Kara więzienia za cofnięcie licznika

Czas czytania: 2 min.

Przypominamy, że od 25 maja 2019 roku zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Z kolei od 1 stycznia 2020 roku dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Zmiana wskazania drogomierza, czyli popularne cofnięcie licznika, znalazło się pod lupą stróżów prawa. Teraz, poza kontrolą stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdzany jest również stan licznika. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi, kierowca będzie musiał umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych zostaną one przeniesie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zwanej popularnie CEPiK-iem.

Zgodnie z art. 306a kodeksu karnego zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru – stanowi przestępstwo, za które grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Warto jeszcze pamiętać…

Odpowiedzialności karnej z tego paragrafu podlega zarówno osoba, która cofnęła licznik, jak i ta, która zleciła taką usługę.

Komentarze (4) DODAJ

Ponoć CBA jest w UM a tu cisza! Jeżeli to prawda to mam nadzieję że ci panowie odwiedzą również mpgl bo tam jest dopiero bagno!
...kto takie bajki opowiada?
Co z tego jak i tak do Polski trafiają nówki sztuki z znikomym przebiegiem , czym starszy tym bardziej uszanowany hahahahaha.Taki pojazd po"dziadku" z przebiegiem lekko ponad stówkę mający dziesięć lat a w rzeczywistości ma siedemset tysięcy i pewnie z jednego dzwona po drodze,w naszym kraju dostaje drugie życie a ludzie to łykają.I po co w nim cofać licznik jak już jest cofnięty!
Zgadzam sie.Jednak najsmieszniejsze jest to, ze ludzie nadal przy zakupie patrza na km na liczniku, przeciez to stan auta powinien byc sugestywny a nie licznik, ktory na 90% jest cofniety.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe

Logolinki

Katalog firm