Zabytkowy kościół w Świętochłowicach po ważnym remoncie. Na dach pozyskano 3,5 mln zł

Czas czytania: 3 min.

W środę 13 maja oficjalnie ogłoszono zakończenie remontu dachu kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach. Na realizację inwestycji pozyskano 3,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Remont dachu kościoła w Świętochłowicach zakończony

Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach oficjalnie zakończyła remont dachu kościoła. Informację przekazał prezydent miasta Daniel Beger, podkreślając, że inwestycja była efektem współpracy wielu osób i instytucji.

Jak zaznaczył prezydent, w realizację przedsięwzięcia zaangażowani byli m.in. urzędnicy, pomysłodawcy, konserwatorzy oraz wykonawcy.

3,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Na remont dachu świątyni pozyskano 3,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. To środki przeznaczone na ochronę i ratowanie obiektów mających znaczenie historyczne oraz lokalne.

W przypadku kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła inwestycja ma szczególne znaczenie nie tylko dla parafii, ale także dla całych Świętochłowic. Świątynia jest jednym z ważnych punktów miejskiego dziedzictwa.

Poświęcono i zawieszono dzwon zaduszny

Zakończeniu prac towarzyszyło wydarzenie o wymiarze religijnym. Duchowym dopełnieniem inwestycji było poświęcenie oraz zawieszenie na wieży dzwonu zadusznego.

Uroczystość poprzedziła msza święta, na którą prezydent Daniel Beger został zaproszony przez proboszcza parafii.

Ochrona lokalnego dziedzictwa w Świętochłowicach

Prezydent Świętochłowic podziękował proboszczowi oraz wszystkim osobom zaangażowanym w projekt. Jak podkreślił, dzięki tej inwestycji miasto nie tylko ratuje lokalne dziedzictwo, ale zyskuje również przestrzeń do refleksji i zadumy.

Zakończony remont to ważny krok w zachowaniu zabytkowego charakteru świątyni dla kolejnych pokoleń mieszkańców.

Komentarze (8) DODAJ

Stare kościoły to przede wszystkim zabytki o które trzeba dbać, reszta twego komentarza to zwykła demagogia, powoli się zmienia na lepsze, wiele jeszcze jest do zrobienia ale ty widać nie potrafisz się cieszyć z tego co już jest, zaniedbań owszem było sporo bo przez całe lata nic się nie robiło, teraz to się zmienia
3,5 mln publicznych środków na prywatną wiarę księdza, którą wyznaje raptem 25% Polaków, a całe centrum dookoła wygląda jak zdewastowana, opuszczona Ukraina po przejściu rosyjskiej armii.
Plujesz na wiara swoich przodków.
Aga jeszcze kiedyś cię przyniosą do tej świątyni więc nie szczuj
Stare kościoły to zabytki o które trzeba dbać i nie przesadzaj że w koło ruina, owszem wiele jeszcze jest do zrobienia ale takie komentarze jak twój są po prostu głupie
Wiesz jak wygląda Ukraina zniszczona przez wojnę? Porównanie naszego miasta to tamtej rzeczywistości to ogromna przesada. Byłam, widziałam i wiem co piszę..... Każdy dzień, w którym możemy bezpiecznie się przemieszczać jest darem. To wcale nie jest taka oczywistość! Co do remontu, on jest dla pokoleń nie dla księdza!

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe