Wiadomości z Świętochłowic

W jaki sposób palenie papierosów wpływa na zęby i zdrowie jamy ustnej

  • Dodano: 2022-04-15 13:30

Choć kiedyś palenie było przedstawiane jako coś, co wręcz wspomaga zdrowie, to dzisiejsza świadomość jest bezwzględna w tym temacie. Wszyscy zainteresowani niech sprawdzą stare, amerykańskie reklamy, które wychodziły kilkadziesiąt lat temu. Można było się dowiedzieć, że palenie odchudza... Dziś społecznie piętnuje się palenie z wielu powodów. Ma holistycznie okropny wpływ na cały ludzki organizm. Niestety, ale palacza łatwo również poznać po oddechu i po stanie jego zębów. Dlatego też z całą pewnością muszą oni poświęcać więcej czasu na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jak papierosy wpływają na zęby? W jaki sposób zmniejszyć przykre skutki palenia? 

W jaki sposób palenie papierosów wpływa na zęby?

Palenie wpływa na cały nasz organizm. Drobna chwila przyjemności, jaką odczuwają entuzjaści papierosów, kosztuje całkiem sporo. Według angielskich i niemieckich badaczy, osoby palące tracą zęby aż cztery razy częściej od tych, którzy nie palą. Dym z tak licznymi substancjami smolistymi oraz nikotyną nie oszczędza zębów. Wszystkie składowe gromadzą się zębach i skutkują zabarwieniem na niekorzystny dla nas kolor. Palenie prowadzi bezpośrednio do chorób przyzębia, rozpulchnienia dziąseł, co skutkuje ich krwawieniem, a także sprzyja rozwojowi próchnicy. Niezwykle istotny jest też problem ze śliną. Dym ogranicza jej produkcję, a ślina odpowiada za regulowanie poziomu kwasowości. To idealne warunki do zapaleń, większej wrażliwości i wielu, wielu więcej problemów. Kamień nazębny tworzy się dużo szybciej u osób palących. Dziąsła niestety często skrywają swoje kłopoty i nie krwawią normalnie. A stan zapalny jest przecież alarmem. Gdy jest zamaskowany, o wiele łatwiej doprowadzić do utraty zębów. 

Jak osoby palące powinny dbać o swoje zęby? Oto kilka porad

Te informacje jednak niezupełnie działają na palaczy. Na szczęście mają oni kilka środków, które pozwolą osłabić szkodliwe działanie na zęby. Oczywiście podstawa to regularne i częste czyszczenie zębów. Każda chwila przyjemności jest obarczona ceną. Skuteczne mycie jest niezwykle ważne. Dlatego też warto zrezygnować z często niewystarczającej szczoteczki i przejść na efektywniejsze odmiany soniczne lub elektryczne (a więc rotacyjne). Nieoceniona również będzie nić dentystyczna, aby myć przestrzenie między zębami. Omówmy teraz pastę. Ku uciesze palących istnieją dla nich specjalne pasty. Znaleźć je możesz na przykład w asortymencie sklepu HelloDent, pod adresem hellodent.pl. Specjalne stomatologiczne receptury niewątpliwie będą wielce pomocne. Tutaj też kawosze znajdą coś dla siebie. Entuzjaści papierosów nie powinni zapominać również o stosowaniu specjalnych płynów. Pamiętajmy, że najcenniejsze dla naszych zębów będzie ograniczenie palonych papierosów do chociaż minimum. Z całą pewnością jednak wyżej wymienione środki będą cenne dla wszystkich. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.