Wiadomości z Świętochłowic

1 września minęła 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

 • Dodano: 2019-09-02 13:00

Wczoraj minęła 80 rocznica wybuchu największej wojny, w jakiej kiedykolwiek pogrążyła się ludzkość. II Wojna Światowa pochłonęła przeszło 60 milionów ofiar, a regularne działania wojenne były prowadzone na terenie niemal całej Europy, a także we wschodniej i południowo-wschodniej Azji, Afryce północnej, na Bliskim Wschodzie oraz na terenie wszystkich oceanów.

To właśnie 1 września około godziny 4:45 rozpoczął się atak pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte, co jest uznane rozpoczęcie II Wojny Światowej. Niemiecki pancernik, który tydzień wcześniej zawitał do portu Gdańskiego z „wizytą kurtuazyjną” był przygotowany do ataku już 26 sierpnia – ale rozkaz ataku na Polskę przesunięto.

Atak nastąpił również z lądu – około 400 metrów od polskiej placówki Niemcy zorganizowali desant swoich wojsk, a saperzy na murach podłożyli ładunki wybuchowe, by zrobić wyłom w ogrodzeniu. Z kolei Schleswig-Holstein tuż przed atakiem podniósł cumy i przepłynął na dogodniejsze do ataku pozycje.

Załoga Westerplatte, pomimo druzgocącej przewagi wroga, broniła się przez tydzień.

Z kolei dzisiaj, tj. 2 września, przypada rocznica zakończenia II WŚ – to właśnie tego dnia Japonia podpisała kapitulację, a tym samym działania wojenne związane z tym konfliktem zostały przerwane, chociaż wiele mniejszych konfliktów zbrojnych w następnych dekadach miało było efektem nowego porządku politycznego po 1945 roku. W Europie wojna zakończyła się kilka miesięcy wcześniej – Adolf Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia, 7 maja Niemcy skapitulowali na froncie zachodnim.

Komentarze (5)    dodaj »

 • jorg

  znowu fanatyki Kostympskiego haha żal d. ściska

 • Heniek nadaje

  Synek dej tymu delfinowi już spokój chyba że mosz jakieś obsesje na jego punkcie. To że sie komuś coś nie widzi to nie oznaczo że jest miłośnikiem delfina.Mom nadzieja ze twoj ptasi łebek to ogarnio.

 • Baczny obserwator

  A kiedy skapituleje beger w swoim bunkrze?

 • franc

  Będzie siedział do samego końca jego lub bunkra.

 • Tyrus

  E tam, wieść gminna niesie, że jest kłębkiem nerwów po doniesieniach które ba niego poskładali

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również