Wiadomości z Świętochłowic

Żywienie dziecka - jak robić to w prawidłowy sposób?

  • Dodano: 2021-11-29 07:15, aktualizacja: 2021-12-08 13:41

Prawidłowe żywienie dziecka już od pierwszych lat jego życia ma diametralny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Może także ustrzec go przed niektórymi rodzajami chorób. Jak robić to w prawidłowy sposób? Podpowiadamy.

Na czym polega prawidłowe żywienie dziecka?

Na początek warto zastanowić się nad tym czy obecna dieta odpowiada w pełni potrzebom dziecka. Na pewno musi dostarczać mu odpowiedniej ilości energii, a także zapewniać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i mikroelementy. Sporym wyzwaniem dla rodziców jest na pewno to, że małe dzieci mają swoje preferencje żywnościowe i nie zawsze jedzą chętnie akurat to co proponuje opiekun. W takim przypadku warto po prostu skonsultować się z dietetykiem dziecięcym, który zaproponuje alternatywne rozwiązania. Dużym ułatwieniem dla rodziców z pewnością będzie wiadomość, że dość łatwo znaleźć dużo bardziej przyjazne dla małych dzieci posiłki, które będą im po prostu smakować.

Na co zwrócić uwagę przy żywieniu dziecka?

Początkowo małe dziecko lub niemowlę otrzymuje posiłki w konsystencji płynnej. Maluch łatwiej akceptuje taki pokarm i przyzwyczaja się do jego charakterystycznego smaku. Może być to więc przykładowo specjalne mleko dla dzieci. Jest to produkt występujący w różnych odmianach w zależności od wieku malucha. Z czasem można bezpiecznie wprowadzać do jadłospisu kolejne posiłki, tym razem w konsystencji papkowatej, a następnie stałej.

Przy podawaniu posiłków niezwykle ważne jest to, aby dieta małego dziecka była rozszerzana w sposób stopniowy. Oznacza to po prostu konieczność włączania różnego typu produktów do codziennego jadłospisu. Wielu rodziców popełnia zasadniczy błąd polegający na korzystaniu wyłącznie ze sprawdzonych i stałych pokarmów. Konsekwencją jest to, że dziecko ma później problem z akceptowaniem nietypowych posiłków, które są dla niego niezmiernie ważne, bo zawierają zestaw potrzebnych mu minerałów i witamin.

Jeśli chodzi o żywienie dziecka to kluczową kwestią jest to, aby przyzwyczaić młody organizm do regularnych posiłków. Częstotliwość oraz wielkość dań powinna być dostosowana do wieku oraz aktywności fizycznej. Należy też zwracać uwagę na preferencje małego dziecka, które w większości przypadków w pełni wyklarują się dopiero po pewnym czasie. Nie można także ignorować jego potrzeb. Właściwa dieta powinna być oparta w głównej mierze na zbilansowanym i zdrowym pokarmie, który będzie smaczny i dobrze przyswajalny. Dlatego jeśli w jadłospisie znajduje się coś co szczególnie nie wpasowuje się w gust młodej osoby to warto poszukać równie pożywnych alternatyw.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.