Wiadomości z Świętochłowic

W jaki sposób uniknąć pracy z urzędu pracy? Sprawdzaj inne możliwości

 • Dodano: 2022-11-23 11:30, aktualizacja: 2022-11-24 12:44

Wizyta w urzędzie pracy rzadko należy do przyjemnych. Praca oferowana przez urzędy również nie jest zbyt pożądana. Możemy liczyć na niskie zarobki i brak kariery czy rozwoju. Na szczęście w dobie Internetu, urzędy pracy nie mają takiego zastosowania jak kiedyś i możemy wziąć sprawy we własne ręce.

Czy praca w Bytomiu jest lepszą opcją? 

Bytom jest miastem trzykrotnie większym od Świętochłowic. Oznacza to, że posiada więcej opcji zatrudnienia. Żyjąc w aglomeracji śląskiej dojazd pomiędzy miastami nie stanowi problemu. Dlatego też podjęcie zatrudnienia w pobliskim mieście może przynieść wiele korzyści. Po setki ofert pracy sprawdź Praca w Bytomiu na Gowork.pl. Znajdziemy tam ogłoszenia z różnych branż. Filtry umożliwiają spersonalizowanie wyników wyszukiwania. Możemy wybrać branże, miasto, zasięg, tryb pracy (stacjonarna, zdalna, hybrydowa), wymiar etatu (pełny, częściowy, staże/praktyki) oraz rodzaj umowy (o pracę, o dzieło, zlecenie, kontrakt B2B). 

Praca w Świętochłowicach - co oferuje Powiatowy Urząd Pracy? 

W sierpniu 2022 r. Świętochłowice zanotowały najniższą stopę bezrobocia w historii - 5%. Jest to ciągle powyżej średniej województwa - 3,7% oraz kraju - 4,8%. Jednym z pierwszych kroków jakie bezrobotna osoba podejmie to rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy. Główne obowiązki urzędów to: 

 • Przeciwdziałanie bezrobociu - poprzez pomoc w znalezieniu pracy i doradztwo zawodowe, organizowanie i finansowanie szkoleń, udzielanie pomocy pracodawcom w pozyskiwaniu pracowników przez pośrednictwo pracy, przyznawanie i wypłacanie zasiłków 
 • Obsługa bieżąca środków z Funduszu Pracy - poprzez inicjowanie, organizowanie i finansowanie usług i szkoleń, odroczenie terminu spłaty, rozłożenie na raty lub umorzenie nienależnie pobranego świadczenia udzielonego z Funduszu Pracy 
 • Wydawanie decyzji - o uznaniu osoby za bezrobotną, przyznaniu lub odmowie zasiłku, o zwrocie niepoprawnie pobranego zasiłku  
 • Aktywizacja zawodowa - lokalnego rynku czy określonej grupy demograficznej 

Urzędy pracy mają wiele dodatkowych obowiązków. W teorii pełnią ważną rolę. W praktyce jednak wielu z nas doświadczyło biurokracji i niedbalstwa. Młode osoby z wyższym wykształceniem nie mogą oczekiwać pracy dostosowanej do ich potrzeb. Większość prac skierowana jest do pracowników fizycznych. Oprócz tego nie ma co spodziewać się przyzwoitych zarobków. 

Źródło:https://swietochlowice.praca.gov.pl/stopa-bezrobocia

Jak szukać pracy bez pomocy PUP? 

Internet jest głównym narzędziem, którym się posługujemy do znalezienia pracy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę praca Bytom, aby znaleźć setki ofert. Wysyłanie CV i listów motywacyjnych nigdy nie było łatwiejsze. Pozwala nam to aplikować na większą liczbę ofert, zwiększając szansę na zatrudnienie. Jeśli poszukujemy zarobku od zaraz możemy zdobyć pracę dorywczą. Dzięki temu zachowujemy źródło dochodów, a także ciągle składamy aplikacje na stanowiska w innym firmach. Oferty pracy dorywczej można znaleźć w witrynach sklepowych, kawiarniach, barach czy restauracjach. 

Praca w Bytomiu - większe zarobki 

Spośród 66 miast na prawach powiatu w 2021 r., Świętochłowice zajęły ostatnie miejsce pod względem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto – 4816,93 zł. Możemy znaleźć większe zarobki w Bytomiu – 5562,14 zł. Porównując dwa miasta widzimy, że lepiej zdobyć pracę w Bytomiu. Jednak Bytom posiada wyższą stopę bezrobocia na poziomie 8%. Na jedno stanowisko pracy przypada więcej bezrobotnych niż w Świętochłowicach. Z tego powodu negocjacje płacowe nie będą przynosiły skutku. Pracodawca zawsze może dać zatrudnienie osobie, która przyjmie mniej. 

Rynek pracy w Bytomiu 

Pomimo wysokiej stopy bezrobocia, Bytom odczuwa braki zatrudnienia w poszczególnych branżach: 

 • Budowlanej (murarze, tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, robotnicy budowlani, pracownicy robót wykończeniowych) 
 • Gastronomicznej (kelnerzy, barmani, kucharze, szefowie kuchni, pomoc kuchenna) 
 • Spożywczej (piekarze, cukiernicy) 
 • Mechanicznej (blacharze, lakiernicy, mechanicy) 
 • Transportowej (kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych) 
 • Elektryczno-elektronicznej (elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy) 

Znajdziemy również oferty pracy z Bytomia skierowane do nauczycieli przedmiotów zawodowych, monterów, stolarzy, fryzjerów, sprzedawców i kasjerów.  

Bytom oferuje pracę zdalną w branży IT. Poszukiwani są programiści, analitycy internetowi, administratorzy stron internetowych i testerzy aplikacji mobilnych. Oprócz tego pracę zdalną mogą zdobyć handlowcy, dorady finansowi, specjaliści ds. zamówień i pracownicy biurowi. 

 

Rejestracja w Powiatowym Urzędzie pracy jest niezbędna, jeśli chcemy otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych i posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Wiążą się z tym obowiązki, których niewypełnienie grozi wypisem z rejestru bezrobotnych. Przy odmowie oferty pracy bez uzasadnienia status osoby bezrobotnej jest obierany na 120 dni w przypadku pierwszej odmowy, na 180 w przypadku drugiej, na 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej. Na szczęście Internet pozwala nam uniezależnić się od urzędów pracy i zdobyć zatrudnienie o lepszych warunkach z wyższym wynagrodzeniem. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.