Wiadomości z Świętochłowic

Wakacje w Dalmacji - ile zapłacimy za hotele i noclegi?

 • Dodano: 2022-05-02 08:00, aktualizacja: 2022-05-02 08:17

Wakacje w Dalmacji- dlaczego warto?

Dalmacja to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych regionów południowej Chorwacji. Posiada ona kilometry pięknych, piaszczystych plaż, klimatycznych miasteczek oraz ciekawych zabytków wartych zobaczenia. Nic więc dziwnego, że z roku na rok jest coraz tłumniej odwiedzana przez rzesze turystów z niemalże całego świata. W poniższym artykule przeczytasz jak samodzielnie zorganizować wakacje w Dalmacji i co warto zobaczyć w południowej części Chorwacji!

Jak dostać się do Dalmacji?

Najłatwiej i najszybciej dostaniemy się do Dalmacji, podróżując samolotem i lądując w Zadarze. Zadar ma częste połączenia z wieloma europejskimi miastami. Chcąc zobaczyć nieco większy obszar kraju, można również zaplanować przylot na inne lotnisko np. w Splicie. Następnie do Dalmacji dostać się za pomocą busa, pociągu, czy też wypożyczonego auta. Bardzo popularną opcją wśród turystów z Polski jest także pokonanie trasy autem. Da się to zrobić w nieco ponad 10 h, jadąc praktycznie cały czas autostradami. Chorwacja oraz Bułgaria to popularne kierunki, które Polacy często pokonują samochodem. I nic dziwnego! Cała trasa zapewnia dobre, wygodne drogi. 

Co warto zobaczyć w Dalmacji?

Dalmacja rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego od wyspy Pag, aż po południową Zatokę Kotorską. Cały teren to około 400 km oraz niemalże 1000 pobliskich wysp. Ze względu na rozległe tereny, nie sposób wyróżnić kilka najważniejszych miejsc w całej Dalmacji. Do najpopularniejszych kierunków, tego regionu jednak należą:

 • Dubrownik- Planując wakacje w Dalmacji, nie sposób nie wspomnieć o najpopularniejszym mieście, jakim jest Dubrownik. Miejsce często nazywane ,,perłą Adriatyku" jest kwintesencją kultury, historii i zabudowy dalmackiej. Miasto mimo niewielkiej przestrzeni proponuje wiele uroczych plażyczek, wąskich uliczek, zabytków, sklepików, kawiarenek i atrakcji turystycznych dostosowanych zarówno dla najmłodszych, jak i starszych turystów. Centrum miasta zamknięte dla ruchu samochodowego to fantastyczna propozycja dla każdej osoby, zmęczonej śródziemnomorskim słońcem oraz słoną wodą. Będąc w Dubrowniku, warto odwiedzić najpopularniejszy punkt widokowy, mieszczący się na Wzgórzu Srd. Panorama widoczna z tego miejsca często gości w przeróżnych przewodnikach turystycznych, czy na pocztówkach. Patrząc na miasto z lotu ptaka, odnosimy wrażenie, że miejscowość składa się jedynie z bardzo stłoczonych domków z czerwoną dachówką, pięknie kontrastującą z błękitną wodą. Dubrownik to więc z pewnością miejsce, które warto zwiedzić z każdej perspektywy! 

 • Split- Stolica Dalmacji oraz drugie co do wielkości miasto tego kraju. Miejsce liczące nieco ponad 20,000 mieszkańców, nie robi wrażenia na tle wielkich, europejskich metropolii, jednak w zaledwie czteromilionowej Chorwacji stanowi ważny węzeł komunikacyjny oraz kulturowy. To właśnie w Splicie znajduje się port, czy lotnisko międzynarodowe. Ponadto miasto proponuje kilometry malowniczych plaż z przejrzystą wodą, przepiękną, zabytkową starówkę, czy też tłumnie odwiedzane przez turystów ruiny Pałacu Dioklecjana. 

 • Wyspa Hvar- Dalmacja posiada aż kilkanaście wysp, z czego bez wątpienia każda warta jest odwiedzenia. Jedną z najpopularniejszych jest jednak wyspa Hvar. Na wyspę można dostać się promem z miejscowości Drvenik bądź ze Splitu. Jedną z najważniejszych atrakcji jest tzw. piekielna droga. Wąska, kręta, biegnąca bezpośrednio nad urwiskami, lecz niezwykle malownicza, nadmorska trasa. 

 • Szybenik- Ta miejscowość przyciąga turystów swoim spokojem, ciszą i przepiękną nadmorską promenadą. Miasteczko jednak warto odwiedzić ze względu na punkty widokowe znajdujące się w twierdzach Szybenika. 

 • Zadar- Jedno z największych chorwackich miast. To tu znajduje się międzynarodowe lotnisko, port oraz autostrady łączące miasto z innymi miejscami w Chorwacji. Miasto nazywane jest niekiedy "chorwackim Rzymem", ze względu na ponad 3000 historię, zabytki, piękną promenadę położoną nad samym morzem i najpopularniejsze zachody słońca w całej Chorwacji! Ponadto w bliskiej okolicy znajdują się plaże z błękitną, ciepłą wodą, mnóstwo atrakcji turystycznych, czy klimatycznych knajpek i kawiarenek. 

Kiedy wybrać się na wczasy do Dalmacji?

Chorwacja, a zwłaszcza Dalmacja leżąca nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego mieści się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Oznacza to, że lata w tym regionie są bardzo ciepłe i suche, a zimy łagodne. Całym rokiem turyści mogą liczyć na całe mnóstwo słonecznych dni, co sprawia, że Dalmacja jest fantastyczną destynacją wyjazdową niemalże całym rokiem.

Najprzyjemniejsze temperatury sprzyjające zwiedzaniu, czy też wakacjom z dziećmi, panują w kwietniu, maju bądź wrześniu i październiku. Lipiec i sierpień to miesiące polecane głównie fanom plażowania i kąpania się w przejrzystym morzu. Podczas wakacji temperatury niemalże codziennie wynoszą aż 30-35 stopni Celsjusza. Natomiast woda w najbardziej upalnym okresie roku miewa nawet 27- 29 stopni Celsjusza. 

Hotele i noclegi w Dalmacji

Chorwacja mimo rosnących z roku na rok cen wciąż należy do jednej z ulubionych destynacji wakacyjnych Polaków. Jeszcze dekadę temu, Dalmacja stanowiła doskonały pomysł na całkiem ekonomiczny wyjazd. Mimo nieco wyższych cen ten region Chorwacji wciąż kusi kilometrami przepięknych plaż, lazurową wodą, czy malowniczymi wyspami.

W trakcie planowania urlopu turyści stają jednak niejednokrotnie przed poważnym dylematem wyboru noclegu lub hotelu. Dwie osoby za wynajem domu w Dalmacji w jednej z najtańszych wersji zapłacą za tydzień od 1500 do 2830 zł. Hotel 4-gwiazdkowy w Dubrowniku to już koszt około 3500 zł. W innych turystycznych miejscowościach tj. Umag cena wzrośnie już do 4000 zł a w Hvarze to nawet ponad 9000 zł!

W pierwszej chwili wydawać się może, że nocleg w prywatnym domku może być sporo tańszy. Warto jednak zauważyć, że w przypadku wynajmu domu należy jeszcze doliczyć koszty wyżywienia, które zwykle są już wliczone w koszt w przypadku hotelu. Rzecz jasna, można także zatrzymać się w hotelu 3, lub 2- gwiazdkowym, co również pozwoli znacznie zredukować koszty wyjazdu. Oto lista najpopularniejszych hoteli w Dalmacji:

 • Radisson Blu Resort & Spa,

 • Cornaro Hotel,

 • Marvie Hotel&Health,

 • Hotel Mediteran.

Gdzie warto zjeść w Dalmacji?

Będąc w Chorwacji, warto także udać się w kulinarną podróż przez ten kraj. W tym państwie wiele potraw występuje tylko w jednym, konkretnym regionie. Większość turystów będących w Dalmacji, z pewnością będą jedli pizzę, bądź makaron. Mimo że rzecz jasna nie jest to tradycyjne, chorwackie danie, bliskość Włoch jest tu nadzwyczaj widoczna. Tradycyjne potrawy różnią się nieco od tych powszechnie znanych w Europie. Oparta jednak na dużej ilości ryb, czy owoców morza kuchnia, z pewnością jest bogata i oparta na tradycyjnych przepisach. Najbardziej polecane restauracje w Dalmacji to:

 • Nautika w Dubrowniku- To jedna z nielicznych restauracji, proponujących zarówno dania kuchni regionalnej, jak i międzynarodowej. Ponadto miejsce posiada rozległy taras przedni i boczny, z którego roztacza się przepiękny widok na Morze Adriatyckie.

 • Kadena w Splicie- Restauracja proponuje głównie tradycyjne, dalmatyńskie dania urozmaicone o kreatywne desery i przepyszne wina. 

 • Kastel w Zadarze- Przyciąga gości tradycyjną, śródziemnomorską kuchnią, urozmaiconą winami z okolicznych winiarni.

 • Zrno Soli- To zdecydowanie jedna z najlepszych i najbardziej popularnych propozycji w całym Splicie! Z tego powodu stolik, szczególnie w miesiącach wakacyjnych należy zarezerwować co najmniej dwa dni wcześniej. Zrno Soli to restauracja podająca głównie ryby i owoce morze. Dużą zaletą tego miejsca jest także niesamowity widok na morze oraz kołyszące się jachty. 

 • Fosa, Zadar- Restauracja rybna, znajdująca się tuż za murami miasta, nad samą wodą Adriatyku. Odkryty taras oferuje niepowtarzalny widok na zacumowane jachty oraz malownicze wyspy. Miejsce głównie podaje ryby, skorupiaki oraz owoce morza, z popularnymi lokalnymi dodatkami. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.