, szkoli też prokuratorów i policjantów.
- Krzysztof Łęcki - doktor socjologii, publicysta, komentator, felietonista.
- ks. Artur Stopka – dziennikarz, rzecznik archidiecezji katowickiej, współtwórca programu radiowego "Siedem dni w Internecie".
- Piotr Czakański – prezes zarządu Grupy eM Media oraz wiceprezes Radia eM, autor licznych powieści, dziennikarz, współtwórca programu radiowego "Siedem dni w Internecie".


II Dyktando dla Rodzin, zmagania o tytuł "Bezbłędnej Rodziny"
(30.05 sobota, godz. 12:00)

Podobnie jak w ubiegłym roku Kiermasz Wydawców Katolickich wpisał się w Metropolitalne Święto Rodziny, organizowane wspólnie przez lokalne Samorządy, a którego pomysłodawczynią jest m.in. Pani Wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek. Liczymy, że wpisanie Kiermaszu w kalendarz imprez Metropolitalnego Święta Rodzin posłuży jeszcze większej promocji i z pewnością dzięki temu dotrze do większego grona potencjalnych odbiorców.

Jednym z głównych punktów Kiermaszu, związanych z Metropolitalnym Świętem Rodziny, będzie ponownie Dyktando dla Rodzin. Patronat Honorowy nad Dyktandem sprawuje i gorąco zaangażowała się w organizację Dyktanda Pani Marszałek Krystyna Bochenek oraz prof. dr hab. Walery Pisarek, wybitny językoznawca a zarazem autor tekstu dyktanda, z Żoną - prof. dr hab. Krystyną Pisarkową, oraz prof. dr hab. Edward Polański. Jako zachętę przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody dla zwycięskich rodzin. Główną nagrodą dla „Bezbłędnej Rodziny” jest zagraniczna pielgrzymka ufundowana przez Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Archidiecezji Katowickiej. Nagrodzone zostaną również Rodziny, które zajmą drugie i trzecie miejsce a uhonorowane wszystkie biorące udział w Dyktandzie.

Rodzinom piszącym Dyktando będą towarzyszyły Rodziny znanych Ślązaków. O tytuł Bezbłędnej Rodziny wśród "Gwiazd" powalczą:
- dziennikarze: Marianna i Kamil Durczok z synem
- aktor Dariusz Niebudek z żoną i córką
- Grupa Gang Marcela: Barbara i Marcel Trojan z synem


Imprezy plenerowe

(29-30.05, piątek-sobota)

Kliknij aby powiększyć !Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przez dwa dni odbywać się będzie wielkie święto książki a przed gmachem Wydziału Teologicznego przygotowanych zostało szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych.

 

W piątek 29.05:

  • występ grupy mażoretek  "Akcent" z Miejskiego Domu Kultury "Ligota"
  • koncert Orkiestry Dętej KWK "Murcki" pod dyr. Stefana Kurzei
  • koncert Zespołu Akordeonistów pod dyr. Stanisława Wodnickiego z Miejskiego Domu Kultury "Zawodzie".

W sobotę 30.05:

  • występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów – laureatów I Przeglądu Dziecięcej Piosenki Chrześcijańskiej „Jacusie 2008” wraz z wręczeniem dzieciom pierwszej debiutanckiej płyty
  • występ Harcerskiego Zespołu Artystycznego "Słoneczni"
  • koncert Zespołu Wokalno – Tanecznego "Ychtis"
  • występ Zespołu Poetycko - Folkowego "Poethicon”
  • w przerwach koncertów pokaz szczudlarzy z Teatru "Gry i Ludzie".

 Akcja promocyjna: "Minus 10%" 

Podczas trwania Kiermaszu będzie miała miejsce akcja "Minus 10%' - każdy kto odwiedzi V Kiermasz Wydawców Katolickich z ulotkami Kiermaszu, które będą rozdawane na kilka dni przed jego rozpoczęciem na terenie Katowic oraz będą rozwieszone w tramwajach i autobusach aglomeracji katowickiej, przedstawiając ulotkę wydawcy, otrzyma 10% rabatu na zakupione pozycje, na stoiskach wydawców, którzy włączyli się do akcji. Stoiska te będą specjalnie oznakowane.

 
Wstęp do hali wystawowej oraz na wszystkie imprezy towarzyszące - BEZPŁATNY!

 

Szczegółowe informacje na www.ksj.pl lub pod nr telefonu: 32/355 81 00.


ORGANIZATOR
Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, ul. Św. Bonifacego 9, 02-914 Warszawa, tel. +48 501 027 218; fax +48 501 860 366; e-mail: swk@swk.pl
Księgarnia św. Jacka Sp. z o.o.; ul. Warszawska 58, 40-008 Katowice, tel. +48 (32) 355 81 10; fax +48 (32) 259 78 25; e-mail: natalia@ksj.pl

 

Czas trwania Kiermaszu:
29 maja 2009 r. (piątek)  -  11:00 - 19:00
30 maja 2009 r. (sobota) -    9:00 - 18:00

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.